Manevi Yardıma İhtiyacım Var

JantiEmir

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
SelamunAleyküm abiler, ablalar, kardeşler. Foruma ilk mesajımdır. Bu gece can sıkıntısı hakkında aramalar yaparken yolum buraya düştü. Gönderilen yorumlardan bir samimiyet hissettim. İçimi dökmeye , ferahlatmaya ve biraz destek almaya çok ihtiyacım var .

Öncelikle kendimi tanıtayım. İsmim Emirhan 22 yaşındayım ve üniversite öğrencisiyim. Yaşımın genç olmasına rağmen hayatım inişler ve çıkışlarla dolu. Derdi veren Rab dermanı da verir amenna.

Lakin artık hayattan bir soğuma bir yorgunluk hissediyorum. Sebebini bilmiyorum. Dinimi boşladığımın da farkındayım ama hiç bir adım atamıyorum. Namazın faziletini biliyorum ama kılmıyorum. Cumanın faziletini biliyorum ama artık gitmez oldum. Üniversite hayatı beni çok değiştirdi. Çok şey gördüm, tecrübe ettim yaptım da. Kendimi çok günahkar hissediyorum ve utanıyorum. Rabbime karşı kendimi ihanette ve gaflette görüyorum .

Ne zaman sıkıntıya düşsem ellerimi açıp dua ediyorum, namaz kılıyorum ama ne zaman da rahata ulaşayım hemen rutine dönüyorum, ihanet ediyorum.

Anlatılamaz derecede beni bir gelecek kaygısı sarıyor. Acaba mezun olabilecek miyim, acaba iş bulabilecek miyim, acaba şunu yapabilecek miyim derken beni inanılmaz derecede dünyevi hırs içine alıyor. Ders çalışamıyorum, gelecek kaygısı beni sarıyor ama ben geleceğim için hiç bir şey yapmıyorum. Bir türlü bunun gafletinden kurtulamıyorum, kendimi alıkoyamıyorum .

Üniversite yaşantımda çok günah işledim. Alkol ve türevlerine bulaştım. Bağımlı değilim ayda yılda bir kere oluyor ama günah olduğunu bile bile yapıyorum. Hep aklım çeliniyor .

Boşluktayım anlayacağınız. Burada sizlerin samimiyetine güvendiğim için ve foruma girer girmez tanışma bölümünden Serdar beyin yazdığı mesajdan etkilendim. İnşallah benim samimiyetime karşı samimi olursunuz .

Allah bizimle beraberdir. Selametle.

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Aleyküm es selam Emir kardeşim ;güzel Elaziz'den aramıza hoşgeldin:)
Yazdığın her şeyin karşılığı Kur'an_ı Azimüşan da ve hadisi şeriflerde var tabi sen halini arz etmişsin yapamadığını şeytanın ve nefsinin tuzaklarından kurtulamadığını anlatmışsın zaten sonucu da sebebi de ortada elbette biz burada tüm forum ailem olarak aramıza katılan kardeşlerimize kucak açar elimizden dilimizden geldiğince yardım etmeye çalışırız.
Allah cc kuluna kendini bildirmiş elhamdülillah ve birde irade vermiş,eğri burada ,doğru burada sen beni bilirken hangisine gideceksin diye...
Sonra düşmanlar peydah olmuş nefis var iblisin ahdi ve bu ahdi üzerine Ademoğluna kurduğu tuzaklar var.
Kuluna bu düşmanlara ve yenilmelerine karşı pişman olduğunda en büyük nimet olarak ''TÖVBE''verilmiş aksi takdirde günaha düşmeyen kalmaz ve herkes cehennemlik olurdu.Pişmanlık ve ardından özür dilemek tövbe etmek kulun en büyük silahı Allah cc''eğer günah işlemeyen kullar olsaydınız sizi yok eder günah işleyip tövbe edenleri yaratırdım ''diyor bir sahih hadisinde...
Eğer arkadaş ortamını ve iradenin yönünü değiştirmezsen içine düştüğün bataktan kurtulamazsın bazı öğrencilik ortamlarını biliyoruz seni iblis verdiği nasihatlerle yolundan caydıramaz ise etrafındaki o ortamlarda bulunan arkadaşlarının şeytanlarını devreye sokarak seni düzelme niyetinden caydırmaya çalışacaktır,önce niyetini düzeltip sonra arkadaş ve çevreni değiştireceksin önceden kıldığın namazlardan senin aklını çelen girdiğin üniversite aleminin çirkefi olmuş...
''Kendimi çok günahkar hissediyorum ve utanıyorum. Rabbime karşı kendimi ihanette ve gaflette görüyorum . ''
Bak bu yazdığın satırda düşmanın seni kulluk yolundan alı koymak için günah ortamlarını hoş göstermiş sonra da kendini kötü hissetmen için sen kötüsün, artık kurtulamazsın,boş ver Allah artık affetmez sen yoluna devam et gibi vesveseler verecektir oysa o biliyor ki ümitsizlik dinimizde yoktur buradan seni eksiye düşürmeye çalışıyor.Gaflete düşmüşsün! Herkesin de gaflete düştüğü farklı noktalar var ama ümitsizlik yok ''Tövbe''kapısı ahirete kadar açık elhamdülillah:)

