Birinden Hoşlanmak, Çıkmak, Onu Sevdiğini Söylemek Günah mıdır ?

eneszuku

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Bir kızdan hoşlanmak, çıkmak, sevdiğini söylemek, flört etmek, yalnız kalmak, temasta bulunmak vb. durumların dinen bir sakıncası var mıdır ?

Daha önce bir kaç kızdan hoşlandım ama sırf bu durum için kendimi tuttum elime fırsat geçti ise de konuşmadım. En basitinden yaklaşık 1 hafta kadar önce 2-3 dükkan yanımızda bir kız staja başladı. Ben yaşlarında hoş tatlı bir kıza benziyor. Kızında benden hoşlandığını sanıyorum, çünkü sürekli buraya bakıyor, bir yere gideceği zaman hep dükkanın önünden geçip içeri bakıyor, bazen kapının önünde durup telefondan mesaj yazıyor bir gözüyle de beni kesiyor, sanki gel benimle tanış ilk adımı at der gibi..

Açıkcası bende hoşlandım bu kızdan gidip konuşmak istiyorum ama haram helal konusuna da dikkat etmek istiyorum. Sonuçta bizim bu dünyaya gelme nedenimiz bellidir. Bunun haricinde bu tarz konuları babamla ya da abimle nedense konuşmaktan çok utanırım, asla aramızda böyle bir şeyin bahsi geçmez, ben onlara böyle bir konu açamam, onlarda bana sormaz zaten. Bu utangaçlık sadece bende mi var yoksa genç olan herkes de mi var onu da bilmiyorum.

Değerli arkadaşlar durum bunlardan ibaret bu genç kardeşiniz yorumlarınızı bekliyor, Hadi Kalın Sağlıcakla !

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Bir kızdan hoşlanmak, çıkmak, sevdiğini söylemek, flört etmek, yalnız kalmak, temasta bulunmak vb. durumların dinen bir sakıncası var mıdır ?

Daha önce bir kaç kızdan hoşlandım ama sırf bu durum için kendimi tuttum elime fırsat geçti ise de konuşmadım. En basitinden yaklaşık 1 hafta kadar önce 2-3 dükkan yanımızda bir kız staja başladı. Ben yaşlarında hoş tatlı bir kıza benziyor. Kızında benden hoşlandığını sanıyorum, çünkü sürekli buraya bakıyor, bir yere gideceği zaman hep dükkanın önünden geçip içeri bakıyor, bazen kapının önünde durup telefondan mesaj yazıyor bir gözüyle de beni kesiyor, sanki gel benimle tanış ilk adımı at der gibi..

Açıkcası bende hoşlandım bu kızdan gidip konuşmak istiyorum ama haram helal konusuna da dikkat etmek istiyorum. Sonuçta bizim bu dünyaya gelme nedenimiz bellidir. Bunun haricinde bu tarz konuları babamla ya da abimle nedense konuşmaktan çok utanırım, asla aramızda böyle bir şeyin bahsi geçmez, ben onlara böyle bir konu açamam, onlarda bana sormaz zaten. Bu utangaçlık sadece bende mi var yoksa genç olan herkes de mi var onu da bilmiyorum.

Değerli arkadaşlar durum bunlardan ibaret bu genç kardeşiniz yorumlarınızı bekliyor, Hadi Kalın Sağlıcakla !

Merhaba kardeşim, bahsettiğiniz şekilde bir ilişkinin dinimizde yeri yoktur...

Flört; Müslümanlarların lügatında yeri olan bir kelime olmadığı gibi, ifade ettiği mânâ da Müslümanlarda hayat bulan bir olay değildir.
Flörte kimler ne mânâ yüklerse yüklesin, İslâm böylesine hissi bir konuda erkekle kadına sınırlar çizer ve Efendimiz (asv)'in meşhur ikazı iki tarafı da kesin ölçülerle korumaya alır, muhafaza eder.

Nedir Efendimiz (asv)'in kesin ve çok makul olan ikazı?

