Gaziantep ağzı ile bir konuşma örneği

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
2 Eylül 2011
Mesajlar
3,869
Tepkime puanı
37
GAZİANTEP AĞZI İLE BİR KONUŞMA ÖRNEĞİ


İki komşu kadın sokakta karşılaşır
- Bee tanıyamadı kele Hadduç bacı, nerden geliyn?
- Heç, acı şeyle bi soluk Faddumgilden hasde bellemeden geliym. Naassın?
-Aman Hadduç Bacı hec sorma, benim çekdiimi develer çekmez. Bizim herif gene gudurdu. Akşam de-mey, sabah demey arahının başından kakmey. Ne bilim anam, bi de dos seviy deyler. Herifcez gırhından sona buturladı.
-Bu neşel iş kelee! Ocak başından yırak ola! Memik Aaam da enigonu gudurmuş. Sahılam yirmi yaşında cahal. Bu yaşdan sona... Gadan gide Essum, zere ben de bu Essum nen beyle hırlay deydim. Allah o şarmı-tanın başına him daşı dikile!
-Anam herifi yerenneri baştan çıkarıy. Yiğidiken yı-hılasıca üç zaballa akşam oldu bille gapıya dikiliyler, herifi ayardıp götürüyler her hal o şırfıntıya gidiyler.
-Allah us ahıl vere şeytanına zabınlık vere.
Ömer Asım Aksoy'un Antep ağzı kitabından aktarılmıştır.
Bölgede derlenmiş bazı kelimelerin Gaziantep ağız özelliği ile söylenişleri:Helbet (elbet), amarat (hamarat), cenderme (jandarma), galın (kalın), gırtasiye (kırtasiye), güçcük (küçük), eğsik (eksik), göv (gök), döven (dükkan), yosa (yoksa), baalım (bakalım), nezzet (lezzet), cannı (canlı), ossun (olsun), müsünman (müslüman), barim (bari), keşgem (keşke), nem (ne), samsak (sarımsak), buuda (bugday), üce (yüce), deze (teyze), Abdaadir (Abdülkadir), ha ra (hangi yere), bakca (bahçe), mövsüm (mevsim), Gallanguç (kırlangıç), eletmek (iletmek), yoharı (yukarı), osanmak (usanmak), gözel (güzel), böyük (büyük), mahana ( bahane), vıhır vıhır (fıkır fıkır), künnünk (günlük), bön (bugün), düün (düğün), gibi
Gaziantep ağız özelliği bu söylenişiyle Anadolu Türkçesinin söyleniş özelliğini taşımaktadır. Bölge ağız farklılığına bir kaç cümle örnek:

Beyle beyle vahıt geçmiş (böyle böyle vakit geçmiş)
Herif şaşmış noldu avrat deemiş. (Adam şaşırmış ne oldu hanım demiş)
Eyleyle şindiden sona heç ermeyeceksin (öyleyse şimdiden sonra hiç erimeyecek)
Geleneder bunnarı erip iplik yapıp gomalısın (Gelene kadar bunları eğirip iplik yapıp kovmalısın).
 
Üst Alt