Dünyadan umutsuz olmak

Haktan29

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleyküm. Eskiden beridir bu dünyadan hep umutsuzum ama umutlu olmak, kendine haksızlık yapmamak olduğu için umutlu kalmaya devam ediyorum. Fakat bu aralar çabalarken önüme taş koyulması beni yine kederlendirip Allah'a karşı güvensizliğe götürdü. Haksız acılar bizi kirletir, neyin sınavı bu diye hüzünlenip duruyorum. Neyse derdim çok büyük, yani çözülmesi imkansız derecede.

Halid

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleyküm. Eskiden beridir bu dünyadan hep umutsuzum ama umutlu olmak, kendine haksızlık yapmamak olduğu için umutlu kalmaya devam ediyorum. Fakat bu aralar çabalarken önüme taş koyulması beni yine kederlendirip Allah'a karşı güvensizliğe götürdü. Haksız acılar bizi kirletir, neyin sınavı bu diye hüzünlenip duruyorum. Neyse derdim çok büyük, yani çözülmesi imkansız derecede.
Aleyküm selam,
Kardeşim elbette herkesin derdi kendine büyük. Ve belki gerçekten içinden çıkılması zor durumların içinde olabilirsin. Fakat emin ol ki çoğu insan için hayat böyle. Derdini anlatmayan ya da anlatamayan nice insanlar var... Mutsuz olduğumuz zamanlarda çevremizde gördüğümüz insanların da gerçek yüzlerini görmeye başlarız. Kimse seni öncelikli düşüncesi yapmaz, nadiren böyle insanlarla karşılaşırsın. Hatta umutsuzluğunu daha da artıran insanlar yoluna çıkar. Acı çekmen hoşlarına gider... Bu kısa ömrümüzün, aslında sonsuzluğa açılan bir kapı olduğunu unutmamamız lazım. İmtihan dünyası diye boşuna denmiyor. Başımıza gelenler yüzünden Allah’ı suçlamak, ondan umudunu yitirmek doğru değil. Eğer dünya için yaşıyorsan derdin dünya, ahret için yaşıyorsan da derdin ahret olur... Dünyayı seçip de kendini tüketme. Aksine, seni yaradana daha çok sarıl. Hayatını gözden geçir. Hataların var mı, varsa bunlar nelerdir, şimdiye kadar ne yaptın, kimin için yaptın, Allah’a karşı br kadar samimisin, yükün azalınca onu terk etmiş olabilir misin diye kendine sor. Bu soruları ben kendime defalarca sordum ve kendimi yetersiz buldum. Hatalarım çok. Benim de sağlam sıkıntılarım var. Ve bu sıkıntıların kaynağı benden başka kimse değil. Hayatımda olan insanların bana yaptıklarını ve etkilerini artık önemsemiyorum bile... Namaz kıl, dua et, ibadetlerinde samimi ol. Ne yaparsan Allah için yap. Düzelmeye başladığını göreceksin.

Selametle.

Haktan29

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Gerceği söylemek gerekirse, haksızlık yapmayı istemeden hep hakkımı korumaya calıştım.İnsanlarla yüz yüze pek sohpet edemiyorum.Kapalı bir kutu gibi kendimi saklıyorum.Kalbimi karartan şu dünyadan uzakta kendi dünyamda yaşıyorum ama bu yaşamak hayallerimin dünyasıdır.Dünya ve insanlar içimi karartıyor.Bu yüzden karanlıktan uzak durmaya çalışıyorum çünkü karanlığın en derinini görebiliyorum.Dünya'yı Allah'ın yarattığına inanmıyorum çünkü kusurlu ve haksız yerleri yaratan Allah'a inanmak ona kusur yüklemektir.Allah bu yanlış dünya'ya sebep olmaz,kendini kalbimizde kirletmez! Özgür irade verilmiş,her şeyin iyi kötü tarafı var,seçmek bize kalmış denildiğinde özgür irade haksızlığı seçmek değildir.Buna haksız irade denir.Buna izin vermekte haksızlığa sebep olmaktır. Bu arada rüyamın yorumunu merak ediyorum.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
"Dünya'yı Allah'ın yarattığına inanmıyorum" demekle çok yanlış bir iş yaptın kardeşim. Tövbe istiğfar gerekir. Allah c.c birçok ayet ile bunu bildirmişken nasıl böyle bir ifade kullanabilirsin. Rica ederim hemen pişmanlıkla tövbeni yap, iman tazele. Kendine yazık etme.

