Balık yemekleri

Hasret

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
29 Mart 2011
Mesajlar
337
Tepkime puanı
16
Malum balık mevsimi başladı, artık yavaş yavaş Allah c.c nün sayısız nimetlerinden olan çeşit çeşit balıkları soframızda ağırlamaya başlıyoruz... İşte size bir kaç tarif.

HAMSI TAVASI (İçli Tava):

Hamsi ayıklanır. Kılçığı çıkarılır. Sırt üstü yağlı tepsiye dizilir. Arasına zeytinyağlı dolma içi şeklinde soğanlı, pirinçli, iç pilavı konulur. Üstüne bir sıra daha hamsi dizilir. Fırına sürülür. Hamsili pilav da denir.

SEBZELİ LEVREK:

MALZEMELER:

2 adet levrek
1 çorba kaşığı tereyağı
100 gram ince kıyılmış cibes otu
100 gram ısırgan otu
1 diş ince kıyılmış sarımsak
1 adet havuç
3 adet kiraz domates
Üzerine:
4- 5 adet kiraz domates
2 adet sivri biber
Bir tutam sumak
1 çorba kaşığı soya sosu

Levreğin filetosunu çıkarın. Tereyağını bir tavaya alıp eritin. Üzerine cibes otu, yaprakları ayıklanıp ince kıyılmış ısırgan otu ve sarmısak koyup kavurun. Jülyen şeklinde doğranmış havuç ve dörde bölünmüş kiraz domates ekleyin. 1-2 defa çevirdikten sonra tavayı ocaktan alın. Filetoların orta kısmına hazırladığınız iç harcı uzunlamasına pay edin. Daha sonra filetoların yan ve üst kısımlarını üst üste gelecek şekilde kapatın ve ters çevirip fırın tepsisine yerleştirin. Üzerine ortadan ikiye kesilmiş kiraz domates, iri parçalar halinde doğranmış sivri biber yerleştirin. Sumak serptikten sonra önceden ısıtılmış 180 derece fırında 15 dakika pişirin. Fırından aldıktan sonra üzerine soya sosu gezdirin ve sıcak olarak servis yapın.

HAMSİ TUZLAMA:

Hamsi ayıklanır; başı koparılır, orta kılçığı kalabilir. Suyu iyice süzülür. Kavanoza yıkanmış kalın tuz bir sıra konulur, bir sıra hamsi, bir sıra tuz ardı ardına kavanozun ağzına kadar doldurulur. Üstüne tane karabiber ve defneyaprağı konulur ve kavanozun ağzı kapanır bir süre bekletilir.

PALAMUT TUZLAMA:

Palamut balığı ayıklanır; başı alınır ve isteğe göre 2ye isteğe göre dilim dilim kesilir. 0rta kılçığındaki kanı şiş batırarak çıkarılır ve iyice yıkanır, süzülür. Kalın tuz yıkanır. Kavanozun dibine bir miktar tuz konulur üstüne palamut balığı dilimleri, üstüne yine kalın tuz konularak ardı ardına tekrarlanır. En üstüne karabiber tanesi ve defne yaprakları konulur ve kavanoz kapatılır; bir süre bekletilir. Tuzlu balık ve hamsi değişik şekillerde tüketilir. Kavanozdan çıkardıktan sonra 1 süre suda bekleterek tuzu çıkarılır üzerine limon zeytinyağı, soğanlı, maydanozlu piyaz eklenilerek yenilir.

HAMSI GAYGANASI:

Tuzlanmış hamsi kılçığından ayrılarak bir süre suda bekletilir tuzu alınır. Un, su, kabartma tozu, bir yumurta iyice çırpılarak az sulu krep kıvamında hamur hazırlanır, içine tuz, karabiber maydanoz ve hamsilerde suyu süzülüp eklenir. Kızgın tavada bütün, yuvarlak ya da küçük parçalar halinde kızartılır.

SOMON BALIĞI KIZARTMASI:

Somon balığı temizlenir tuzlanır. Mısır Ununa batırılıp tereyağında kızartılır.

BALIK BUĞLAMA:

Palamut, hamsi, barbunya vb. buğulama yapılır. Tepsi altına ince kesilmiş patates dilimleri dizilir. Üzerine bir sıra balıklar dizilir üzerine maydanoz, soğan, karabiberli harç eklenir. Limon dilimleri yerleştirilir. Palamutta isteğe göre pazı yaprağı ile üzeri kapatılabilir ve pişirilir. Başka bir palamut buğulamada, soğan yuvarlak yuvarlak doğranır yeşilbiber pazı doğranır, az yağda kavrulur. Tepsiye dizilen palamutların üstüne eklenir ve yuvarlak domates dilimleri ile süslenir az su ile 15 dakika pişirilir.

KİREMİTTE BALIK (PALAMUT):

Odun ateşinde rulo şeklindeki iki kiremidin arasına ayıklanmış, ortası kesilip içine soğanlı, maydanozlu, karabiberli piyaz doldurulur. Üstüne ve altına kiremit konularak kapatılmış balık odun ateşinde ağır ağır pişirilir.
 
Üst Alt