hayrına çeşme yaptırmak..

arif12345

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Hayrına Çeşme yaptırmak hem hayatta olan hemde hayatta olmayan kişiler için yaptırılır mı? çok ihtiyaç olan bir yere, yol kenarı olur tenha bir nokta olur su bulunamayacak bir yer olur, eğer hayatta olan biri için çeşme yaptırılırsa bunun o yaşayan kişiye hayrı dokunur mu? Bu kişi çok sevilen biri ya da bir dost için olabilir mi?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Hayrına çeşme yaptırmak hem hayatta olan hemde hayatta olmayan kişiler için yaptırılırmı..? çok ihtiyaç olan bir yere yol kenarı olur tenha bir nokta olur su bulunamayacak bir yer olur.. eğer hayatta olan biri için çeşme yaptırılırsa bunun o yaşayan kişiye hayrı dokunurmu..? Bu kişi çok sevilen biri yada bir dost için olabilirmi.?

Selamünaleyküm. Allahın selamı üzerine olsun. Çok uzaklarda aramaya gerek yok, sorunun cevabını Allah c.c Kitabında şöyle bildirmiş.

LOKMÂN - 16
(Lokman, öğütlerine devamla şöyle demişti, Yavrucuğum! Yaptığın iş (iyilik veya kötülük), bir hardal tanesi ağırlığında bile olsa ve bu, bir kayanın içinde veya göklerde yahut yerin derinliklerinde bulunsa, yine de Allah onu (senin karşına) getirir. Doğrusu Allah, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır.

EN'ÂM - 160
Kim (Allah huzuruna) iyilikle gelirse ona getirdiğinin on katı vardır. Kim de kötülükle gelirse o sadece getirdiğinin dengiyle cezalandırılır. Onlar haksızlığa uğratılmazlar.

Çeşme yaptırmak, insanlar ondan faydalandığı sürece amel defterini kapatmayacak bir hayırdır. Başkasının adına da mesela vefat eden bir yakının anısına da yaptırılır. Fakat iyiliği ve hayırı kim yapmış ise karşılığı ona döner. Bütün hayırlar, hasenatlar, ibadetler v.s ne varsa Ruhunu teslim etmeden yapmak gerekir. Hayırı kim yaptıysa kazanç onundur. Niyetlerde önemlidir. Fakat Vefat etmiş gitmiş kişinin arkasından yaptığın hayır ona değil sana döner.

arif12345

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Çok Teşekkürler ben vefat etmiş Babam için çeşme yaptırmak veya ihtiyaç sahiplerinin bolca bulunduğu bir semtte lokma döktürmek gibi bir niyetim var..Bir de benim için çok özel bir insan var onun için iyi şeyler diliyorum..Dünyanın kötülüklerinden korunmasını dilediğim biri..

Üst Alt