Şirkin tövbesi olur mu?

birsen

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
SELAMÜN ALEYKÜM HERKESE, Bir şey soracaktım günümüzdeki şirk çeşitleri şirk işlememek için dua ve şirkin tövbesi affolunur mu? bunları cevaplayarak Allah rızası için beni aydınlatırmısınız lütfen.

ozkn

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Şirkin töbvesi olmasa bir Müşrik nasıl Müslüman olabilsin? Müşrik olarak yetiştirilmiş bir adam şirkin tevbesi olmasa ömrü boyunca Müşrik kalması gerekirdi :)

Tevbe ile iman!!! İkisini ayırtetmek gerekir "iman varsa" tevbe ölüm anına kadar yapılabilir, Ama iman ölüm anı gelince kabul edilmez! Yani artık zokayı yuttuğunu anladığı an iman ettim demesi boş. Tövbenin affettiremeyeceği birşey yok. Adam 60 yıllık şirk koşan kafir tövbeyle müslüman oluyor tüm günahlarını sıfırlıyor!

Şirk; bu konuda çok ince, hassas izah ve tespit gerekir.

Şirkin ne olduğunu çoğumuz biliriz. En azından Müşrik deyince hemen bir Putperest gelir aklımıza . Bu bilgilere her yerden ulaşılabilir. Ben biraz derine ineceğim çünkü gün içerisinde hepimiz buralara yanılarak girip çıkıyoruzdur belki...

Şirk koşmak maddeci olmak diye bir kaide yoktur... Allahu Teala'ya yanlış itikatle inanan birisi farkında olmadan şirk koşuyor da olabilirler. Allahu Teala buyuruyor ki:

"Allah buyurmuştur ki: "İki ilah edinmeyin: O, ancak tek bir ilahtır. Öyleyse benden, yalnızca benden korkun." Göklerde ve yerde ne varsa O'nundur, itaat-kulluk da (din de) sürekli olarak O'nundur. Böyleyken Allah'tan başkasından mı korkup-sakınıyorsunuz?" (Nahl Suresi, 51-52)

En sinsi şirk:gizli şirktir. Aklı başında, biraz bilgisi olan bir Müslüman bile bile açıkça şirk koşmamalı. Ama nasıl oluyorsa gizli şirke düşebilir, Adam hala kendini Müslüman zanneder şirkte müşrikleri sollamıştır haberi olmaz "Allahu Teala korusun" .

Mesela Allahu Teala'dan başkasından korkmak gizli şirktir:örneğin zalimden korkmak... İman etmiş bir insan Allahu Teala yaratmazsa kimse kimseye zarar veremez demeli... ama bir olay gelse başına: mahkemeye düşse ödü kopar!!! Yalnızca Allah'tan korkmak gerekir..

Bence bu yüzyılın "aklın üstün olması" gizli şirki haline gelmiştir. Sapıtıyorlar. Yazık ediyorlar emeklerine!!!

Günümüzde Abdülaziz Bayındır gibi... Prof ünvanı almış ilahiyatçılar ekranlarda güya akıl önderliğinde Kur'an'ı aktarıyorum/anlatıyorum diyorlar. Hadisi şerif söz konusu olduğunda, hadisi şerifleri devre dışı etmek için ben Allah'ın kitabını okuyorum sen hadisten bahsediyorsun şeklinde çirkin bir taktik bulmuşlar. Bu taktik meali kafasına göre yorumlamak içindir. yanlış meal vermiyor kurnazzz! Meali harfi harfine doğru ama hiç alakası olmayan olaylara ve kişilere yakıştırıyorlar. Güya Prof. olmuş ama Şefaat /aracı meselesi için şu ayete göre şirk diye hüküm koyuyor:

"Üzerinde yürüyecekleri ayakları mı var? Tutmaları için elleri mi var? Görmeleri için gözleri mi var? İşitmeleri için kulakları mı var? De ki, "Ortaklarınızı çağırın ve benim için plan kurun. Hiç durmayın!" " (ARAF Suresi 195)

