Güvercin Yuvasını Bozmanın Vebali

Ahmet F

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Arkadaşlar bizim balkonumuza 3 yıldır güvercinler yuva yapıyor. Dolaplar var balkonda ve dolabın altındaki boşluğa, üstüne yuva yapıyorlar. Ben artık bu durumdan bıkmış durumdayım. Onlar yüzünden balkonu temizleyemiyoruz ve üstüne 2 senedir yazları odamı kuş biti gibi küçük böcekler istila ediyor. Balkonlu odada ben kaldığım için çok şikayetçiyim bu durumdan. Daha yeni yavrusunu büyüttü uçtu gitti o yavru ve biz yavru yok diye artık yuvasını bozduk, ardından bitler için ilaçlama yaptık. Bugün balkona tekrar çalı çırpı getirdiğini gördüm güvercinlerin. Dolabın altındaki çalı çırpıyı eldiven takıp aşağı attım ve bi baktım dolabın altında en köşede 2 tane yumurta var. Daha 4 gün olmuştu yuvayı temizleyip ilaçlayalı ama yeniden yumurtlamış yuva yapıp. Ben artık bu durumdan cidden bıktım. Yaz, kış balkonu kullanamıyoruz adam akıllı, çamaşır sererken bile onlarla uğraşıyoruz. Balkonu pislik götürüyor. Şimdi ben bu kuşun yumurtalarını aşağı atsam, yuvasını bozsam bide balkona gelmemeleri için file falan alsam günaha girer miyim? 3 yıldır yuva bozmak günah diye birşey yapmıyorum ama artık bıktım. Balkon güvercinin mi yoksa bizim mi anlayamıyorum. Ailemdekilerde bozma, elleme, yuvayı bozanın yuvası yıkılır.. yazık diyorlar da bana yazık değil mi ? Hergün aptal aptal ses çıkarmaları, balkonu toz pislik içinde bırakmaları, odama bit sokmaları... Birde kaç defa yavrusunu büyütemeden yavrusu ölüyor. Karga, atmaca gibi kuşlar gelip yavrusunu zevkine öldürüyor her yer kan oluyor. Sizce ne yapmalıyım ? Cidden yolda güvercin falan görünce sinirleniyorum, tutup boynunu kırasım geliyor.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Cam balkon yapabilirsin bu hem kalıcı olur hem kışın çok faydalıdır, uygun değilse hiç olmazsa geçici olarak kuş yuva yapamayacağını anlayana kadar bir süre balkonu perde v.s şeylerle kapatabilirsin.

Ahmet F

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Cam balkon yapabilirsin bu hem kalıcı olur hem kışın çok faydalıdır, uygun değilse hiç olmazsa geçici olarak kuş yuva yapamayacağını anlayana kadar bir süre balkonu perde v.s şeylerle kapatabilirsin.
Peki bunları yapmadan önce yuvasını bozmamın ve yumurtalarını alıp bir kediye falan vermemin bir sakıncası var mı ? Yumurtalarını çöpe atardım ama boşa gitmesin diye bir kediye falan veririm artık.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Doğrusu yuvayı boz veya yumurtaları kediye ver diyemem. Mümkünse işi oluruna bırak bir süre daha sıkıntısına katlanıp doğal şekilde olacaklara müdahale etme derim. Sonra ilk fırsatta önlemini alırsın. Fakat kuş fırsat vermeyecek şekilde yumurta bırakıyor mu bilemiyorum yinede durumuna göre hayvana zarar vermeyecek şekilde çözüm bulsan iyi olur. Yumurtası olmadığı zaman önlemini alırsan kuş da kendine başka biryerde yuva yapar herhalde. O da Rabbimin bir mahluku, vardır bir hikmeti sebebi belki.

D

Dünya Misafiri

Kayıtsız
Misafir
İsterseniz cam balkon yaptırın. Benim de balkonumda kumru yuvası vardı, ama hoşuma gitti. Gece kumru sesleriyle uyudum. Sonra yavrular doğdu, uçtular gittiler. Ben de yuvayı kaldırdım.

esra.

