Kendini Aramak!

Deruni

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
aramakallah.jpg

Kendini kendine hapsedip, dünyayı kendinde mi izlersin? Mapus hayatına aldanıp, kendini kendine ne diye perde eylersin? Ne tuhaftır ki cümle harfi küçük yazanlar "I" (ben) ifadesini hep büyük yazmışlar. İşin ehli olanlar söylüyor, yakında bir rahatsızlık değil, normal bir davranış olacak özseverlik (narsisizm)... Kim bilir? Belki de bir erdem hâline dönüşecek zamanla...

Görmek istemiyorlar. Kişi ben dedikçe kendinden uzağa düşüyor. Kendinden uzağa düştükçe dünyaya yani aşağılık-istana bağlanıyor. Kendini hatırlayanlara ya da hatırlamaya çalışanlara, "anormal davranışlar bunlar, hangi zamanda yaşıyorsun?" diye öğüt veriyor.

Halbuki aslının aslının aslını özlüyor bir çoğu. Özlem hep oraya. Kendine! Şah damarından daha yakın olana, kalbi tecelli-gah ilah edene, yani özüne!

Ne diyordu Kafka?

"Hiçbir eksiğim yok, kendimden gayrı!"

Kendini aradığın yer, komşunun bahçesi bile değil! Farkında mısın?

Sen kendini kendinde arayacaksın ki bulasın. Ötekine ve ötesine baktıkça uzaklaşıyorsun kendinden. Görmüyor musun? Göremiyorsan dinle, ama duymak için. İşitmek için değil!

O, sen oldu. Sen, ben. Ben zaten ben idi. Ortaya üç ben çıktı. Ey yolcu, hangisi sensin? İşte aslının aslının aslına uzak düşüşünün özeti bu. Sen varlık içinde yokluk çekenler gibisin. Varlığı hissediyorsun ama yaptıkların seni yoksullaştırıyor. Var olmak istiyorsan, ben dediğini terk eyle. Sen de. Amma ona da alışma. Çünkü aslında sen de yok. Sen ne diye sende seni ararsın? Sen, sende var olan, şah damarından daha yakın olanı ara! Taşrada değil, kendinde ara...

Nasıl arayacağım deme sakın! Senin yolundan geçenlerin sayısı bile bilinmez. Tabii ki bir bilene varacaksın. Rehberin olacak. Amma unutmayacaksın! Kılavuzu karga olanın, burnu dertten kurtulmaz!..

Alıntı...kgüll..,

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Kendimi arıyorum, yolum "sana" çıkıyor iyi mi?

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Kendini çok derinde arama! Önce bir sakinleş ve düşün!İnsan 'ı en iyi yine kendi anlar ve bilir..
Ne kadar da anlatsan bir sen daha var içinde!
Bunu kimse bilemez senden başka!!
hazır mısın kendine doğru keşife?
Bence en doğru yol bu!

tozduman

Moderatör
Moderatör
:) Allah razı olsun senden bugün bütün gün duamdasin farkettin sanırım .

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Sen kardeşin için dua ettiğinde melekler de; Allah sana da nasip etsin derlermiş.. Kardeşim lütfen dikkate al söylediklerimi kendini daha fazla hırpalama...Sen de benim dualarımdasın..
Kalbinle aklın bağdaşmıyorsa bırak! her şey zamanı gelince oluyor, ALLAH 'ın takdir-i ilahisi gerçekleşinceye kadar beklemekten başka yol yok!Bir düşün bakalım şu an ki düşüncelerinle, bundan beş yıl önceki düşüncelerin ve idrakin aynı mıydı? bütün mesele burada! kendini keşfettikçe anlarsın her şeyin manasını..

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
"Akl"ınızın eşyanın hakikatine çözünürlüğü, bakışınızdaki derinlikle mutabıktır..!

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Sevgi ekseninde yol aldığın sohbetin akamete uğraması, her daim "sen"de değil, "ben"dedir de..!
Kalbim "ben"i, ben "kalbim"i biliyorum. "Ben"i kandırmanın bir anlamı yoktur..!

tozduman

Moderatör
Moderatör
Değil mi çok şükür ya savaşıyorum savaşıyorum . Allah razı olsun .ihvann_hilmi Çok teşekkür ederim. Beni kandirmanin bir anlamı yoktur.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
"Sen"lerin kelamını anlayamıyoruz ve "ben"lere tavsiyelerine de itirazlarımız var her daim.
İnsanoğlu o kadar aciz ki, "ben"inin nefsinde yolunu kullanır. "Sen"ler kırılmış, darılmış, üzülmüş, ne gam ne keder! Devam!

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Kendini olmayan yerlerde arama gönül!
Kendini bulmak istersen gönlüne bak! var mı gönlünde bulanık bir su? varsa yanlış yoldasın!
Eğer sular duruldu ve berraklaştıysa! GÖZÜNAYDIN olsun..

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Kendimi kendime yakışan yerlerde arıyorum ama bir türlü "bana yakışan"a arif olamıyorum. Yolum "senin kapına" çıktığından, "hah" diyorum! :)

Üst Alt