İstihare kesin gerçekleşir mi?

Hakankiran

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
sevdiğim kız için benim için hayırlı mi diye 7 gün aynen uyguladım ancak son gün siyah sulu göl gördüm olumsuz olduğunu düşünüyorum kizla arkadaşlık dışında bir ilişkim yok.

7 gün sonra 8. Gün yani dün gece sahurdan sonra sevdiğim kiz olumsuz olduğunu düşündüğüm için İstihare namazı kılıp evleneceğim kızı bana göster diye istihare duası okuyup yattım. Rüyamda tam olarak ne gördüğümü hatırlamıyorum ama kizla muhabbet ediyorduk ve ismiyle hitap ediyordum filan, sabah kalktığımda mutlu olarak kalktım ve bir kız ismini tam olarak isim soy isim olarak hatırlıyorum. Kızı ismen tanıyorum ama konuşmuşlugumuz yok ve 2 veya 3 yıl üniversite de aynı derslere girdik. Evleneceğim kız bu olabilir mi? Kızla muhabbet başlamak için ilk adımı atayım mi? Yoksa istihare tekrar yatayım mı? İstihare yatmak dinen uygun mudur? Gelecekte kesin olacak diye bir bilgi varmıdır?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
İstihare yapmak dinen uygundur. Peygamber efendimizin s.a.v tavsiyesidir. İstihare gelecekten haber almak değidir. Rüya görmek şart değildir, istihareden sonra insan içinde oluşan hislere göre istiharesine anlam verebilir. Rüya da görülse, his de oluşsa kesinlik ifade etmeyebilir. En doğrusunu Allah c.c bilir. Kullar acizdir. Ayrıca istihareden önce evlilik düşünülen kişinin islam üzere yaşayıp yaşamadığı, ahlakı, ilmi v.s gibi konuları değerlendirmeden sırf istihareye bakılıp karar vermek değil istişare, gözlem, bilen tanıyan kişilerden bilgi almaya yönelmek lazım. Henüz tanıyıp bilmediğin evlilik için adım atmadığın biri için istihare yapılmaz kardeşim. Önce beğendiğin kişiye aileni gönderir niyetini belli edersin, karşı tarafda olur derse o zaman hayırlı mı değil mi diye istihare yaparsın. Anlattığına göre Ortada fol yok yumurta yok neyin istiharesini yapıyorsun. Dediğim gibi istihare gelecekten haber almak değildir. Sonuç olarak beğendiğin biriyle tanışayım mı, konuşayım mı diye istihare yapılmaz. Ancak evlilik yolu açılırsa hayırlı mı değil mi diye Yapılan bir dua, Allah tan istenen bir yardımdır istihare.

Üst Alt