Başına buyruk nokta

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm İslami forumlar ailem;ben Türkçe derslerini ve imla kurallarını öğrendiğimde Türkçe öğretmenimiz zihnimize noktalama işaretlerini çivi gibi çakmıştı sürekli yineleyerek.
Son zamanlarda eğitim düzeyi ne olursa olsun insanların nokta işaretinin nerede kullanılacağını, kullanma kurallarını tamamen unutmuş gibi akıllarına gelen her cümle sonuna nokta koyduklarını ve noktadan sonra büyük harf ile başlanır kuralını hiçe saydığını çok sıklıkla görür oldum.Biz insanlar mı Türkçe kurallarını hiçe sayıyoruz,yoksa dilimizin kurallarını mı unuttuk yada nokta işareti başına buyruk mu oldu?xxzzl..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Arkadaşlar; Cümlenin ilk harfi büyük yazılır. Cümle bitince nokta konur. Cümlenin duraklama kısmına virgül konur. Gidiyom, geliyom, bi değil! Geliyorum, gidiyorum, bir şeklinde yazılır. İmla işaretleri olmayan bir yazı okuyanı çok yorar, perişan eder, anlatılmak istenen yanlış anlatılmış olur.

OKU ARKADAŞIN GİBİ EŞEK OLMA; Buyrun bu cümleden ne anladınız? Virgülü nereye koyarsanız onu anlarsınız!

OKU, ARKADAŞIN GİBİ EŞEK OLMA! ( Burada oku, oku ki arkadaşın gibi eşek olma diyor)

OKU ARKADAŞIN GİBİ, EŞEK OLMA! (Burada arkadaşın gibi oku, eşek olma diyor)

Lütfen forumu çöplüğe çevirmeyelim! Yazılarımızı dikkatli, anlaşılır şekilde yazalım, okuyana saygı gösterelim.

Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az!

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Cep telefonlarına ayırdığımız vakti kitap okumaya ayırsak, ne binleri aşan kullanabileceğimiz kelime sayımız, 300 kelimeye düşer nede Türkçe'mizi katleden imla kurallarımız böyle mantar gibi türeyen bozukluklara maruz kalır.
Ağlanacak halimiz malesef bu; binleri geçen kelime sayımızdan sadece 300 kullanarak iletişim kuruluyor imiş ülkemizde...
Bu acı gerçekten sonra imla kurallarını unutmamız ,bu durumun getirisi galiba,kitap okumaya faydalı kitaplar okumaya inşallah gayret edelim tehlike çanları çalan dilimize sahip çıkalım sevgili forum ailem, selamet ile Allah cc emanet olun.

Üst Alt