''Ne zaman sıkıntıya düşsem ellerimi açıp dua ediyorum, namaz kılıyorum ama ne zaman da rahata ulaşayım hemen rutine dönüyorum, ihanet ediyorum.''
'' Eğer insana tarafımızdan bir rahmet (nimet) tattırır da sonra bunu ondan çekip alırsak, tamamen ümitsiz ve nankör olur.''HUD /9 ayet
Şeytan insanın kanında dolaşabildiği için her zaafını ince noktanı bilir senin ince noktalarından biride belli ki geleceğinle ilgili evhamların ve bunu iblis sana karşı kendine oyuncak edinmiş o konuda aklına bir şey geldiğinde kendine söyleyeceğin şudur''ne kadar ömrüm var Allah bilir,rızkı veren Allah'dır, sabah kursağı boş kanat çırpıp yuvadan uçan kuş akşama kursağı dolu döner kimsenin rızkı geri kalmaz nimet insana ulaşmak için koşar sen telaşlanma işini Allah'a emanet edince geri dönüp bakma niyeti güzel kardeşim inşallah, Rabbül Alemin bu kadar seni uyandırmış inşallah irade ve yolunu düzeltme konusunda yar ve yardımcın olsun sevdiği razı olduğu kullardan eylesin inşallah, yerlerin ve göklerin sahibine emanetsin güzel kardeşim selametle kal.

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
E güzel kardeşim,bütün sorunlarını yazmış ne yapman gerektiğini de yazmışsın :)

Sana en büyük tavsiye...

Hani meşhur bi soru vardır 10 sene sonra kendinizi nerede görüyorsunuz diye :)

Değil 10 sene,bana ertesi güne sağ çıkacağına garanti verebilir misin?

HER İNSAN ÖLECEK YAŞTADIR!

Kıldığın her namazı,son namazın gibi kıl.Belki bir sonraki vakte öleceksin.

Geleceğe çıkacağına dair bir garantin yok.Belki daha mezun olmadna öleceksin.

Ama,tamamen boşver de demiyorum...

Çalışacaksın,tevekkülünü edeceksin...

Şimdi şöyle düşün...

Benim sana bi işim düştü,yardım ettin.Teşekkür bile etmedim.

Sonra tekrar işim düştü,teşekkür bile etmedim.

Senin konuşmadığın,sevmediğin insanlarla takılıyorum bu arada.

Sonra yine işim düşüyor,yine teşekkür dahi etmiyorum...

Ne düşünürsün benim hakkımda?

