araç ile amaç arasındaki fark nedir

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Katılım
26 Temmuz 2011
Mesajlar
19,432
Tepkime puanı
185
Sizce araç ile amaç arasındaki fark nedir........?
malesef amaç ile araçı birbirine karıştırdık
 

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Katılım
3 Haziran 2014
Mesajlar
1,608
Tepkime puanı
47
Abla, araç ile amaç deyince aklıma ilk gelen;
parayı kendi hayatının merkezi yapmış adeta para için yaşayan amacı sadece para olan insanlar geliyor!

Bu iki kelimeyi hayatımızın her alanına yayarsak daha açıklayıcı uzun bir tanım yapılabilir, şu an aklıma ilk geleni söyledim...

Araç; Asıl gidilmesi gereken, yapılması gereken yöne gitmede yardımcı vasıta..
Amaç; asıl yapılacak iştir..


Araç'ı, amaç yerine getirirsek en büyük hatayı yapmış oluruz...

Amaç ile araç'ı birbirine karıştıranlar benim gözümde;
Dünya ile ahireti birbirine karıştıran, nefsine yenilen, sonra da kurtuluş uman gafil nefislerdir. Tabii bu sadece dünyayla ilgili bir konu ise, yine insanın nefsi devreye giriyor ve sonuçta vicdan-nefis arasında bir kısır döngü yaşanıyor!

İnsan her şeyde kulluğunun bilincinde olduğu zaman; her işi amacına ve yapılması gereken şekilde, hakkıyla yapması hem dünyası, hem ahireti için daha iyi olur...
 

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Katılım
26 Temmuz 2011
Mesajlar
19,432
Tepkime puanı
185
Günümüzde kavramlar ve tanımlar o kadar birbirine girmiş ki…Rabbim bizi Hak YOL'dan ayırmasın...Allah cc. bir araçı,alır,başka bir araç verir.ama amaç hep aynı değişmez...Araç olanı amaç yapmak ancak bizi amacımızdan uzaklaştırır.
hakiki iman eden gerçekten dünyaya o kadar bağlanmaz dünyayı araç olarak görür amaç olarak değil.

Sahip olduğumuz her şey bir amaca hizmet ediyor;ev, araba, para, okul gibi Ve her amaç gerçekleşmek için mutlaka en az bir araca gereksinim duyuyor.
Peki, araçlar kontrolden çıktığında ne oluyor dersiniz......?

O kadar ince bir çizgiyle ayrılıyor ki bu iki kardeş, kimi zaman hangisinin hangisi için var olduğunu unutup, hayatı sürüklemeye devam ediyoruz.
Sürüklemek diyorum çünkü “araç” lar görev mahallini terk edip, hizmet etmeleri gereken “amaç” ların yerini aldıkları anda rotamız şaşıyor....
biz araça hizmet ediyoruz aynen benim evime hizmet ettiğim gibi...eskiden evler bize hizmet ederdi şimdi ise biz evlere hizmet ediyoruz evler bizi kullanıyor biz evleri değil..
Sigortası ,vergisi için çalış..! kış kar temizle yaz havuzu temizle, baharda bahçeyi temizle, sonbaharda yaprak temizle ulan bu evin efendisimiyim yoksa hizmetçisimiyim anlamadım..
Para iyi bir hizmetçi, kötü bir efendidir.misali

Hedef‬, amaç, varmak istediğimiz yerse, araç da o yere giden asfalttır, uçaktır, otobüstür, arabadır, trendir. Biz arabaya, otobüse, trene saplanır kalırsak,sahiplenirsek muhtemelen ya yol uzar ya da zaten o yere hiç varamayız.

Araçlar geçicidir, değişkenlik gösterir,Araçlar, tatmin vermez ama verirmiş gibi çok iyi numaralar yaparlar. Dikkati kendilerine çekip, amaçtan çok onunla ilgilenmenizi isterler.

Araçlar, çeşit çeşittir. İstediğini seçebilirsin ama dikkat et! Çünkü bir noktadan sonra başın dönmeye başlar, en güzeline sahip olacağım diye yolda tıkanır kalırsın ve hedefe, menzile amaça, varmak istediğimiz yere bir türlü varamayız yolda araça takılıp kalırız....
Bazen sebeplere ,araça öyle takılıyoruz ki sebeplerin araçın esiri oluyoruz..
Amaç ile araç birbirine karıştırılırsa hakikat görünmez bir hal alır.
 

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Katılım
3 Haziran 2014
Mesajlar
1,608
Tepkime puanı
47
Amaç ile araç birbirine karıştırılırsa hakikat görünmez bir hal alır.....
İşte bu cümle herşeyi özetliyor CANcazım...

Eğer araçların içinde amaçlarını yok eden bir hayatın eşiğindeysen ve sana yol gösterecek kitabını rafa kaldırıp, nefsine boyun eğdiysen, yanında sana uzanacak, seni uçurumun kenarından tutup alacak bilinçli bir el de yok ise, vah haline!
Küçücük gördüğün, "bir arabam var sadece" ne olacak canım! dediğin o küçücük nefis tohumu bile sen farkında olmadan seni amacından alıkoyup, seni zor durumlara düşürmeye çalışan bir basamaktır..

Küçücük bir nefis isteği eğer önlem alınmazsa; ucu bucağı olmayan mal, mülk, dünya sevisine sebebiyet veriyor!
 
Üst Alt