İlkyardım Nedir

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
İlk yardım nedir?
İlkyardım, herhangi bir kaza anında veya insan hayatını tehlikeye düşüren bir durumda, yetkin sağlık personeli ve acil müdahale sağlık görevlileri olay yerine ulaşıncaya ve duruma müdahale edinceye kadar geçen süre içinde, yaralı veya hastanın hayatının kurtarılması veya sağlık durumunun kötüleşmesini engellemek için eğitim almış kişilerce ilaçsız ve tıbbi araç gereç kullanılmaksızın gerçekleştirilen müdahale ve uygulamalardır.

Bu tanımda aslında hasta veya yaralıya ilkyardım uygulayan kişinin sorumlulukları ve sınırları da çizilmiş ve tanımlanmış durumda.
İlkyardımcı hasta veya yaralıya müdahale ederken olay yerinde müdahale etmesi esastır. Yaralı aslında olay yerinden taşınmamalıdır. Bu da zorunlu haller dışında yaralı taşıma uygulamasının yapılmaması gerekttiğine işaret eder. Eğer olay yerinde veya ortamda yaralının taşınmasını gerektiren bir tehlike sözkonusu ise bu kez ilkyardımcı aldığı eğitimlerde kendisine verilen yaralı taşıma tekniklerine uygun olarak hasta veya yaralıyı güvenli bir yere taşıyarak yetkin acil müdahale ekipleri veya sağlık personeli olay yerine gelene dek yaralının hayati fonksiyonlarını sürdürmesini sağlamalıdır.

İlkyardım nedir sorusuna yanıt ararken yola çıktığımız tanımda geçen bir husus da tıbbi araç ve gereç kullanılmaksızın elde mevcut araç-gereçlerle hasta/yaralıya müdahale edilmesinden bahsettik.
Burada önemli olan ilkyardımcının kendisini sağlık personeli yerine koyarak hastaya yapabileceği yanlış bir tıbbi müdalalenin önüne geçmektir. İlk yardım uygulayan eğitimli kişinin amacı ve ilkyardımın amacı bellidir.
Hayati fonksiyonların devamını sağlamak.

İlkyardımcı kimdir?
Peki ya ilk yardımcı kimdir ve ilkyardımcının özellikleri neler olmalıdır?
İlk yardımcı hasta veya yaralıya herhangi bir tıbbi araç veya ilaç olmaksızın ilk yardim amacına uygun olarak müdahalede bulunan, ilkyardım uygulamaları konusunda ilkyardım eğitimi almış kişidir.

İlk yardımcı tanımında geçen ilkyardim eğitimi almış olma durumu ilkyardımcının aldığı eğitimi edindiği ilkyardım sertifikası ile belgelemesini de gerektirir. İlk yardım sertifikası almış kişiler de bilgilerinin güncelliğini ve doğruluğunu korumak için 3 sene de bir kısa süreli tekrarlama kurslarına katılırlar.

Kısaca, ilkyardımın öncelikli amaçlarını şöyle sıralayabiliriz:
Hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak ve bu yönde gereken önlemleri almak,
Hasta veya yaralının yaşamsal fonksiyonlarının sürdürülmesini sağlamak ve gereken müdahalelerde bulunmak, gerekli ilk yardim tekniklerini kullanarak hasta/yaralıya uygulama yapmak,
Hasta veya yaralının durumunun kötüleşmesinin önüne geçmek, gerekli ilk yardım uygulamalarını gerçekleştirmek,
Hasta veya yaralının iyileşmesini kolaylaştıracak ilaçsız basit ilk yardım müdahalelerinde bulunmak.

Üst Alt