Ama ALLAH C.C öylesine Rahmandır,Rahimdir,Latiftir ki bütün nankörlüğüme rağmen bize yardım eder.Zorda kalınca yardımımıza yetişir...

Sevabı,günahı bir köşeye koy...

O bizim sahibimiz,Rabbimiz,her şeyimiz.

Ona hamd etmek,muhabbetine nail olmak yani dua etmek ve karşılığında ALLAH C.C'ün de bizi anmasını beklemek borcumuzdur!

Kılacağın namazı sevabını düşünerekten kılma.Cenneti düşünürekten kılma.En büyük ödül ALLAH C.C sevgisine,muhabbetine,rızasına nail olabilmektir...
O bizi sevdimi,gerisi teferruattır zaten bizi memnun edecektir.

Cehennemden önce,ALLAH C.C ün sevgisini kazanamamaktan kork.İnsana en büyük azaptır sevgisine karşılık bulamamak,en sevdiği tarafından sevilmemek.

Bizim de en sevgilimiz,en sevdiğimiz ALLAH'tır.Eğer ki sevgimize karşılık bulamazsak,cehennemden de büyük azaptır.O bizi sevmedikten sonra,cennet üstümüze yapılsa ne olur ki?

Aşk,ALLAH aşkı,O'na kavuşmak,ahirette O'nu görüp en yakından önünde secdeye kapanmak,bizi yarattığı için şükretmek,nimetlerine şükretmek,daha sonra Rabbimiz'den de sevildiğimizi,bizden razı olduğunu duymak bunlar olmalı gayemiz...

JantiEmir

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Hoşbulduk Hümeyra abla :) İradesizlik yaptığımın farkındayım . Metaların kandırmasına geliyorum . Göz boyamalara kapılıyorum . Kendimi çok salıyorum . Ümitsizlik yaşıyorum . Bunu aşabileceğimi biliyorum .

Mesela "İşimiz Allah'a kalmışsa olmuş bil." diyebiliyorum veya "Allah ol der ve olur." 'u biliyorum . Uygulamada sıkıntı yaşıyorum . Bilipte yapmayınca iyice ümitsizlik yaşıyorum ve bunalım çekiyorum . Namaz kıldığım zaman o günahları tekrar işleme ihtimalimden korkuyorum ve bu beni samimiyetsiz yapar diye de başlamıyorum . Hiç yapmadığım bir şeyi bile yapacağımı düşünüyorum . O zaman bütün herşeyimi boşa çıkarır diye bir türlü yönelemiyorum . Sevaba başlamadan günahın cazibesine kapılıyorum ve kapılırsam da takılırım ihanete düşerim diye hep adımım havada kalıyor .

Allah'ın izniyle yeni bir başlangıç yapmamın zamanı geldi . Sayın ablam tavsiyelerin için teşekkür ederim . Rabbim cümle Müslümanları ve içindede bizleri hak yolunda muavfak eylesin . Allah razı olsun ablacım . Artık sıkıntılarımı sevinçlerimi kafama takılanları forumu kullanarak dile getireceğim inşallah . Teşekkür ederim Hümeyra abla :)

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykümselam Emir kardeşim,aramıza hoşgeldiniz.
Sen Kendini Değiştirmedikçe ,değişene Kadar Hiçbir Şey Değişmez......

Hayat, bir yol mutlaka açar, kendinde bir yol bulmak isteyene. Mukadderat çerçevesinde, bir yolda yürüyenlerle yürümeyenler arasındaki tek fark, bunu Allah'tan yürekli ve samimice isteyip istememeleriyle ilgilidir sadece. Vermeyecek olsaydı, istememizi istermiydi Allah sence..?
Rabbim umduklarımıza nail, korktuklarımıza emin eylesin.. amin...