Halid

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Gerceği söylemek gerekirse, haksızlık yapmayı istemeden hep hakkımı korumaya calıştım.İnsanlarla yüz yüze pek sohpet edemiyorum.Kapalı bir kutu gibi kendimi saklıyorum.Kalbimi karartan şu dünyadan uzakta kendi dünyamda yaşıyorum ama bu yaşamak hayallerimin dünyasıdır.Dünya ve insanlar içimi karartıyor.Bu yüzden karanlıktan uzak durmaya çalışıyorum çünkü karanlığın en derinini görebiliyorum.Dünya'yı Allah'ın yarattığına inanmıyorum çünkü kusurlu ve haksız yerleri yaratan Allah'a inanmak ona kusur yüklemektir.Allah bu yanlış dünya'ya sebep olmaz,kendini kalbimizde kirletmez! Özgür irade verilmiş,her şeyin iyi kötü tarafı var,seçmek bize kalmış denildiğinde özgür irade haksızlığı seçmek değildir.Buna haksız irade denir.Buna izin vermekte haksızlığa sebep olmaktır. Bu arada rüyamın yorumunu merak ediyorum.
Yazım dilinden eğitiminin ve donanımlı bir insan olduğunu görebiliyorum; tıpkı yazdıklarından da herkese ve her şeye küskünlük içinde olduğunu görebildiğim gibi... Kimseye kötülük etmemek, etmemeye çalışmak güzel bir meziyettir. Ancak: Allah’a inanmayarak -veya inanmadığını ima ederek veya ona darılarak- onun kalbini kırıyor ve haksızlık ediyorsun. Sadece dünyayı değil; kainatı yaratan da odur. Her şeyden önce bir çelişki içindesin. Kırgınlığın yüzünden çelişkiye düşmek duygusuna teslim olmuşsun. Bunun için seni eleştirmiyorum. Her insan böyle şeyler hissedebilir. Lakin sana tavsiyem; soluk al biraz. Dünyayı değil, nefsini değil, insanları değil kendini dinle. Ve elbette Allah’a inanmamak cümlesi için tövbe etmelisin. Konuşmak istediğin zaman gücüm, dilim ve bilgim yettiğince buradayım. Sevgiler.

Haktan29

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Hocam ben zaten Allah'ı kötülemiyorum.Sadece dünyayı yarattığına inanmayı doğru bulmuyorum,yani Allah'ı kalbimde temiz olarak görmek istiyorum .

Halid

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Güzel kardeşim; o da bizi temiz olarak görmek istediği gibi, aynı zamanda Kuran’da dünyayı yarattığını açık açık beyan ediyor. Yani birini veya bir şeyi kötülemek için illa ona kötü bir şey söylemek gerekir mi? Mesela emeğini küçümsersin, düşüncesini küçümsersin ve bu da kırıcı olur, değil mi? Rahatsızlık duyduğun, güvenmediğin bu insan varlığının en büyük kusuru da -sana karşı veya diğer canlılara karşı- bu değil mi zaten? Verilen emeği küçümsüyoruz, birinin yanında olmak kavramını bilmiyoruz vs vs... sürüp gidecek ve örneklendirilebilecek bir çok şey var böyle. Nihayetinde ise inanmayı doğru bulmamak da isyana ve kırıcı olmaya giriyor. Bunu anlatmak istiyorum.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Hocam ben zaten Allah'ı kötülemiyorum.Sadece dünyayı yarattığına inanmayı doğru bulmuyorum,yani Allah'ı kalbimde temiz olarak görmek istiyorum .
Aman güzel kardeşim lütfen hemen tevbeni yap. Bu iş bataklığa düşmek gibidir. Allah c.c yerlerde ve göklerde ne varsa herşey benimdir diyor, ben yarattım diyor. Dünyayı Allahın yarattığına inanmayı doğru bulmuyorum demek. Allahın ayetlerini inkar anlamı taşır. Sen beni dinle hemen istiğfar et. Yanlış ifadeni de tekzip et. Belki istemeden yanlış ifadeler kullanıyorsun ama din Allahındır ve bu şekilde hatayı kabul etmez. Her iki ifaden de seni islam dairesinden çıkarır.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Güzel kardeşim bak, gecenin bu saatinde inan senin adına üzüntü içindeyim. Bir söz dahi insanın dinden çıkması için yeterlidir. Şimdi yapacağın iki şey var.
1.hemen tevbe istiğfar.
2.ifadelerini yine buraya yazacağın bir mesajla tekzip.
İkisinden birini yapmazsan eksik olur. Benden bu kadar, ayrıca bu sayfanın böyle bir duruma sebep ve şahit olmasından dolayı da üzüldüm. Bunları yaparsan paçanı kurtarırsın ve mutlaka yapmalısın da. Artık bu saatten sonra mesaj yazarsan da aktifleşmesi yarın olur bilgin olsun.
İlaveten, ben senin ne anlatmaya çalıştığını gayet iyi anlıyorum şüphen olmasın. Ancak kurduğun cümleler ve ifade tarzınla anlatmak istediğini anlatamadın. Bu konular çok hassastır. Ağızdan çıkan söz, kurduğun cümle niyetin başka olsa bile seni bağlar. Sana ısrarım bu nedenledir. Yoksa niyet olarak kötü düşündüğünü sanmıyorum.

