Akşam mezarlığın yanından geçerken Fatiha okunur mu?

berat1983

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün Aleyküm; Hocam akşam veya gece mezarlığın yanından geçerken ölülerin ruhuna fatiha okunur mu? Akşamları mezarlıkta fatiha okumak günahtır deniliyor. Hocam bu ne kadar doğru.

mezarlik.jpg

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selamün Aleyküm; Hocam akşam veya gece mezarlığın yanından geçerken ölülerin ruhuna fatiha okunur mu? Akşamları mezarlıkta fatiha okumak günahtır deniliyor. Hocam bu ne kadar doğru.
Aleykümselam, akşam veya gece mezarlığın yanından geçerken ölülerin ruhuna fatiha okuyabilirsin kardeşim mahsuru olmaz.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Burada şöyle bir incelik vardır:
Kur'an "hayat" kitabıdır. O dirilerin hayatına yön verir ve onları ahirete en güzel şekilde hazırlar. Ve okunacaksa da, dirilerin hem kendilerine ve hem de diri muhataplarına okuyacakları bir Kitap'tır Kur'an.
Belki de bundan mütevellit Peygamberimiz, hiçbir kabir ziyaretinde, taziyede Kur'an tilavet eden olmamış, dua eden olmuşlardır.
Yani sizler, kabirlerin yanından geçerken şunu ifade edebilirsiniz:
Selamun Aleyküm, ey bu kabristanlıkta bulunan din kardeşlerim!
Allahü Teala sizlere rahmet etsin. Merhamet etsin. Allah sizleri bağışlasın. Günahlarınız varsa affeylesin. Ahiretiniz cennet olsun. Kabriniz nur olsun. Azaptan emin olasınız. Cehennemin ateşinden uzak kalasınız. vs. vs. şeklinde dua cümleciklerini yan yana getirir, kabristanlığı (yol boyunca) bitirirken, tekrar oradakilere selam vererek yolunuza devam edersiniz.
Asıl olması gereken budur. Sünnet budur. Peygamber'in uygulaması budur.
Eğer sizler Fatiha da okuyacak olursanız, neticede o sureyi dahi "DUA NİYETİYLE" okuyacaksınız. İnceliği anladınız. Yasin de okusanız o niyetle okuyacaksınız.
Çünkü, ölenin diriden istediği şey "Dua"dır. Başka da bir şey yoktur.
Allah dualarınızı makbul eylesin.
Selam ve Dua ile.

berat1983

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah razı olsun bilgileriniz için Turab ve ihvann_hilmi kardeşlerim. İnanın bazı noktalarda insanın kafasını karıştıran o kadar karmaşık bilgi var ki bunlardan benim için lazım olanları ben forumda dile getiriyorum. Bazen taziyelerde taziyede bulunduğumuz süre zarfında ölenin ruhuna onlarca fatiha okuruz yani taziye evine ayak basan her kişi imamdan fatiha talep ediyor imam da el fatiha deyip fatiha okunur. Bu 3 günlük taziye süresince belki de binlerce fatiha okunur. Mezarlığa ilk adım attığımızda yine fatiha okuruz. Ama geceleyin çoğu kişi okunmasının günah olduğunu söylerdi bizlere. Benim asıl soru zaten geceleyin okunur mu okunmaz mı diye Turab kardeşimiz bize gündüz ve gecenin herhangi bir farkının olmadığını söyledi. Ve siz değerli ihvann_hilmi kardeşim duanın ölüler için daha önemli olduğunu söyleyip cevabı pekiştirdiniz. Allah bütün ölülerimizi af ve mağfiret eylesin. Saygılarımla...

Üst Alt