"Yabancı bir kadınla bir erkek iki ikiye, baş başa kalırlarsa üçüncüleri şeytandır!.."

Kadını tertemiz mutlu bir ailenin kurucusu değil de, günlük zevklerin malzemesi haline getiren erkekler, yahut da kendilerini bu duruma düşürmüş kadınlar elbette konuyu bizim gibi yorumlamayacak, hallerine uygun düşen hayatın savunucusu olacaklardır.
Böylelerine bizim ne söyleyecek sözümüz, ne de verecek cevabımız olur. Kendi düşen ağlamazdan başka...

eneszuku

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Hocam peki ne yapalım ?
Bakın şimdi size bu mesajı yazarken bahsettiğin kız bana bakıyor sanırım göz göze gelmeye çalışıyor. Besmele çekiyorum ALLAH 'ım yardım et diyorum içimden. Bölgeden uzaklaşamıyorum. Çalışıyorum çünkü ben açıkcası hoşlandım kızdan ama dinen böyle bir şey uygun değilse sineye çekmek lazım. Bir yandan da kız sürekli gözümün önünde bana bakıyor ne önerirsiniz ?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Yarın Sizin evleneceğiniz eşiniz daha önce biirleri ile tanımış konuşmuş sohbet etmiş gezmiş tozmuş ,temasda bulunmuş olsa onun ile evlenmeye mideniz hazm edebilir mi..? o eşi istermisiniz...?sırıtık.:,

"Kötü kadınlar, kötü erkekler içindir. Kötü erkekler, kötü kadınlar içindir. Temiz kadınlar, temiz erkekler içindir. Temiz erkekler, temiz kadınlar içindir."
NUR Suresi 26. ayeti

Siz farkında değilsiniz siz şu an geleceğinize temel atıyorsunuz..bahsettiğin kız size bakıyorsa kim bilir daha nicelerine sizin gibi baktı.........:tamam:.

unutmayın nefsiniz ile imtihan ediliyorsunuz...
öncelikle bunu bilmeliyiz.günahta ısrarcı olmak ve işlediği günahı savunmak ,kılıf uydurmak günah işlemekten daha günahtır kaidesince bu meselenin bi ton acığı bi ton koyusu olamaz.mesele bu kadar netken şeytanın gözlerimizi buğulandırmasına izin vermeyelim inşallah.kaldı ki insanın kimle evleneceği ve ne zaman öleceği kader çizgisinde değişmezken neden harama kayalım ki.bunun yerine nasibimiz için hayal ettiğimiz hasletler için dua etmek daha karlı bu dünya ve ebedi hayatımız için.
"açıkcası hoşlandım kızdan ama dinen böyle bir şey uygun değilse sineye çekmek lazım"dur bakalım hoşlandın kıza ve kendine biraz zaman ver sen pas vermeyince bakalım kimlere pas verip bakacak...sırıtık.:,

ileride baktın edepli iyi bir kız ve sen evlenme zamanın her konuda maddi, manevi, ruhsal, aklen evlenmeye hazırsın ailene haber verip usulune adabina göre hareket edersiniz..

sözün özü rabbim hepimizin imtihan olduğu bu konuda kazananlardan olabilmeyi nasib etsin inşallah....

bu kıza bir iki hafta pas verme ve sonra gelişmeleri kendin anlarsın malesef bazı kızlar sadece gönül ve gün eğlendirmek icin mevsimlik, sezonluk, kullanmak icin FREE bedava yiyip onlari eğlendirecek erkek ariyorlar kendinizi kullandırmayın...kirletmeyin değmez.......

duaa..

eneszuku

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Hocam yaşım 21 bunları şimdiye kadar bize öğreten olmadı, bilgi eksikliği çok. O yüzden söylediklerimi " günahta ısrarcı olmak ve işlediği günahı savunmak ,kılıf uydurmak " gibi algılamayın. Şimdiye kadar ailemiz bizimle oturup bak yaşın genç böyle durumlar olabilir bizimle paylaşmaktan çekinme gibi.. hiç konuşmadı.