Halid

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Güzel kardeşim bak, gecenin bu saatinde inan senin adına üzüntü içindeyim. Bir söz dahi insanın dinden çıkması için yeterlidir. Şimdi yapacağın iki şey var.
1.hemen tevbe istiğfar.
2.ifadelerini yine buraya yazacağın bir mesajla tekzip.
İkisinden birini yapmazsan eksik olur. Benden bu kadar, ayrıca bu sayfanın böyle bir duruma sebep ve şahit olmasından dolayı da üzüldüm. Bunları yaparsan paçanı kurtarırsın ve mutlaka yapmalısın da. Artık bu saatten sonra mesaj yazarsan da aktifleşmesi yarın olur bilgin olsun.
Elbette üzüntü verecek bir durum ancak olaya biraz daha sakin yaklaşmakta fayda var. Ve tabii ki kardeşimizin böyle bir sayfada anlatımı yanlış olsa da derdini açması, bu sayfa için önemli olduğu gibi bizler için de önemlidir. Çünkü bu düşüncelerini içine atsaydı ve fikir alışverişinde bulunmasaydı daha kötü olmayacak mıydı? Ayrıca inanç konusunda çok sıkıntılı olduğunu düşünmüyorum. Rüyasının islami tabirini bekleyen biri ümitsiz değildir. Allah’a inanıyordur. Kafası karışık, derdi var, anlaşılmak istiyor, biz de elimizden geldiğince doğru yolu ve tövbeyi tavsiye edeceğiz. Bana kalırsa şimdiye kadar da gerekli tekzibi yapmıştır. Allah hepimize son nefesimize kadar imanımızı muhafaza etmeyi nasip etsin.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Elbette üzüntü verecek bir durum ancak olaya biraz daha sakin yaklaşmakta fayda var. Ve tabii ki kardeşimizin böyle bir sayfada anlatımı yanlış olsa da derdini açması, bu sayfa için önemli olduğu gibi bizler için de önemlidir. Çünkü bu düşüncelerini içine atsaydı ve fikir alışverişinde bulunmasaydı daha kötü olmayacak mıydı? Ayrıca inanç konusunda çok sıkıntılı olduğunu düşünmüyorum. Rüyasının islami tabirini bekleyen biri ümitsiz değildir. Allah’a inanıyordur. Kafası karışık, derdi var, anlaşılmak istiyor, biz de elimizden geldiğince doğru yolu ve tövbeyi tavsiye edeceğiz. Bana kalırsa şimdiye kadar da gerekli tekzibi yapmıştır. Allah hepimize son nefesimize kadar imanımızı muhafaza etmeyi nasip etsin.
Arkadaşın niyetinden şüphe duymuyorum. Önceki mesajda belirttim. Ancak hassas bir durum. Tekzip mutlaka yazılı olmalı. Son derece sıkıntılı bir durum. Bilmeden islam dairesi dışına çıkan çok insan var. Dinimizi öğrenmek, Allahımızı tanımak bize farzdır. Bilmeden yaptım, söyledim, niyetim o değildi demek bizi kurtarmaz. İşin önem ve aciliyeti bu nedenledir.

