Bolu ili mengen ilçesi hakkında bilgiler mengen ilçesi özellikleri

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
2 Eylül 2011
Mesajlar
3,872
Tepkime puanı
37
Bolu ili mengen ilçesi hakkında bilgiler mengen ilçesi özellikleri

Mengen
COĞRAFİ DURUMU :

Mengen batısında Bolu Merkez İlçe kuzeyde Zonguldak'ın Devrek İlçesi doğuda ve kuzeydoğuda Karabük İlinin Eskipazar ile Yenice İlçeleri güneyde ise Bolu'nun Gerede ve Yeniçağa İlçeleri ile çevrilidir. İlçenin rakımı 610 m. yüzölçümü 883 km² dir. 2 beldesi ve 55 köyü olan İlçenin nüfusu; 5411 kişi İlçe merkezinde 11093 kişi köylerde olmak üzere 16.504’dür.

TARİHİ VE TURİSTİK YERLER

Kayabükü Akören - Kisecik Mevkiinde ve Çayköy'de kilise kalıntıları bulunmaktadır. Güneyhisar'da Avşar'da; ev Kayası Karakaya'da; Balkayası ve Oyukkaya Teberrikler köyünde Yanıkdeğirmen mağaraları bulunur.
İlçenin Yedigöller’e 56 km.lik yol bağlantısı vardır.

İlçemiz ormanlık bir bölgede olduğundan yüksek yaylalar bulunmaktadır. Başlıca yaylalar; Soğucak Akçakoca Bürnük Sırıklı Göl Yaylası Aktepe Ağalar Elemen ve Afşar Yaylalarıdır. Ağalar Gölü Dipsiz Göl Yayladağ Gölü Bölükören Gölü Kemal Savaş Şirinyazı ve Hızarderesi Göletleri önemli mesire yerleridir. Her yıl Eylül ayında düzenlenen Aşçılar Festivali İlçeye canlılık kazandırmaktadır.

ULAŞIM

Bolu’ya 56 km. uzaklıktadır. Ankara - İstanbul karayoluna 20 km. uzaklıktadır. Günün her saatinde Zonguldak ve Bartın’dan kalkan otobüslerle ülkemizin bir çok yerine ulaşılabilmektedir. Ayrıca Bolu - Mengen arasında da düzenli minibüs seferleri vardır.
 
Üst Alt