Diş Apsesi

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
Diş apsesi ağızda oluşan bakteriyel enfeksiyonların neticesinde ortaya çıkmaktadır. Diş apsesi için antibiyotik kullanımı apsenin nedenlerine müdahale etmeden önce hekimlerin yaraların iyileşmesi ve apsenin hafiflemesi için sıkça başvurduğu yöntemlerden biridir.

Diş apsesi, kök apseleri ya da diğer adıyla ağız apseleri dişi sarmalayan dokunun ağızda bulunan zararlı bakterilerin arması nedeniyle şişmesi olarak tanımlanabilir. Diş apseleri genellikle çürümüş dişlerin etrafında bulunan dokularda ve diş köklerinde meydana gelmektedir. Diş eti apseleri dişten bağımsız olarak sadece dişeti dokusunda görülmektedir.
Diş Apselerinin Nedenleri

Diş apseleri genellikle çürüyen dişlerde artan bakterilerin dişi çevreleyen dokuyu aşındırması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu bakteriler diş etinde şişliğe neden olmaktadır. Diş hekimleri çürük dişe müdahale etmeden önce bu şişliğin azalması ve operasyon yapılacak bölgenin bakterilerden temizlenmesi için diş apsesi için önce antibiyotik tavsiye etmektedir.
Diş Apsesi Belirtileri

Diş apsesinin ana belirtisi dişte sürekli ağrı ve zonklamadır. Ağrı yemek yerken, sıcak veya soğuk içecekler içerken artabilir. Diş apsesi ayrıca kötü ağız kokusuyla kendini gösterebilir. Bu semptomlardan biri ile karşılaşırsanız gece yarısı ağrımaya başlayan bir diş ağrısı sorunu yaşamamak için hemen bir diş hekimine görünmelisiniz.
Diş Apsesi Tedavisi

Diş apsesinin başlıca sebebi olarak ağızdaki bakteriler gösterildiği için hemen antibiyotik tedavisine başlamanız gerekmektedir. Bakteriyel diş apsesi için kullanılan antibiyotikler genellikle Amoxicillin,Metronidazole ve Clindamycin olarak sıralanabilir. Ancak her bir antibiyotik farklı bir tedavi sunduğu için hangi antibiyotiğin sizin için uygun olduğu konusunda doktorunuza danışmalısınız.

Yukarıda saydığımız diş apsesi için antibiyotik ve tavsiyeler sağlığınız açısından mutlaka bir doktor tavsiyesi ve eşliğinde kullanılmalıdır. Diş apsesi sorunu çözüldükten sonra ağzınızdaki sorun ne ise ona göre bir tedavi süreci başlatılabilir. Reçetesiz ve doktor gözetiminde alınmayan ilaçlar bünyeniz için uygun değilse daha büyük bir sorunla karşılaşabilir ve kurtarılabilecek bir dişi kaybedebilirsiniz
 
Üst Alt