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleykum ahmet kardeş çok üzüldüm yazdıklarınızdan dolayı, dünya meselesiymıs gibi küçücük bir yuvayı nekadar büyütüp de memleket meselesi haline getirmişsiniz yazık değilmi o yavrulara birde ziyan olmasın diye kediye veriyorsunuz. Peygamber efendimiz sav uyuyan kediyi uynandırmamak için namaz vakti elbisesini kesıyor siz en güzel ahlak ile bize örnek olan, yol olan ahır zeman kardeşlerim dediği Efendimiz sav in ümmeti mi olmak istiyorsunuz. Onun sav yolundan gidersiniz inşaAllah. Çok çok üzüldüm yazık ya bizim burda soğuktan kumrular yuva yapmaz oldu, gözlerimiz gelseler de ses yapsalar der oldu, ayrıca o bitler ınsanları namaza kaldırır hiçbir zararı yoktur sizin yediğinize 505 li katıklı nerden geldiği belirsiz ürünlerden daha sağlıklılar ve dogallar inşaAllah, yapıcı olursunuz bir fidan yetiştiren hayrlı imanlı kimselerden olursunuz, hayvanseberlerden olursunuz :( çok çok üzüldüm Allahım hidayet versin. :(

K

Kayıtsız Üye

Kayıtsız
Misafir
Yanlis anlamayinda ben bu 3 yil balkonunu kullanamayan arkadasa hak veriyorum. Benim evimdede ayni sorunum var. Bende oturdugum evde 3 yil oldu tasinali. Arkadasin dedigi gibi 3 yildir balkana adam akilli cikil oturamiyoruz. Size buyuk bi mesele deyilmis gibi geliyor ama esra hanim. Benim cocuklarim mikrop kapiyo. Allah'in bi imtihani belkide bize karsi. Ama sizin bu buyuk bi mesele demenize gercekden ben yorumlari okudum ve sinirlendim. Sizin oneriniz ne peki. Sizin hic basiniza gelmemis belliki. Ben perde cektim ama yinede giriyorlar. Cam balkonuda ev sahibi yaptirmiyor. Sizin baska ni oneriniz varmi esra hanim???

Rüya Tabircisi

Moderatör
Moderatör
Rüya Tabirleri
Yanlis anlamayinda ben bu 3 yil balkonunu kullanamayan arkadasa hak veriyorum. Benim evimdede ayni sorunum var. Bende oturdugum evde 3 yil oldu tasinali. Arkadasin dedigi gibi 3 yildir balkana adam akilli cikil oturamiyoruz. Size buyuk bi mesele deyilmis gibi geliyor ama esra hanim. Benim cocuklarim mikrop kapiyo. Allah'in bi imtihani belkide bize karsi. Ama sizin bu buyuk bi mesele demenize gercekden ben yorumlari okudum ve sinirlendim. Sizin oneriniz ne peki. Sizin hic basiniza gelmemis belliki. Ben perde cektim ama yinede giriyorlar. Cam balkonuda ev sahibi yaptirmiyor. Sizin baska ni oneriniz varmi esra hanim???
Hayvanların günlük hayatımızda bize zararları dokunuyorsa onları, incitmeden ortadan kaldıra biliriz -tabikide öldürmek kastım değil-.

Örneğin Hz.Muhammed zamanında hastalıklı siyah köpekler vardı. Hz.Muhammed onların öldürülmesini emretmişti. Köpeklerin hasta olduğu için, hastalıkları insanlara geçebilir ve insanlar ölebilirlerdi.

Yuvalarını dağıtmak değilde, başka biryere göndermeye çalışmak caiz.

A

Abdullah Akif

Kayıtsız
Misafir
Bizim mutfak balkonunu 2 yildir mesken tuttu surekli yumurtluyor balkon kus pisligi cer copten kullanilamaz hale geldi bocekler sardi iceri girmeye basladi bocek karincalar yazin dahada kötu oluyor yumurtluyor cikiyor buyutmeden bir daha yumurtluyor artik yeter dedi esim digeri ufacikken bir yumurta daha cekemem dedi yumurtayi aldi kirdi basina gelmeyen bilemez yeni dogan buyuyunce oda geliyor tam bir dönğü hic bitmiyor gitmiyorlar perde koyduk onu bile deldiler

B

Birgül D.

Kayıtsız
Misafir
Merhaba, benim balkonda perde var. Güvercin perdeden geçip,oradaki dolabın altına çalı çırpı toplayıp getirmiş. Kendine yuva yapmış. Geçen gün balkonu süpürürken farkettim. Fırçayla çöpleri alırken bir de baktım yumurta. Alıp bir kenara koydum. 2 gün sonra 1 yumurta daha. Galiba yumurtada bebek yokken alıp atmak veya yemek caiz oluyor. Ben de yumurtaları alıp bahçede ağaçların arasına bıraktım.Civciv olmadan temizlerseniz bir sorun olmaz. Ben de balkonumda kuş istemiyorum. Dünden beri vicdanım sızlıyor ama heryeri batırıyorlar. En azından civciv yoktu henüz. Ben file yaptırmayı düşünüyorum. Bir de kuşları rahatsız eden ultrasonik ses cihazı varmış. Onu da araştırabilirsiniz.

Üst Alt