• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Namazımı kaçırdığımda üzüntü duymam vesveseden dolayı mı?

tevekkulyolcusu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Merhabalar hayırlı günler, Allah'ın rahmeti üzerinize olsun İnşAllah. @Turab abi hatırlıyorsan ilk konularımdan namaz kılamıyorum korkuyorum vesveseden diye anlatmıştım sana. Allah'a şükür namazlarımı kılmaya başladım teşekkür ederim Allah senden razı olsun. Bazen namazları kaçırıyorum dünyaya çok kanıyorum ve mazereti olmayan şekilde kaçırıyorum (uyuya kalmak ve unutmak mazeret sayılıyordu galiba.). Böyle olunca da kendimi çok kötü hissediyorum, sonra da beynime Allah seni cezalandıracak kötü günler geçireceksin gibi şeyler geliyor aklıma. Aynısı günah işlerken de geçerli. Bugün mesela müjdeli bir haber geldi başıma Allah'a şükür, müjdeli haberi yakınım ile konuşurken akşam namazını kaçırdım. Kendimi çok kötü hissettim. Sonuçta o müjdeli haberin gelmesi Allah'ın bize sunduğu bir nimet ve Allah bize binlerce kez nimetler sunuyorken böyle dünyevi işlerle uğraşarak namazı kaçırmak sinirimi bozuyor ve bu türlü düşünceleri aklıma getiriyor. Bu sebepten ötürü ise korkuyorum, kaygılanıyorum ve stres oluyorum. Aklıma gelen düşünceler vesvese midir?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Merhaba kardeşim. Allah c.c nün rahmeti cümlemizin üzerine olsun. Bence bu durumda aklına gelen düşünceye değil namazına odaklanmalısın. Namazlarını kaçırmamak için azami gayret etmen lazım. Namazını kaçırmayacak şekilde hayatını düzenlemen gerek. Namaz kaçtıktan sonra üzüntü, sıkıntı, pişmanlık gibi hisler sadece sende değil namazına özen gösteren herkeste olabilen hisler ve düşüncelerdir. Ama burada çelişki var namazına özen gösteren kişi namazını asla (malum durumlar dışında) kaçırmaz. Onun için önce namazına nekadar önem veriyorsun onu tesbit et ve ona odaklan. Aklına gelen düşüncelerden kurtulmanın çaresi var. Namazından daha önemli hiçbirşeyin olmadığını iyice benimsemek, bir şekilde namaz kaçtıysa hemen ilk fırsatta kaza etmek.

tevekkulyolcusu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Merhaba kardeşim. Allah c.c nün rahmeti cümlemizin üzerine olsun. Bence bu durumda aklına gelen düşünceye değil namazına odaklanmalısın. Namazlarını kaçırmamak için azami gayret etmen lazım. Namazını kaçırmayacak şekilde hayatını düzenlemen gerek. Namaz kaçtıktan sonra üzüntü, sıkıntı, pişmanlık gibi hisler sadece sende değil namazına özen gösteren herkeste olabilen hisler ve düşüncelerdir. Ama burada çelişki var namazına özen gösteren kişi namazını asla (malum durumlar dışında) kaçırmaz. Onun için önce namazına nekadar önem veriyorsun onu tesbit et ve ona odaklan. Aklına gelen düşüncelerden kurtulmanın çaresi var. Namazından daha önemli hiçbirşeyin olmadığını iyice benimsemek, bir şekilde namaz kaçtıysa hemen ilk fırsatta kaza etmek.
Allah razı olsun abi. Günahlardan arınmak istiyor artık insan geçmişte yaptığım günahlar aklıma gelince nasıl yaptım bunları diyorum. Allah hepimizin günahlarını affetsin İnşAllah. En kısa zamanda tövbe edip yeniden sarılacağım namazıma, Allah'ın rahmetinden ümit kesmemek gerek.

Üst Alt