• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Allah'tan gelen isaretler

E

Ensar123

Kayıtsız
Misafir
Allah'tan gelen işaretleri nasıl anlarız bunlar nelerdir
 

Intruder

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Haziran 2023
Mesajlar
87
Tepkime puanı
16
Nasıl ki okuma yazma bilmeyen bir kişi, harflere bir anlam veremiyorsa, kendisini ve evreni okumayı bilmeyen kişi de etrafında olan biten şeylere bir anlam veremez.. Her şeyin bizimle bir bağı olduğu gibi, bizim de evrenle bir bağımız vardır..

İlk emir Oku ! emridir.. Eğer kendinizi ve evreni okuyamıyorsanız, bu okumak nice okumaktır.. Yunus Emre'nin dediği gibi..

İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsin
Ya nice okumaktır


Allah c.c bizim önümüze her an işaretler çıkartır. Eğer biz o işaretleri okumayı bilmiyorsak, o şeyi görsek bile onu anlayamayız..

Yol kenarındaki trafik işaretleri gibi.. Her an o işaretler yol kenarında bulunur ama bizler o işaretlere dikkat etmez veya onun ne anlama geldiğini bilmezsek, o zaman hak yolunda tehlikelerle karşılaşırız veya yanlış yollara sapar yolumuzu kaybederiz..

Hakikat ehli bir zata müntesip olursanız veya onların kitaplarını okursanız, yoldaki işaretleri anlamaya başlarsanız.. Her öğrenci bir öğretmene tabidir ama her öğrenci o öğretmenden istenilen ölçüde istifade edemez.. Öğrencide, öğretmeni anlayabilecek bir istidadın da olması gerekmektedir.

Sizin sorunuzun cevabını iki satır değil, bir ömür boyu anlatmaya kalksanız yine de anlatamazsınız..

Bir kaç örnek vererek konuyu anlatmaya çalışayım..

Bir mahallede binlerce ev olmasına rağmen, hırsız neden onlardan sadece birini seçer ve o evden ziynet eşyasını çalar. Hırsız sizce bunu rastlantısal bir şekilde mi yapmaktadır.. Yoksa o ev sahibi, zekatını vermediği veya haksız bir şekilde birinin malını aldığı için mi o hırsız onun evine girmiştir ? Olayları okumayı bilmeyen kişi için bu sadece bir hırsızlık olayıdır.. Eğer olayları okumayı bilirseniz, bu size Allah tarafından gönderilmiş bir işarettir..

Etrafta olan şeyleri, o olayın ardında yatan hikmet nedir diye düşünmemiz gerekmektedir.. Hikmetin birinci kuralı susmaktır. Yani olan o şey hakkında konuşmamak..

Bir haberde izlediğim bir olay : Bir kişi yoldan karşıya geçerken arabanın altında kalıyor ve ölüyor.. İlk başta o adam için üzülürsünüz değil mi.. O adamın bir köpeği bilerek ezip öldürdüğünü ve bu yüzden de ceza evine girdiğini, ceza evinden çıktığı gün bu olayın gerçekleştirdiğini biliyor olsaydınız o zaman da o kişi için üzülür müydünüz.

Size bunun gibi nice olaylar anlatırdım.. Ama bu, konuyu gereksiz şekilde uzatmak olur.. Ne demek istediğim umarım anlaşılmıştır..
 

Ashab

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
7 Nisan 2021
Mesajlar
148
Tepkime puanı
43
Konum
İstanbul
İşaret demiş olduğunuz nedir biraz açarsanız soruyu altını doldurulur.

Kastınız vahiy eksenli kitaplar mı
 
Ş

Şeydar

Kayıtsız
Misafir
Esselamu aleykum..
Başa gelen her şey işarettir. Bakmak ile görmek tamamen farklı şeylerdir. Baktığında mânayı görebilirsen, işaretleri de görebilirsin..
 
Üst Alt