Şunu net olarak anladım. Dinimizde flört, çıkma, birbirimizi tanıyoruz adı altında yalnız kalmak bunlar kesinlikle yasak. Ama ben bu kızla tanışmak istiyorum bana bir yol gösterin dinen nasıl oluyor bu işin yolu yordamı, biraz sohbet ettikten sonra az çok anlaşılır durumun ne olacağı.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Selamun aleyküm Enes kardeşim;
Sanırım aynı işyerinde çalışıyorsunuz.. Bundan güzel ne var? yanında çalışan birini tanımak daha kolaydır...
Diğer iş arkadaşlarınla nasıl diyolog kuruyorsan, onunla da aynı şekilde konuşursun...
Dinen nasıl bir yol izlemen gerekir onu gönül sızım ablam bilir...Selametle...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
21 yaşında ki genç samimi olan güzel kardeşim yukarı da da dediğim gibi acele etmeyin bu kıza ve kendinize biraz zaman verin ve bu kızı uzaktan çaktrmadan haal ve davranışlarını takip edin...

bu sadece size mi bakıyor yoksa her yakışıklıya mı..amaç, gaye ,fikri, zikri niyetti nedir kimlerdendir..kimlerden gelmiş..kimler ile konuşmuş sohbet etmiş gezmiş tozmuş ,temasda bulunmuş zaten bunu onun hareketlerinden anlarsınız..

mesela kızın hal ve hareketleri, konuşma tarzı, yılışıkmı yoksa oturaklımı vs vs ...
Evlenmelik kız : hal ve hareketleriyle , mantığıyla, zekasıyla,ahlakı,insan olması ve seni taşımasıyla belli olur..

bu kıza bir iki hafta pas verme ve sonra gelişmeleri kendin anlarsın malesef bazı kızlar sadece gönül ve gün eğlendirmek icin mevsimlik, sezonluk, kullanmak icin FREE bedava yiyip onlari eğlendirecek erkek ariyorlar kendinizi kullandırmayın...kirletmeyin değmez

Siz eğlenmelik mi ya da evlenmelik mi kız arıyorsunuz niyetiniz nedir...eğlenmelik ise vakit kaybı ,duygu kaybı ,iffet kaybı ,kendinizden bir parca kaybedersiniz...

evlenmelik ise bu farkli.. Niyeti hayr olanın akibeti de hayr olur... Yapılan işler niyetlere göre değerlenir... Herkes yaptığı işin karşılığını niyetine göre alır
Gördüğüm Kadardır ,Verdiğim Değer..! Bence herkes kendi değerini kendisi belirler.......

kendisini biraz takip ederek tanıdıktan sonra iyi bir kız olduğundan emin olursaniz..
yanlız kalmamak şartı ile topluma acik park, çaybahçesi gibi bir yerde oturup konuşursunuz...
"Ama ben bu kızla tanışmak istiyorum bana bir yol gösterin dinen nasıl oluyor bu işin yolu yordamı, biraz sohbet ettikten sonra az çok anlaşılır durumun ne olacağı. "

Firariyim

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleyküm, islami fıkhı ölçülerde teklif ve evlilik hususunda da bilgiler verilmeli soru soran kardeşimize....

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Bir erkeğin bir kadından, bir kadının da bir erkekten hoşlanması kadar doğal ne olabilir. Bu sevgi ya da hoşlanma duygusu bizim fırtatımızda var olan duygudur. Gayet normaldir. Lakin bu duygunun ya da hoşlanmanın idame ettirebilmesi ancak nikahla mümkün olabiliyor. Nikah denince ruhlar ve özler biraz geriliyor ama başka da çare yoktur. Çare arasanız da bulamazsınız. İslam'ın çözümü budur.

NOT

Hoşlanmak eylemi nikahsız pratiğe dökülebilir mi? Dökülebilir. Bir erkek ya da kadın o pratik döneminde işlediklerine bir baksın. Ve onları en yakın akrabaları üzerinde empati yaparak bir tahlil ediversin. Özlenen şey "iğrenç" olarak tanımlanacaktır.

