İnsan fıtratı-İslam fıtratı

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Selamun aleyküm kardeşlerim,bu konu nereden aklıma geldi söyliyim;

Çocukluğumdan beri iyi bir GÖZLEMCİ 'yimdir...
Şimdi bu çocukluktan gelme gözlemciliğim sayesinde çoğu şeyi kendim öğrenip keşfettim...

Neyse, iyi insanda kendini belli ediyor kötüde, yapmacık insanda...Şunu unutmamalıyız; karşındaki insan sana "ay nekadar da kibar,çok güzel konuşması var dese ne olur, demese ne olur! Hayatımda en sevmediğim şeydir, yapmacıklık..

İnsanlar seni sen olduğun için sevmeli ya da sevmemeli...

Kimine göre çok iyi bir insanım kimine göre mesafeli olduğum için belki de Soğuk Nevale diyorlar benim için...çook kommiik umrum da değil! beni Allah'ım da biliyor, kendim de biliyorum ya gerisi mühim değil!

Nereden nereye geldim...bhoff...

Cuma günü çok sevdiğim sevgili;Nihat Hatipoğlu'nun programı vardı...Sabah saatlerinde, bir okula konuk olmuşlar, ilkokulda bir sınıfla soru-cevap şeklinde röportaj benzeri bir program yaptılar...Herkes sorusunu sordu...Lakin bir kız çocuğu çok dikkatimi çekti; Peygamberimize mektup benzeri bir şiir yazmış ki, İnanın çocuğun o peygamber aşkını dinlerken ağladım.. Uzgunnn
Nihat hocanın da gözleri doldu..
İşte bu İSLAM FITRATI....Allah razı olsun onu yetiştiren anne-baba dan...Çocuk o kadar çok bağlanmış ki Peygamberimize (s.a.v), şiirindeki o anlatım da, bunun aynası sanki...Maşallah, İnşallah Allah bu yolda daim etsin o güzel yavrumuzu...acilangul1

İnsanlar, islam fıtratı üzerine doğarlar lakin, bulunduğu konum itibariyle; anne babası imansız, hristiyan, musevi vs.
ise o zaman dini ona göre şekillenir...
Kimisi büyüyünce kendini tanımaya başlayınca araştırıp Müslüman olabilir..Takdir-i ilahi..
Bu anlamda herkesin fıtratı zaten insan fıtratı...İyi insanın fıtratı daha beyaz,kötünün ki ise, daha koyu renkli bu zamana kadar etrafımda gözlemlediğim...

Bir de İSLAM FITRATI var ki; işte bu fıtrata Allah'a yakın olan kullar daha çok sahip oluyor! O insanın aldığı abdestler yüzünde bir nur olarak etrafa ışık saçıyor sanki, hele bir de buna masumane bir tebessüm eklendi mi; işte o zaman tam anlamıyla İslam Fıtratı sahibi bir insan olarak çıkıyor karşımıza...
Yalnız buna herkes sahip olamıyor, yalnızca Allah'ın veli kulları olacak..

Bakın Allah ve Resulü veli kulları nasıl anlatıyor;

Resulullah (s.a.v.) Efendimiz buyurmuştur ki:

"Sizin en hayırlılarınız; görüldüklerinde (simasındaki nur, halindeki edep, üzerindeki ilahi heybet sebebiyle) Allah'ı hatırlatan kimselerdir." (ebu nuaym, Beyhaki,suyuti,...)

"İnsanlardan bazıları zikrullahın anahtarıdır.Görüldüklerinde Allah'ı hatırlatır."
(Taberi,ibnu ebid dünya)

Resulullah (a.s.)'a "Ya Resulullah! Allah'ın velileri kimleridir?" diye soruldu; Efendimiz (a.s.)

"Görüldüklerinde Allah'ı hatırlatan kimselerdir."

Diğer hadis-i şeriflerde ise şöyle buyrulmuştur:

Allah Teala buyurur ki: "Şüphesiz kullarımın içinde benim velilerim ve halk içinde seçtiğim dostlarım öyle kimselerdir ki; zatım zikredilince onlar hatırlanır, onlar hatırlanınca da ben zikrolunurum."
(Ebu nuaym;Ahmed,müsned;Taberi)

Mürşidi Kamiller (Allah dostları) zikrin anahtarıdır.Onları gören, iman ve sevgiyle seyreden Allahteala 'yı hatırlar.
Kalbi dünyadan kopup Allah'a ve ahirete yönelir.
Onların hali buna yeterlidir.Özlerinde ilahi nur, gözyaşı ile sürmelenmiş gözlerinden dışa yansır.
Yüzlerinde secda huşu eseri görülür.

Allah bizleri de yüzleri, gönülleri nur olan; Allah aşkıyla yanan, güzel ahlak sahibi kimselerden eylesin inşallah..

Selam ve dua ile.. duaa..

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Yüzüne bak ey insan!
İnsanın siması, kalbinin aynasıdır!...

Efendimizin duasıyla dua ediyorum rabbim;
Allah’ım yaratılışımı güzel taktir ettiğin gibi, ahlakımı da güzel eyle....

