ALLAHu Teala'nın en hoşlandığı söz

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Ebû Hüreyre radıyALLAHu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Sübhânallâhi velhamdülillâhi velâ ilâhe illALLAHü vallâhü ekber demek, benim için, üzerine güneş doğan her şeyden daha kıymetlidir.”[Müslim, Zikir 32. Ayrıca bk. Tirmizî, Daavât 128]

Yine Ebû Hüreyre radıyALLAHu anh Resûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellem’in şöyle buyurduğunu söyledi:

“Bir kimse her gün yüz defa, lâ ilâhe illALLAHü vahdehû lâ şerîke leh, lehü’l–mülkü ve lehü’l–hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr, derse, on köle âzâd etmiş kadar sevap kazanır; ona yüz iyilik sevabı yazılır; yüz günahı bağışlanır; bu zikir o gün akşama kadar o kimsenin şeytandan korunmasını sağlar. Bu zikri ondan daha fazla tekrarlayan kimse dışında hiç kimse daha faziletli bir iş yapmamış olur”. Resûl–i Ekrem sözüne şöyle devam etti: “Bir kimse günde yüz defa sübhânallâhi ve bi–hamdihî derse, onun günahları deniz köpüğü kadar bile olsa hepsi bağışlanır.” [Buhârî, Bed’ü’l–halk 11; Daavât 64, 65; Müslim, Zikir 28. Ayrıca bk. Tirmizî, Daavât 59, 62; İbni Mâce, Duâ 14]

Ebû Zer radıyALLAHu anh şöyle dedi:
Resûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellem bana:
“ALLAH’ın en çok hoşlandığı sözü sana bildireyim mi? ALLAH’ın en çok hoşlandığı söz, sübhânALLAHi ve bi–hamdihî demektir”, buyurdu [Müslim, Zikir 85.]

Sübhanellahi velhamdü lillahi: Ben ALLAH'ı noksan sıfatlarda uzak bilir ve tüm eksiksiz övgülerin ona ait olduğunu kabul ederim

Üst Alt