NOT

Hoşlanmak eyleminde ciddiyet varsa evlilik olarak, yapılacak şey anne, baba ve kardeşlere haber vermek olacaktır. Sağlıklı olan budur.

Ç

Çığlık

Kayıtsız
Misafir
Merak ettiğim bir şey var kıza pas verme diyorsunuz ya, bu çocuk yarın öbürgün karşısına başka bir kız çıksa ona da mı yüz vermesin hadi öyle yaptı diyelim her önüne gelene pas vermezse surat asarsa nasıl evlenecek yani demem o ki evleneceğimiz kişi ile hiç konuşmayalım mı onu tanımaya çalışmayalım mı yani onunla bir ömür geçireceğiz degıl mi ömrümüzü kiminle paylaşacağımızı bilmiyelim mi, pat diye biri çıktı hiç tanımıyorsun günah diye birbirlerini tanımaları yasak ve hiç tanımadığın etmediğin biriyle görücü üsulü evleniyorsun bu daha saçma geliyor bana eğer vericek bir açıklamanız varsa buyurun bekliyorum .....

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Bu konuda bizim açıklama yapmamıza gerek yok çünkü Rabbimiz kuralları koymuş, sınırları belirlemiş, mutlu bir evliliğin nasıl tesis edileceğinin yolunu göstermiştir. İslamda flört, sevgili v.s yoktur. Ancak hiç tanımadan, bilmeden veya istemeden evlenme diye de birşey yoktur. Ona buna pas verenlerin akıbetini anlatmaya gerek yoktur. Önce aileler vasıtasıyla kız istenir evlenecek kişiler tanışır, islami ölçülerde görüşür ve birbirini tanırlar. Anlaşırlarsa söz ve nişan dediğimiz dönemde daha iyi tanışılır. İslamda kurallar ve çizgiler Allah c.c ve Rasulu s.a.v'e aittir. Yarattığı kulunu en iyi tanıyan Rabbimizdir ve onun yaşayıp hayatını sürdürmesi için en doğru yolu bilen yine O'dur. İslamın dışında hayat bulamazsın. Allah ve Rasulun s.a.v yolundan başka yollarda huzur ve mutluluk bulamazsın. Artık isteyen ona buna pas verir, daldan dala konup bataklığa girer, isteyen kendini ve iffetini korur Allah c.c nün yolundan taviz vermez. Rabbimiz cüzi irade vermiş fakat yolun sonunu da göstermiştir.

1

123

Kayıtsız
Misafir
Bu konuda bizim açıklama yapmamıza gerek yok çünkü Rabbimiz kuralları koymuş, sınırları belirlemiş, mutlu bir evliliğin nasıl tesis edileceğinin yolunu göstermiştir. İslamda flört, sevgili v.s yoktur. Ancak hiç tanımadan, bilmeden veya istemeden evlenme diye de birşey yoktur. Ona buna pas verenlerin akıbetini anlatmaya gerek yoktur. Önce aileler vasıtasıyla kız istenir evlenecek kişiler tanışır, islami ölçülerde görüşür ve birbirini tanırlar. Anlaşırlarsa söz ve nişan dediğimiz dönemde daha iyi tanışılır. İslamda kurallar ve çizgiler Allah c.c ve Rasulu s.a.v'e aittir. Yarattığı kulunu en iyi tanıyan Rabbimizdir ve onun yaşayıp hayatını sürdürmesi için en doğru yolu bilen yine O'dur. İslamın dışında hayat bulamazsın. Allah ve Rasulun s.a.v yolundan başka yollarda huzur ve mutluluk bulamazsın. Artık isteyen ona buna pas verir, daldan dala konup bataklığa girer, isteyen kendini ve iffetini korur Allah c.c nün yolundan taviz vermez. Rabbimiz cüzi irade vermiş fakat yolun sonunu da göstermiştir.
Bunu yazan parmaklarin hiç dert görmesin Inşaallah!

Üst Alt