Gaziantep İlçeleri ve İlçeler Hakkında Bilgiler

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
2 Eylül 2011
Mesajlar
3,869
Tepkime puanı
37
Gaziantep İlçeleri ve İlçeler Hakkında Bilgiler
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin birinci, Türkiye'nin altıncı büyük kenti olan ve 1987 yılından bu yana büyük şehir statüsünde bulunan Gaziantep ilinin Şahinbey ve Şehit Kamil merkez olmak üzere, Nizip, İslahiye, Oğuzeli, Araban, Yavuzeli, Nurdağı, Karkamış çevre ilçeleriyle dokuz ilçesi vardır.
ŞAHİNBEY
Antep savunması sırasında şehit edilen Komutan Sait Şahinbey'den adını alan ilçe, şehrin güneyinde yer almaktadır.Küçük sanayiinin yoğun olduğu bölgede, özellikle gıda, dokuma ve temizlik alanlarında çok sayıda küçük atölyeler bulunmaktadır.Aynı zamanda ilin küçük alışveriş merkezidir.
ŞEHİT KAMİL
Antep savunması sırasında 12 yaşlarında iken şehit edilen Mehmet Kamil'den ismini alan ilçe, Gaziantep'in merkezinden geçen Alleben deresi ile doğal uzantıların kuzeyinde yer alır.Sanayi kuruluşlarının büyük çoğunluğu, kara ve demir yolu ulaşım ağında önemli bir geçit noktasında olan ülke sınırları içerisinde bulunmaktadır.
NİZİP
İl merkezine 45 km. mesafede kurulmuştur.1517 yılında Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılan ilçenin tarihi M.Ö. 3000 yıllarına kadar inmektedir.
Türkiye ve dünya arkeoloji tarihi açısından önem taşıyan ve kazı çalışmaları büyük bir heyecan ile izlenen Belkıs/Zeugma antik kenti, Nizip'in 10 km. kuzeyinde bulunmaktadır.Bireci k Baraj Gölü'nün tatlı su balıkları ile dolu mavi suları, antik kentin kıyılarını örtmektedir.Ayrıca ilçe merkezinde bulunan Bizans Dönemi'ne ait Nizip Fevkani Kilisesi ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.
Nizip Çayı Kıyısında bulunan Karpuzatan piknik alanı tabiatla buluşup, nefes almak isteyenler için ideal mekanlar sunmaktadır.
İSLAHİYE
İl merkezine 90 km. mesafede kurulmuştur.İlçe, Roma ve Bizans Dönemleri'nde iskan edilmiş, 1516'da Yavuz Sultan Selim tarafından fethedilmiştir.
Arkeolojik zenginliklerin bir araya geldiği Hitit dönemine ait Yesemek Açık Hava Müzesi ziyaretçilerin büyük ilgi ve hayranlığını kazanmaktadır.
Tarihi mekanda gezerken yudumlayacağınız yörenin lezzetli ayranının tadını ve yöre insanının misafirperverliğini unutmak mümkün olmayacaktır.