Kulağımdan ve gözümden beni ölünceye kadar faydalandır. Dinimde ve bedenimde bana sağlık ve güvenlik ver.
Hakkımı alıncaya kadar zulmedene karşı bana yardım et. Hiçbir düşman ve hasetçiyi bana güldürme.
Hazineleri Senin elinde bulunan her türlü şerden Sana sığınıyorum....
Sen yardım edenlerin en hayırlısı ve lütfu bol olansın..AMİN

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Fıtrat'la insan ilişkisinin çok yakın bir bağı vardır ve de tamamen mutabıktır. Lakin insan fıtratının hilafına yalan konuşur ve inkar eder. Dolayısıyla, inkar edenlerin tamamı fıtratlarının da düşmanlarıdırlar.

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
En çok canımı sıkan şey her olumsuzluk tanımı ile karşılaştığımda yaşadığım travmaları bana yaşatan insanın bu olumsuzluklardan payına çokça hisseler düşmesi:( şimdide fıtrat konusu yine önümde, bunu kendisine söylediğimde'' ne alaka ''demişti.Şimdi bir kez daha ayna netleşti insan ve fıtrat konusunda ve ne yazıktır ki ben konuyu fıtrata bağladığımda haklıymışım,O zaman anlamamıştım ama şimdi görmeyi nasip eden Rabbime şükürler olsun.Haklı çıkmaktan çok üzüntüm, o insanın gerçekleri görememesi, beni hala çok üzüyor.İnşallah Rabbim nasip etsin görmeyi ne diyeyim ancak duaya gücüm yetiyor bana yaptığı haksızlıklar karşısında düşmesi ihtimal durumları düşününce, kendi başıma gelmesini istemediğim bir şeyi bana zulüm etmiş insana bile isteyemiyorum.Allah'u teala onuda beni de affetsin.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
İnsanın kalbi; içine gereksiz, lazım olmayan dünyevi, nefsi şeyler konmadan bakınca, karşı tarafta olan yanlışı hemen hissediyor! bugün bir kez daha anladım bunu.

Kalbin temiz olacak ki, insan fıtratı ile islam fıtratını ayırt edebilesin! Hoş bazen sırf kalbinin temizliği değil, biraz şüphe, biraz temkinli davranmak, biraz da tecrübe sahibi olmak lazım..

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki; kimde vicdan, kimde İslam fıtratı var karşıdan anlaşılmıyor!
İnsanların dış görünüşüyle peşin hüküm vermek kadar saçma bir şey daha yok! her geçen gün duyduklarımdan gördüklerimden daha net anlamaktayım bunu..

Bir insan baş örtülü diye, o insan dört dörtlük müslüman anlamına gelmiyor! nefsine uydu mu şeytanın bile aklına gelmiyecek şeyler yapıyor, sen ondan sonra şaşıp kalıyorsun niye? insanları daha tanımıyorsun ki! herkesi kendi kalbin gibi saf ve temiz niyetli sanıyorsun!

Her başı açık insan da vicdansız, dinine uygun iş yapmıyor anlamına gelmiyor! kimisi var ki, baş örtülü başka bir kadından çok daha iman ve vicdan sahibi ve de yardımsever..

Bizim en çok yanlış yaptığımız; ilk başta karşımızdakine çok güvenmek, inanmak ve sonradan kötü bir insan çıkınca bütün insanları dış görünüşüyle yargılayıp, ön yargılı davranmak!

Unutulmamalıdır ki,
Bir insanla çok vakit geçirirsen, o insanın söyledikleriyle yaptıklarını tartarsan ancak o zaman anlarsın! İslam fıtratında mı? yoksa halen gafletle İnsan fıtratında mı olduğunu......

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm emoş'um; bu yazın şuan benim kafamda ki karmaşa ile öyle tevafuk oluşturuyor ki içimde vicdanımı rahatsız eden şeylerin haklılığını bir kez daha anladım ve şuan şu dakikadan sonra konuşmayıp sonucu bekleyeceğim.Son 32 saat içinde karşımda ki insan ile ilgili yazdıklarında ki yaşadığım tevafuk ayna gibi ortaya çıkacaktır.Yaşanacakları ilahi adaletin sahibi ve kalpleri bilen Rabbül alemine bırakarak seni Allah cc emanet ediyorum kardeşim selametle kal.

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Korku ve vesvese insanı ince ince işliyor ve yanlış düşünmeye sebep olabiliyor.Benim yaşadıklarım gibi, dinimi yaşayamazsam diye korkunca anlamsızlıkların içine düşmüşüm şimdi her şey netleşti elhamdülillah Rabbim öyle çok yolumu niyetime göre açıyor ki inşallah dualar ile ve yine onun izni ile onun rızası olan yolda hayat arkadaşım ile inşallah devam edeceğim.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Gözün aydın abla,
Allah utandırmasın, hayırlı bir yuva kurmayı nasip eylesin, inşallah mutlu ve huzurlu olursun...

Üst Alt