Halid

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Arkadaşın niyetinden şüphe duymuyorum. Önceki mesajda belirttim. Ancak hassas bir durum. Tekzip mutlaka yazılı olmalı. Son derece sıkıntılı bir durum. Bilmeden islam dairesi dışına çıkan çok insan var. Dinimizi öğrenmek, Allahımızı tanımak bize farzdır. Bilmeden yaptım, söyledim, niyetim o değildi demek bizi kurtarmaz. İşin önem ve aciliyeti bu nedenledir.
Tabii ki. Hayatta yarın veya iki dakika sonrası yoktur. Can emanet, iman emanet. O zaman şöyle bir şey yapalım; yatmadan önce iki rekat namaz kılın ve dua edelim darda kalan herkes ve bu güzel kardeşimiz için. Ben yaptım bunu, onun için dua ettim, karşılık yok, beklenti yok aftan başka... Allah kabul ederse. Hayırlı geceler.

Haktan29

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Hocam ayetlerde her şeyi yarattığını bende biliyorum.Gerçekleri inkar etmiyorum ama böyle olduğuna inanmayı doğru bulmadığım için,yani dünyanın Allah ile arama girmesini istemiyorum.Buna inanırsam,ihtiyacım olan Allah'a sevgi besleyemem.Çünkü o zaman Allah'ın zarar verdiğini düşünürüm ve zarar veren herhangi bir şeyi sevmekte adalete aykırı olur.

Halid

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Dünyayı çirkinleştiren şey ya da yaşanmaz hale getiren insanlardır. Yaradılışında veya müdahale edilmedikçe de düzeninde sıkıntı yok. Bahsettiğin dünya sevgisinin Allah sevgisi ile arana girmemesi tamamen ise farklı bir kavram. Yolun buysa eğer, veya değilse bile Allah sevgisine yönelmek istiyorsan (bu biraz da nasip meselesidir) kullandığın kelimelerin de kalbini yansıtması lazım. Dinden çıkmak çok kolaydır, farkına bile varmaz insan. Ayrıca, bana kalırsa dünya denilen toprak parçasını fazla büyütmemek lazım. İçinde olan bitenler dünyayı ilgilendirmiyor. Kötü gördüklerini de kusup uzay boşluğuna fırlatamaz. Böyle bir imkanı yok zaten. Kaldı ki insanları bir kenara bırak, hayvanlar çok mu farklı? İhtiyacı nispetinde onlar da tam bir tüketici. Aslan ceylanı yer, Ceylan otu yer vs vs... Akıllı canlılar olarak bizim, çoğunluğun yaptığı be yanlış olan şeyleri bir kenara bırakıp doğru bildiğimiz çizgiden şaşmamamız ve gelip geçici olduğumuzu, asıl hayatın burası olmadığını hiç aklımızdan çıkarmamamız lazım. Özetle, hedefe giderken niyetin doğru bile olsa yönteminin yanlış olduğunu görüyorum. Elbette bu, benim fikrim. Muhabbet ettik, ben de anlattım bit şeyler haddim olmayarak. Biraz daha sakin...

