• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Cuma günü cünüp olmak günah mı?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
6,965
Tepkime puanı
403
🔥Cuma günü cünüp olmak, Cünüp olarak yemek içmek, Cünüp olarak uyumak
Cuma günleri müminlerin bayramıdır. Cuma müminler için özel bir gündür toplanma günüdür. Cünüp olmak veya cünüplük günah veya utanılacak bir şey değildir. Cuma günü cünüp olmakla diğer günlerde cünüp olmak arasınsa özel bir fark yoktur. Fakat Allah c.c ve Peygamberimiz Hz.Muhammed s.a.v cuma gününe ayrı bir önem vermişlerdir. Bunu Kuran-ı Kerimde geçen Ayetlerden ve Peygamberimizin hadislerinden anlıyoruz. Cuma günü çok kıymetli bir gündür. Cuma gününün neden kıymetli ve neden farklı olduğunu ayet ve hadisler ışığında öğrenmek istiyorsan Tıkla. Cuma günü istem dışı bir cünüplük meydana gelmiş ise, hemen gusul abdestini alıp cuma gününün feyiz ve bereketinden istifadeye devam edebilirsin.
Burada dikkat edilmesi gereken cünüplükten temizlenmeyi ihmal etmemek, bunun içinde gerekli olan gusul abdestini bir an evvel almaktır. Çok büyük engeller yoksa gusul abdesti hemen alınmalıdır. Bilerek istiyerek cenabet olarak dolaşmak, imkanı olduğu halde cünüp olarak bir namaz vakti geçirmek günahtır. Temizlik imandandır.
cunup_gezmek_gunah_mi.jpg

Gusul abdesti almakla sadece bedeninizi temizlemiş olmuyorsunuz. Gusulden sonra ruhunuzda da bir rahatlama olacaktır. Hiç bir müslüman bilerek isteryerek veya tembellik nedeniyle gusulü ertelemez, cünüp olarak dolaşıp durmaz. Cünüp olmuşsan hemen abdestini al kardeşim! Müslüman böyle yapar cünüp olarak bir namaz vakti dahi geçirmez. Gençler anne babalarından çekinerek, yıkanıp gusül abdesti almaktan çekinmesenler. Gece ihtilam olup da sabah erken işine veya okuluna gitmek zorunda olanlar! Gusulü ertelemeyin! Bütün bir gün cünüp olarak dolaşmak haramdır kardeşim. Allah’ın c.c sevmediği hareketlerdendir. Biz insan olarak bile karşımızdakinin cenabet olduğunu bilsek, ondan tiksinir, bir adım daha uzak durmak isteriz. Bu nedenle az vaktin bile olsa 5-10 dk içinde tertemiz gusul abdestini al! Okuluna veya işine, için rahat bedenin temiz olarak git!

🔥Cünüp olarak yemek, içmek haram mı?
– Hayır elini ağzını yıkadıktan sonra yiyip içebilirsin. Cünüp olarak yemek içmek haram değildir. Fakat Önce gusul alma imkanın varsa gusul abdestini al ondan sonra ye! Yani açlıktan ve susuzluktan ölmeyeceksen temizlenip de yemek takvaya daha uygundur. Daha saygılı ve yerinde bir davranıştır. Yok eğer çok acıktım çok susadım, gusul abdesti alıncaya kadar bekleyemem diyorsan, yiyip içebilirsin haram değildir. Ancak yukarıdada belirttiğim gibi, keyfine yemek veya içmek de haram olmamakla beraber, gusulden sonra bu işleri yapmak daha iyidir.

🔥Cünüp olarak uyumak haram mı?
– Hayır cünüp olarak uyumak haram değil. Ancak bir namaz vakti geçirmemek şartıyla uyuyabilirsin. Tabi ki en güzeli tertemiz gusul abdestini aldıktan sonra, hem bedenin ve hem de ruhun rahatlamış olarak uyumaktır!
 
Üst Alt