Husayn b.Vahvah El-Ensari’den;

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Husayn b.Vahvah El-Ensari’den;

Talha b.Bera’ Radiyallahu Anh, Peygamber Efendimizi gördükçe etrafında dolanıp el ve ayaklarını öpen bir delikanlı idi.Bir gün Peygamberimize:

- Ya Resulallah! Ne istersen bana emret.Hiç bir emrinizi kırmam, dedi.

Talha genç olduğu için onun bu sözü Peygamberimizin hoşuna gitti ve ona;

- Öyleyse git babanı öldür, dedi

O da Peygamber Efendimizin bu emrini yerine getirmek için hemen yerinden fırlayıp dışarı çıktı.Fakat
Peygamber Efendimiz arkasından onu çağırarak;

- Gel, Gel ! Ben yakınlık bağlarını çiğnetmek üzere gönderilmedim, buyurdu.

Talha Radiyallahu Anh, bundan sonra hastalandı.O sırada mevsim kış idi.Peygamber Efendimiz soğuk ve bulutlu bir günde ona uğradı ve yanından kalktıktan sonra ev halkına:

- Ben onda ölüm alametleri görüyorum.Öldüğü zaman bana haber verin ki, cenazesinde hazır bulunup namazını kıldırayım, dedi.

Fakat Peygamber Efendimiz Aleyhissalatu Vesselam, daha Salim b.Avf oğulları mahallesine varmamışken Talha R.a vefat etti arkasındanda gece bastı.Ayrıca kendisi de:

-Beni Rabbime çabuk kavuşturmak için hemen gömün. Peygamber Efendimiz Aleyhissalatu Vesselam’ıda çağırmayın.Zira benim yüzümden Yahudilerin ( mahallesinden geçerken ) bir suikasdına uğramasına korkuyorum, dediği için Peygamber Efendimiz’e haber vermeden onu gömdüler ve ancak sabah olduktan sonra Resulullah’ı haberdar ettiler.

O da gidip kabri üzerinde durdu ve Ashab arkasında saf bağladıktan sonra ellerini havaya kaldırarak:

- Ey Rabbim, onu güler yüz ve sevinçle karşıla, diye dua etti.

Üst Alt