İlçenin görülmesi gereken önemli tarihi mekanlarından olan Tilmen Höyük ve Zincirli Höyük, kültür gezisinin yanı sıra doğa yürüyüşüne uygun imkanlar sunmaktadır.Ayrıca ilçede bulunan Hızır Yaylası, Alman Pınarı Yaylası yaz mevsiminde gezi ve mesire yerleri olarak ziyaretçilerin büyük ilgisiyle karşılaşmaktadır.
OĞUZELİ
Oğuzeli, Gaziantep'in güneydoğusunda, Suriye sınırında bulunmaktadır.İlçeni n Gündoğan köyünde bulunan Tilbaşar Kalesi, Tilbaşar Höyüğü'nün üzerine yapılmış olup, höyüğün tarihi M.Ö.3000 yıllarına kadar uzanmaktadır.Ayrıca ilçenin leziz fıstıklarının, üzümlerinin ve onlardan yapılan çeşitli tatlılar, damak lezzetine hitap edecek güzelliktedir.
ARABAN
Gaziantep il merkezine 67 km. uzaklıkta bulunmaktadır.Araban , arkeolojik açıdan oldukça zengin bir yapı sergilemektedir.İlçe , Ortaçağ'da "Raban" adı ile anılmış, 11.-12. yüzyıllarda Urfa Haçlı Kontluğu'na bağlı önemli bir merkez durumuna ulaşmıştır.Araban'ın merkezinde Prehistorik bir höyük üzerinde yer alan Araban Kalesi'nin gözle görülebilen kalıntıları Ortaçağ'da yapılmış kaleşehir kalıntılarıdır.Höyük üzerinde blok taşlarla inşa edilmiş cami olarak kullanılmış tarihi yapı görülmeye değerdir.
Elif, Hisar ve Hasanoğlu Köyleri'nde bulunan Roma Mezar Anıtları mimari yapısı ile ziyaretçileri etkilemektedir.
Karasu Irmağı üzerindeki Septimus Severus Köprüsü(Kırık Köprü), Çiftekoz köyündeki çok sayıda kaya tipi mezarlar, ilçenin ziyaret edilebilecek tarihi ve turistik değerlerindendir.Böl gede yoğun olarak ipek halı dokumacılığı da yapılmaktadır.Ayrıca ilçenin gastrolojik açıdan zengin olması sebebi ile firik pilavı ve lezzetli karpuzu tadılmaya değerdir.
YAVUZELİ
Gaziantep il merkezine 40 km. mesafede bulunmaktadır.Yavuze li ilçesi, coğrafi olarak genellikle engebeli bir arazi yapısına sahiptir ve doğa yürüyüşüne (trekking) uygun mekanlar sunar.
İlçenin doğu sınırını oluşturan Fırat Nehri'nin doğal güzelliği ve çevresinde bulunan meyve bahçeleri ile bezeli mesire yerleri, ziyaretçilerin uğrak yeridir.
Tarihi mekan Rumkale'de arkeolojik açıdan dğer taşıyan Şair Aziz Nerses Kilisesi, Barşavma Manastırı, mescit, su sarnıçları, su kuyusu bulunmaktadır.
Rumkale bunları yanı sıra, Hz. İsa'nın havarilerinden Yohanna'nın İncil'in müsveddelerini kaleme aldığı mekan olarak anılmakta ve bundan dolayı Hristiyanlar tarafından ziyaret edilmektedir.
Günümüzde Birecik Baraj Gölü'nün etkisi ile coğrafik yapısı değişen Rumkale, üç tarafı göl ile çevrili bir ada görünümündedir.
Mavi Baraj Gölü'nün ortasında bir adacık ve ada üstünde yükselen arkeoljik değerler, doğa yürüyüşüne uygun imkanlar sunarak, doğal güzelliği ile ziyaretçileri büyülemektedir.
NURDAĞI
Gaziantep il merkezine yaklaşık 70 km. uzaklıkta bulunmaktadır.İlçeni n doğusunda Hurşit Dağları, batı ve güneyinde ise Amanos ile Nurdağları yer almaktadır.
Nurdağı, turistik açıdan zengin bir mozaik sergilemektedir.Coğr afik yapısı ve doğa güzelliği doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için idealdir.
İnanç turizmi açısından önem taşıyan Hz. Ökkeşiye Türbesi, ilçenin en çok ziyaret edilen mekanlarındandır.
Ayrıca ilçenin geliri tarım ve hayvancılık ile sağlandığı için, et ve sebze ürünlerini taze ve yöresel leziz yemeklere dönüşmüş olarak tadabilirsiniz.
KARKAMIŞ
İl merkezine 75 km. mesafede, bereketli Mezopotamya Havzası'nın ortasında, Türkiye-Suriye sınır hattı üzerinde bulunmaktadır.
İlçe, Yakındoğu arkeolojisinin en önemli yerleşimlerinden bir tanesi olan Karkamış harabelerini barındırmaktadır.Tar ihi mekanda iç ve dış şehir surları, tapınaklar ve hilani tipi ev kalıntıları görülmektedir.Sınır güvenliği nedeni ile şimdilik tarihi mekanları sadece uzaktan gözlemleme imkanı bulunmaktadır.Ayrıca ilçede 10 adet höyük bulunmaktadır.
Yeşilin doğadaki renk geçişlerini, Fırat Nehri'nin mavi suları ile böldüğü ilçe, tabiat güzelliği ile foto safari ve ornitoloji için uygun imkanlar sunmaktadır.
Ayrıca zeytini ve fıstığıyla meşhur ilçede, doğal ve kokulu baharatların kullanıldığı yöresel yemekleri otantik restoranlarda tatma şansınız mevcuttur.
 
Üst Alt