çocuğum yalan söylüyor..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,016
Tepkime puanı
423
Küçük kızınız ya da oğlunuz yalan söylemeye başladıysa, nasıl davranmayı düşünürsünüz? Bir anne için bu durum “Acaba ben iyi bir anne miyim?” sorusunu gündeme getirebilir. Bu gibi durumlarda iyi bir anne olup olmadığınızı sorgulamanız için karşılaştığınız durumun çok geç fark edilmiş, önüne geçilemez bir boyuta ulaşmış olması gerekir. Küçük kızınızın ya da küçük oğlunuzun yalan söylemesi, ilk kez karşılaştığınız bir durumsa, panik yapmadan çözüm yolu aramalısınız.

Böyle bir durum çocuğunuzun pembe bir yalanı da olabilir. “Yalanın pembesi, siyahı mı olur?” diye düşünebilirsiniz. Onların dünyasını düşlediğinizde biraz hak vereceksiniz. Bu durum göz ardı edilmeden önlem alınmalı ki tekrarlanmasın. Önlem için önce aileden başlamalıyız.

Çünkü çocuk ailenin bir parçası. Çocuğa bakınca yetiştiği ailenin yapısını anlayabiliriz. Olaya ne kadar bilinçli yaklaşırsak, o kadar kolay çözüme ulaşabiliriz. Bu gibi durumlarda sorulacak önemli bir soru şudur: Aile nasıl bir davranış gösteriyor ki çocuk yalana başvuruyor?

Çocuk yalan söylüyorsa kendinizi de düzeltmeye çalışmalısınız

Anne ile baba arasında geçen diyaloglar her çocuğun gelişimini etkiler.

Bu yüzden annenin babaya ya da babanın anneye karşı göstereceği bir güvensizlik ifadesi ya da kavga esnasında söylenen yalan söz, çocuk için bir savunma ve kayıt aracı olur. Bunu sadece anne baba ilişkisi için değil sosyal çevremizdeki insan ilişkileri açısından da düşünebiliriz.

Yapılması gereken çocuk ve ebeveyn ortamlarında davranışlarımıza daha fazla dikkat etmemizdir. Tartışma konusu gündeme geldiğinde, çocukların yanında değil de ayrı bir yerde konuşulmalı ve çocuklar durumdan haberdar edilmemeli.

Özellikle 0–6 yaş grubu çocukları kendi dünyalarında, kendi kahramanları ve kahramanlıklarıyla mutlu mesut yaşarlar. Aile ortamlarında onlarla paylaşımımız hep sevgi ve doğruluk istikametinde olsun.

Çocuklarınız eğer yalan söylemeye başlamışsa çocuğu suçlamak ya da aile içinde onun adını zikredip, “Çok yalan söylemeye başladı” gibi ifadeler kullanırsanız, çocuk nasıl olsa adının yalancıya çıktığını düşünerek bu tavrına devam edebilir.

Kendisini ifade edemeyip çaresiz hisseder.

Çocuklarınızı suçlamadan önlem almalı, onların karşısında gösterdiğiniz tutum ve davranışlarınızı yeniden gözden geçirip kendinizi de düzeltmeye çalışmalısınız.
 
Üst Alt