Ya Hu! Bu ayette Allahu Teala insanların kendi elleriyle yaptıkları putlardan bahsediyor. Prof. bozuntusu da diyor ki: mezarda yatan insanları aracı yapanlarla alakalıdır! Ayette "Üzerinde yürüyecekleri ayakları mı var?" buyruluyor ee peki mezardaki adamın sadece buraları mı çürüyor, ayağı olsa hani gövde nerede? Bir kere ayeti çarpıtıyor zalak. Ayette gövdesi olan putlardan bahsediliyor....Kabirdeki Evliya ile Ne Alakası var bunun! Ya evliyanın cesadi çürümediyse? Al sana: el, ayak, göz derler. Ne oldu (haşa) ayet yalancı mı çıktı senin üzünden. Estağfirullah...

Mezardaki adamın kulağımı gözü mü var ayakları mı var diyor, bunları vesile ederek dua edilmez seni duymuyorlar ki habersizler diyor. bu ne saçma tefsir ve açıklamadır. Heykel nere türbe nere!!!! Ne olmuş bunların beyinlerine hayret..

Allah'ın kelamından Allah'ın emrine aykırı yorumlar hükümler koyuyorlar. Aklını Allah'a şirk koşuyorlar. Nerdeyse (haşa) Allahu Teala onların sapkın aklına aykırı bir şey söyleyemez, bir emir veremez!!!

"Onlara:'Allah’a itaat edin, Kitabındaki hükümleri uygulayın. İlâhî hükümleri icraya, ülkeyi imara, dünya düzenini kurmaya, sağlamaya memur tek yetkili Rasulüne itaat edin. Sünnetini uygulayın. Eğer Allah’a ve Rasulüne itaatten yüz çevirir, güç ve iktidarınızı kullanarak, halkı istediğiniz istikamette yönlendirir, Kur’ân’ı ve sünneti uygulamazsanız, Allah’ın azabından kurtulacağınızı mı zannediyorsunuz? Bilin ki Allah, kulluk sözleşmesindeki ortak taahhütlerini, Allah’a iman, kulluk ve sorumluluk bilincini şuur altına iterek örtbas edip inkârda ısrar eden kâfirleri sevmez.' de." (ÂLİ İMRÂN - 32 )

Selametle...

A

aykut

Kayıtsız
Misafir
şirk affolur

Bakın Allah kendisine şirk koşulmasını bağışlar neden müşrikleri 1000 yıl yaşattı bunun sebebi onlara bir sınav yaptı eğer onlar tevbe etselerdi Allah onları affederdi ama tevbe etmediler. Allah şirkide affeder affetmediği tek günah intihar etmektir. Şirkin affolması için Allaha iman edip tevbe etmek gerekir. Nisa suresinde yazan şeyler müşrik olarak ölenler içindir. Kuran da neden Allah'ın rahmeti sonsuzdur denir. Bilerek yapsa bile affedilir çunkü Allah sonsuz merhamet ve güç sahibidir. Kafirler nasıl affedilirse müşrik'de affedilir. Yeterki sen yaptığın günahtan pişman olup tevbe et Allah tevbe edeni sever.

A

aykut

Kayıtsız
Misafir
ben bu günahı işleyem sonra tevbe ederim demek

Merhaba arkadaşlar sizin ile birşey paylaşacağım ben bir gün "ben bu günahı işleyem sonra tevbe ederim" dedim şimdi çok pişmanın "Allah'ım nolur beni affet söz bir daha asla böyle birşey yapmıycam" diyorum.Sizce affolurmuyum? Lütfen beni bilgilendirin.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Merhaba arkadaşlar sizin ile birşey paylaşacağım ben bir gün "ben bu günahı işleyem sonra tevbe ederim" dedim şimdi çok pişmanın "Allah'ım nolur beni affet söz bir daha asla böyle birşey yapmıycam" diyorum.Sizce affolurmuyum? Lütfen beni bilgilendirin.
Merhaba kardeşim, Allah'ın affından, merhametinden ümit kesmek doğru olmaz. Affedilmeyi ümit et!

Üst Alt