Haktan29

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah razı olsun.Sorun değil ben bildiklerimi pek kimseye anlatmıyorum.Kaldırmayanlar olur,kalp krizi geçirir gibi her şeye dikkat ediyorum.Burada bunları bile anlatmak gibi bir niyetim yoktu.Rüya sebep oldu.Rüya için bunları yazmıştım,yorumlanması kolay olsun diye.Rüyamın giriş kısmı parçalanıp dök içini rahatla kısmına taşındı. Madem anlatmak nasip oldu,devam edeyim dedim. Ben hiçbir şeyi sebepsiz yapmamaya özen gösteririm,sonra benim yüzümden oldu gibi sorunlarla karşılaşmak istemem.Bana göre dinler, aynı kapıya varan parçalanmış yollardır.Tabi ki parçalanan yolların sebebi kusurlardan kaynaklanmaktadır.Bu kusurlar nedir diye sorulursa; şartlar gereği oluşan kusurlardır.Mesala vucudumuz kusurludur.Çünkü vucudumuzun bir sınırı vardır ama ruhumuz vucudumuzun bu sınırını aştığı vakit, vucut kaldırmaz ve hastalanmaya başlar,delirenler,bazı hastaliklar bundan dolayı oluşur. Bu sonuca nasıl vardiğımı düşünürseniz sadece yaşayarak ve öğrenerek vardığım bir sonuçtur.En doğrusunu Allah bilir. Dinlere gelince; dinleri sorgulamak benim fobimdi. Yani korktuğum için dinleri sorgulamak zorundaydım.Çocukluğmda bir kaç sene üstadın(Said Nursî) medreselerine giderek büyüdüm.Zamanla çirkinlikler ile doğruları fark etmeye başladım. Artık insanların içindeki şeytanlıkları ve kendi içimdeki şeytani duyguları fark etmeye başladım.Neden böyle bir cehennemdeyim diye kendimden şüphe ettim.Allah'a güvenmek istediğim için,Allah'a şikayet edip kızıp durdum.Sonra Allah'ın ayetlerde ben iyiyim demesi ve benim ihtiyaç duymamdan dolayı,Allah'ın kötü olmadığına karar verdim.Çünkü iyiyim diyene kötü demek bizim iyi niyetimizi elimizden alır ve unutulmamalıdır ki temiz su ve kirli su vardır.Eğer suya ihtiyaç duyuyorsan, su diye bir şey vardır.Bir suyun, kirli ve temiz şekilde olduğunu düşünürsek, ben de Allah'ı kalbimde temizleyebildiğim kadar temizlemek zorunda kaldım.Yani gerçek Allah'a bu şekilde ulaşabildim.Dünya Allah'ı kötü gösteriyorsa dünyadan kurtulmam gerek dedim ve kalbimden attım.Yazacak çok şey var...

Son düzenleme:

Halid

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Aslında, şu yazdıklarınla düşüncelerini daha iyi anlatmış oldun. Az önce bahsettiğim gibi, gitmek istediğin yol doğru olsa bile, o yolu iyi anlatmak, en az o yolda doğru yürümek kadar önemlidir. İnsan "bedeni kusurludur" demeyi pek doğru bulmadım. Kime göre kusurlu? Sana göre mi, etrafında gördüklerine göre mi? Ruh ile aynı seviyeye çıkamamak herkes için geçerli olabilir mi sence de? Bedenin ruha kesinlikle ayak uyduramayacağını kesin bir dil ve kanıtlanmış fiili davranışlarla iddia edebilir miyiz gerçekten? Örnek olarak sana peygamberleri ve evliyaları verebilirim. Niye delirmediler? Niye onların bedenleri ruhlarına eşlik edebildi? Her insan, - bu kendin bile olsa- aynı performansı bekleyemezsin. Eğitimle alakalıdır, içinde olduğun sosyoekonomik durumla ilgili olabilir ve en önemlisi ise nasiple ilgili olabilir.

Bana göre, senin asıl sorunun, -ki aynı sıkıntıları ben de yaşıyorum.- mükemmelliyetçi olmaya çalışmak veya her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmek... Böyle bir hayatın seni zorladığının farkına varmanı dilerim. Her şeyi kontrol altında tutamazsın. Yaşarken, bazı insanlar senin yüzünden kırılabilir. İstemeden de olsa bunu yapabilirsin... Kaldı ki, senin bu kadar ince düşünüyor olman da, ince düşünmeyen, günü birlik yaşayan insanları kırıyor, eksik bırakıyor ve zorluyor da olabilir, bu taraftan hiç baktın mı?

Bu yüzden, aşırı kontrollü olmaya çalışma rolünden veya kendini buna zorlamaktan vazgeçmelisin. Psikolojik tarafından bak olayın; kim daha çok yıpranıyor? Sen ve aslında sana temas eden herkes... Kabaca tabirle "sal kendini biraz." Nefsin bir yandan,
dünya telaşı bir yandan, insanlar bir yandan, aklın bir yandan, vicdanın bir yandan; daha ne kadar dayanabilirsin bunca yüke?

