Gönül Gözü Görmeyen Can Gözünü Neylesin

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
nureysa_445016588_6edb5fddd2.jpg

'Güzel bakan güzel görür güzel gören hayatından lezzet alır' ne de güzel ifade etmiş mevlana...
Yüce kudret her insana görmesi için göz vermiş.ınsanın aklına göz olduktan sonra herkesin kolaylıkla görebileceği geliyor.Evet göz olduktan sonra herkes görebilir elbette.Fakat görmek için sadece bakmak yetmez.Herkes herşeyi göremeyebilir.Herkesin gözünde perde vardır ancak kimileri de var ki öyle güzel şeyler görürler ki hayretler içinde kalırsınız.Görmek için bakmaya gerek yok.Gönül gözü dediğimiz şey bu noktada cümlemizin taa içine kadar gelip oturuyor başköşeye.
Peki gönül gözü nasıl oluyor?

Adamın biri ilk defa gittiği küçük bir kasabada şaşkın şaşkın dolaşırken yol kenarında duran bir arabanın yanına sokulmuş ve arka koltukta tek başına oturan kız çocuğuna;ben buraların yabancısıyım demiş.Parkın hemen yanı başındaki fırını arıyorum yakınlarda olduğunu söylediler demiş.Küçük kız arabanın penceresini iyice açtıktan sonra:
-Ben de buraya ilk defa geliyorum demiş...
Ama sağ tarafa gitmeniz gerekiyor herhalde.Adam küçük kızın da yabancı olmasına rağmen bunu nasıl anladığını sormuş ister istemez.Kız ıhlamur çiçeklerinin kokusunu almıyor musunuz?diye gülümsemiş.Kuş cıvıltıları da oradan geliyor zaten.
-ıyi ama demiş adam.Bunların tek bir ağaçtan değil de parktan gelmediği ne malum demiş.
-Tek bir ağaçtan bu kadar yoğun koku gelmez diye atılmış kız.Hem biraz derin nefes alırsanız fırından yeni çıkmış ekmeklerin kokusunuda alacaksınız.
Adam gözlerini hafifçe kısarak denileni yaptıktan sonra cebinden bir kağıt para çıkartıp teşekkür ederken farketmiş kızın aslında kör olduğunu.Küçük kız ise konuşurken sözlerini bir anda yarıda kesmesinden anlamış adamın kendisini farkettiğini.Işığa hasret gözlerini ondan saklamaya çalışırken
-Geçen yıl bir kaza geçirdim görmeyi o kadar çok özledim ki demiş.Sizinkiler sağlam öyle değil mi?
Adam küçük kızın tarif ettiği fırına doğru yönelirken:
-Artık emin değilim demiş.Emin olduğum birşey var.O da benden iyi gördüğündür...

Alıntıdır..

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Olaylari sadece dünya merkezli algilamak ve düsünmek bir anlamda zahirde kalip öz'e inememektir. Tabi ki ifade ettigimiz bu husus ya da bakis acisi bir "inanc"i da beraberinde getirmektedir. Inancli insanlar zaten "iman" ile birlikte "gayb"a iman ederek hadiseleri sadece madden degil manen de degerlendireceklerini taahhüd etmislerdir. Elbette "göz" ve "görme" eylemi Mevla Teala'nin insanlara güzel bir lütfu ve nimetidir. Mevla Teala o güzel görme nimetiyle kendisinin insanlara vermis oldugu esssiz nimetleri görmesini de istemistir. Lakin insanlardan bazilari var olan "göz" ve "görme" duyusuyla Mevla Teala'nin kendisine arzettigi o kadar nimeti görememis yeri ve zamani geldiginde de Mevla'ya kulluguyla bir nebze de olsa tesekkür edememislerdir. Bu bir inanc mes'elesi. Görme duyusu kisinin önünü görmesinden ziyade kisiyi Mevla Teala'nin nimetleriyle bulusturmasinin bir tezahürü olmaliydi. Bunun böyle olmasi gerektigini de ancak olaylari Ahiret merkezli idrak edenler bilebileceklerdi. Görmenin asilligi da buradaydi. Iste Mevla Teala Bakara Suresi'nin ilk ayetlerinde; "Onlarin gözleri vardir ama görmezler" buyrugunun hikmeti de buradaydi. Görme duyudusuyla Mevla'nin nimetlerini görenlere ve onlara da ram olanlara selam olsun...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Gönül Gözü ile bakan,gözlerindeki görüntüleri değil,eşyanın aslını görür...
ALLAHım,İLMi mi,idrakimi,HAY-retimi,Gönül Zenginliğimi artır...amin.

"Zenginlik mal çokluğundan değildir.Asıl zenginlik gönül zenginliğidir."
(Buhari, Rikak: 15)

Rasulullah (s.a.s.) şöyle dua ederdi:
“Allah’ım, Senden hidayet, takva, iffet ve gönül zenginliği dilerim.” (29)

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Bu duaları yaptıran Rabbim'e sonsuz şükürler olsun vesile olan yol gösteren efendimize selatu selam,duaları hatırlatıp vesile olan gönül dostuma da kucak ve yürek dolusu sevgiler gönderiyorum.güüll.,

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Göz vardır ama görmesi gerekeni bir türlü göremez! Kalbin paslanmış halinin göze tezahürü! Allah korusun!

Üst Alt