Van Hanları

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
2 Eylül 2011
Mesajlar
3,872
Tepkime puanı
37
Van Hanları


Bey Hanı (Gürpınar)

Van ili Gürpınar ilçesi, Hoşap’ta, Van-Hakkâri karayolunun güneyinde bulunan bu hanın kitabesi günümüze gelememiştir. Ayrıca vakfiyesi de olmadığından yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Hoşap’ta bir han bulunduğundan söz etmiş, ancak fazla bilgi vermemiştir. Bu nedenle yapım tarihi ve banisi konusunda tereddütler bulunmaktadır. Han büyük olasılıkla XVI.-XVII. Yüzyılda Mahmudi Beylerinden birisi tarafından yaptırılmış olmalıdır.

Han kesme taştan 21.10x22.40 m. ölçüsünde kareye yakın dikdörtgen planlı olup, kuzey-güney doğrultusunda uzanmaktadır. Hanın kuzey cephesine dükkânlar yerleştirilmiştir. Hanın içerisine kuzey cephesindeki sivri kemerli bir kapıdan girilmektedir. İçerisi payelerle dört sahna ayrılmıştır. Bu payeler ve duvarların arası beşik tonozlarla örtülmüş, üzeri düz bir toprak damla örtülmüştür. İç mekânın aydınlatılması için doğu ve batı tarafına birer, güneye dört, kuzeye de üç mazgal pencere açılmıştır.
Han günümüzde harap bir durumda olup, özel bir şahsın mülkiyetindedir.


Hamurkesen Köyü Hanı (Gürpınar)

Van ili Gürpınar ilçesi, Hamurkesen (Zerinak, Zernak) Köyü’nde bulunan bu hanın ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Kitabesi de günümüze gelememiştir. Günümüzde tamamen yıkılmış olup, yalnızca temel duvarları ayaktadır.
 
Üst Alt