Burdur’un kuş gözlem alanları

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
2 Eylül 2011
Mesajlar
3,872
Tepkime puanı
37
BURDUR’UN KUŞ GÖZLEM ALANLARI

Çorak Gölü Kuş Alanı,Solda Gölü Kuş Alanı,Karataş Gölü Kuş Alanı,Varışlı Gölü Kuş Alanı ve Burdur Gölü Kuş Alanı Burdur ili sınırları içinde bulunmaktadır.

Kuş Gözetleme

Çorak Gölü


Kuzeyinde kalan dik yamaçlar dışında çevresi tarım alanları ile çevrili,küçük ve tektonik bir tuzlu su gölüdür.Alan,aralarında ,çamurun,elmabaş patka,pasbaş patka ve dikkuyruğun da bulunduğu çok sayıda su kuşuyla ÖKA (Önemli Kuş Alanı) statüsü kazanır.

Salda Gölü

Ormanlarla kaplı tepelerle,kayalık araziyle ve küçük alüvyal ovalarla çevrili,hafif tuzlu tektonik bir gölüdür.Alan,kışın önemli sayılarda pasbaş pakta ve dikkuyruk barındırır.

Karataş Gölü

Tefenni Ovası'nın kuzeydoğu bölümünde yer alan küçük ve sığ bir tatlı su gölüdür.Alan,kışlayan angıt ve dikkuyruk popülasyonlarıyla ÖKA (önemli Kuş Alanı)statüsü kazanır.

Yarışlı Gölü

Burdur Gölü'nün güneybatısında yer alan ve ondan küçük tepelerle ayrılan sığ bir göldür.Göl,angıt ve dikkuyruk için önemli bir kışlama bölgesidir.

Burdur Gölü

Küçük bir kapalı havzada yer alan ve göle güneybatıdan giriş yapan bozçay'la birlikte birkaç küçük dereyle beslenen,tektonik bir göldür.Burdur Gölü öncelikle kışın çok sayıda bulunan su kuşları açısından önem taşır.Soyu dünya çapında tehlike altında olan dikkuyruk için dünyadaki en önemli kışlama alanıdır.Göl,karaboyunlu batağan,angıt,macarördeği,elmabaş,patka,tepeli patka ve sakarmekte barındırır.Mahmuzlu kızkuşu göl çevresinde kuluçkaya yatar.
 
Üst Alt