Tevekkül etmek ayrı bir şeydir. Ben becerebiliyor muyum bunu, asla! Ama deniyorum, öğrenmeye çalışıyorum, bu bana nasip olsun diye dua ediyorum... Bu yüzden değerli kardeşim; iki elinle kendi boğazını sıkma. Nefes al. Biraz akışına bırak ama çokça dua et.

Haktan29

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Eyvalah hocam.Zaten kendime dikkat ediyorum ama etrafımda haksizlıklar çok, bu yüzden adil bir şekilde, huzurlu şekilde bir ölüm gelmeyene kadar ölmeyeceğim.Adalet herkesin iyliği içindir,yani ben haksız yere acı çekersem,bunu yapanda benim üzüntümün bedelini elbet ödeyecektir.Kalp hak etmediklerini üzüntülerle iade eder.Rüyamda bile Azrail'in canımı almaya çalışmasına bu yüzden kızdım. Hak yerini bulmamış,neden canımı alıyor diye sinirlendim.Ölüm'ün benim için adil bir anlamı yoksa, canımı alanlar da aldığı canlardan bir anlam bulamadan hak ettiğini alır.Rüyam da yorumlanmadı merak ediyorum,ayrıca ben de depresyon hastalığı var. Çok kafein tükettiğim için ve çok derin düşündüğüm için bu hastalık çıktı. Bundan dolayı dedim vucut ruhun potansiyelini kaldırmaz diye.

Halid

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Kardeşim, öncelikle rüya ile amel edilmediğini gözden kaçırmamak lazım. Çünkü biz peygamber değiliz ki gördüğümüz rüyalar bire bir gerçeği yansıtsın. Ayrıca rüya şeytani mi, rahmani mi, bunu da bilmiyoruz. Yorumlansa dahi doğru yorumlanma yapılabilmiş mi, bundan da emin olamayız. Rüyada ölüm meleğini görmek farklı bir anlama gelebilir, illa öleceksin kefeni hazırla demek de değildir. Ve şöyle düşün; ölüm belki de insan için yaşamaktan daha hayırlı olacaktır. Günahları artmadan gidecektir insan. Veya sıkıntılarının karşılığında ödüldür böylece. Elbette Allah’ın taktir ettiği zaman gelecek. Bu yüzden ölüm meleğine kızmaya hakkımız da yok. Ona verilen emri yerine getirir sadece... Depresyon için de en iyi ilaç namaz kılıp ibadete yönelmektir diye düşünüyorum.

Haktan29

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Aslında umudumu kaybedip Allah'dan şüphe ettiğim zaman yani neden bu kadar yardım edebiliyor dediğim zaman gördüm bu rüyayı. Zaten Allah bana yardım etti.Beni ölümden kurtardı kaç defa. İhtimali çok düşük hayirlı olaylar başıma geldi.O zaman Allah'a güvendim ve ona neden güvenmediklerimi bulup kalbimden temizlemeye çalıştim. Dünya'da bunlardan biriydi. Rüyama gelince sanırım bazen üzüldüğümde ölmek istediğim için bu rüyayı görüyorum ve çelişki de kaldığım için ağlarsan canını almaya gelirim demek istemiş.Mor renk çelişki de kaldığımı göstermiş ve mor desen ise,sana verdiğim başarıyı engelliyor demek istemiş ve anlımda çizik olması da kendimi üzüntülerle yaraladığımı başarımî azaltığını anlatıyor sanırım.Allah daha iyi bilir ama Allah anlayacağım dilde rüya göstermiş sanırım.

Halid

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Rüyanın anlamını bilmiyorum. Ancak neticede ölüm var. Bunu sık sık akla getirmek ve şükretmek lazım. Muhakkak insan düşünüp yaşadıklarına baktığı zaman olmaz denilen işlerinin olduğunu ve bir çıkış kapısı açıldığını görebilir. Bunca hatamıza rağmen bize tahammül etmesi bile şükretmek için yeterli bir sebep olmalı diye düşünüyorum. Ve dilerim Allah kalbini ferahlatsın, kendine yakın kılsın seni.

Üst Alt