Kalp kıran komşu vakası

Ela gözlü

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamın aleyküm size bir konuda danışmak istıyorum bizim bir komşumuz var (çok isyankar ,kimsenin mutlu olması başarılı olmasını istemeyen ve aşırı dedikodu yaptığı için çevrede sevilmeyen birisi )özetle ;eli yanmıştı geçmiş olsun diledim vs her zamn bana laf çarpıyor yine bana yaşın geçince tabii vs şeklinde konuştu 33 yaşında bir hatunum ve okuyorum bekarım şuan ama bu şekilde yaşımı sürekli dile getirmesi kırıyor beni ,belki kızları var büyük konuşuyor hep …ben Rabbimden hayırlsını diliyorum herşeyin herkesin ,kimsenin kalbini kırmak istemiyorum boyle birine ne söylemeliyim nasıl dua etmeliyim umursamıyorum ama bugün dayanamadım size danışmak istedim şimdiden çok teşekkür ederim hayırlı akşamlar dilerim ??

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam kardeşim.
Fahr-i Kâinât Efendimiz’in komşuluk ile ilgili nebevî fermanları iki husus etrafındadır:

Komşuya eziyet vermemek… Hukukunu, iffetini, ırzını, emniyetini korumak…

Komşuya iyilik, ikram, ihsan hâlinde olmak… Onun derdiyle dertlenmek, sıkıntısına çare olmak…

Demek ki, komşu komşuya zimmetli… Komşu komşuya emânet… Hiçbir müslüman, kardeşinden bîgâne kalamaz. «Kendi başının çaresine baksın» diyemez.
Ancak Sana anlattığın gibi çok sıkıntı veren birinin yanında bulunmamak, ondan uzak kalmak en iyisidir. Ama islahı için dua etmek istersen;
Kötü komşu ve kötü arkadaşı olanların zararından korunmak, kurtulmak için ve onların faydalı bir insan olmaları için her gün 110 defa “Yâ Aliyyü Celle Celalühü” okuyup onların ıslahını isteyerek dua ederse,duası kabul olur ve Allah ahlakları düzeltir….

Kaynak:Arif Pamuk(Esma-i Hüsna Şerhi)

Ayrıca Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu: “Kim her sabah ve her akşam üç defa bu duayı okursa ona hiçbir şey zarar vermez.

Türkçe Okunuşu: Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim.

Anlamı: İsmi sayesinde yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın adıyla. O her şeyi işitir ve bilir» derse, ona hiçbir şey zarar vermez.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 101/5088; Tirmizî, Deavât, 13)

Ela gözlü

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Önermiş olduğunuz duayı zamn zaman okuyordum şimdi düzenli olarak da okuyacağım Ikısını de Önerilerinizi dikkate alacağım belkide uzak durup dua etmek çok daha hayırlı olucak Allah’ın izniyle .Engin bilgilerinizi paylaştığınz içinde teşekkür ederim tekrar ,iyi ki buraya üye oldum hayırlı geceler dilerim ??

Bilal Babaoğlu

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Alla cc Hazretleri Hiç Bir Müslüman kardeşimizi kötü komşuya rast getirmesin . Gerçekten çok zor .Ne laftan anlayan var ne dilden Aynı Öküz gibiler AFEDERSİNİZ KABA OLDU AMA AYNEN Müslümanım diyor sohbetler falan derken kendilerini dışarıya iyi gösteriyorlar fakt apartman ageldikleri zaman farklı bir dünyanın insanları oluyorlar yani anlıyacağınız iki yüzlüler pislik insanlar......
Ben KOMŞULUK HAKKIMI HELAL ETMİYORUM.

Üst Alt