JantiEmir

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Allah bana hidayet verir , muvaffak eder inşallah . Elimden geleni yapacağım inşallah .Teşekkür ederim kendimi rahatlamış hissediyorum . Allah hepinizden razı olsun . Hamdolsun :)

belkibirgün

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Ahh bee kardeşim yarına çıkacağımız belli değilken sen ne diye daha okurken iş bulur muyum mezun olurmuyumun derdine düşüyorsun ki,okuyorsun daha sen şuandaki okuluna derslerine adapte ol gerisi Yaradanın ilahi takdiri,varsa kısmetinde mezun da olursun olduğun gibi işte bulursun ama yoksa kısmetinde yapacak birşey yok.

Ben kendimden dem vurayım üniversitedeyken çevremde atanmamış öğretmenleri duyunca şu kadar yıldır ataması olmamış diye ben hayatta yapamam atanamazsam kaldıramam diyordum.Hiç olmayacağı kısmına da çok kafa yormamıştım 1 yıl olmasa 2.yıl olur bir şekilde diyordum ama kısmet yılardır yıl geldi çalıştım elimden geleni yaptım olmadı yıl geldi hiç çalışmadım kendimi salarak girdim yine olmadı.

Başlarda çok ağladım hırpaladım kendimi ama katlanamam dediğim o halime her şeye rağmen Allah'ıma şükrederek artık eyvallah diyorum nasip kısmet şer gibi görünende hayır hayır gibi görünen de şer vardır sözünü aklıma kazıdım.

Demem o ki her şey iştir okuldur gelecek kaygısı değildir ben yaptım da ne oldu harap ettiğim o yıllarıma yanarak buldum kendimi sana haddim değil belki ama alırsın veya almazsın gelecek kaygısından çok ahiret kaygısına düşmen seni sana daha çok getirir.Sana senden daha çok zarar verecek kimse yok bu hayatta emin ol.

Her şey senin elinde haram olduğunu bildiğin o içki vb şeylerden de tamamen kopman da senin elinde namazla içki bir arada olmaz zaten namazından uzaklaştıkça zararlı her türlü alışkanlıklara yaklaşmış bulursun kendini ben de düştüğüm o boşluktan namazıma bol bol ettiğim duama ve Yaradanın verdiğine de vermediğine de şükrederek çıktım,hala da bu yolda çaba sarf ediyorum,bu zorlu yolunda Allah yar ve yardımcın olsun seni de hidayete erdirsin...

tenken s.j.r

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Ne zaman sıkıntıya düşsem ellerimi açıp dua ediyorum, namaz kılıyorum ama ne zaman da rahata ulaşayım hemen rutine dönüyorum, ihanet ediyorum.
Biri buldu beni:( Şaka bi yana bu sorun neredeyse insanoğlunun gelenekseli.Fıtratımızda var heralde.Fırtınada limana sığınan gemiler gibiyiz,fırtına sonrası uğrasak ta olur uğramasakta hesabı.Allah cc. hepimize hidayet verir inşallah.
Gelecek kaygılarını bir kenara bırak,kimse rızıksız kalmaz Allah'a şükürler olsun.Her insan mevki sahibi olmak ister ve bunun için çalışır.Ama olan sadece Allah'ın takdir ettiği kadardır.Belki istediğin gibi bir işin olmaz(ki inşallah Cenab'ı Hak gönlüne göre verir) belki istediğin gibi bir hayat yaşamazsın ama ne önemi var bu kadar kasacak.Ölüm bir nefes kadar yakınımızda olduktan sonra.Yeter ki imanımız sağlam olsun.Günah kaygıların var,görüyorum,demektir ki imanın hala sağlam.Biraz ibadet takviyesi ile açmazdan çıkabilirsin.Asıl bunun için çabalamalısın.Boşver gelecek kaygılarını.Kul kaderini yaşar.Hayattan çok şey umma demiyorum ama bu kadar da üzülmen,gelecek kaygılarınla kendini yıpratman gereksiz.
Cebbar'u Celle Celalühu imanını daim eylesin..

Üst Alt