HAKKARİ ilimizi Tanıyalım

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
2 Eylül 2011
Mesajlar
3,872
Tepkime puanı
37
HAKKARİ’NİN GENEL ÖZELLİKLERİ,
HAKKARİ’NİN YÜZÖLÇÜMÜ,
HAKKARİ’NİN PLAKA NUMARASI


Yüzölçümü: 9.521 km²
Nüfus: 172.479 (1990)
İl Trafik No: 30


Derin ve uzun Zap Vadisi’nin güney yamacına kurulu ve dört bir yanı dağlarla çevrili Hakkari; Anadolu’nun en ırak illerinden biridir. Türkiye haritasının güneydoğu köşesinde en uçtaki konumuyla ve İran – Irak sınırındaki 343 km. sınır şeridi ile ülkemizin en stratejik ili olduğu söylenebilir.

HAKKARİ’NİN İLÇELERİ
Hakkari ilinin ilçeleri; Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova’dır.

HAKKARİ’NİN COĞRAFİ ÖZELLİKLERİ
Hakkari ili doğuda İran, güneyde Irak, batıda Şırnak, kuzeyde de Van illeri ile çevrilidir. Yüzey şekillerinin ana çatısını oluşturan dağlar, batı-doğu doğrultusunda yüksek bir kabartı şeklinde uzanırlar. Güneydoğu Toroslar yayının bu ildeki uzantılarına Hakkari Dağları adı verilir.

İlin en büyük düzlüğü Yüksekova’nın kuzey ve doğusundaki dağların yamaçlarından doğan Nehil Çayı’nın oluşturduğu Yüksekova’dır. Bununla beraber yüksek dağların doruklarında ve doruğa yakın yerlerde çok sayıda göl vardır bunların içinde en önemlisi Gelyana Gölü’dür.

Hakkari’de karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu nedenle kışları soğuk ve sert geçmektedir. Yazları ise sıcak ve kuraktır.

HAKKARİ’NİN TARİHİ
Anadolu Mezopotamya, ve İran üçgeninde yer alan Hakkari konumu ve coğrafi yapısıyla bir çok topluluğun ilgisini çekmiş ve bir çok millete vatan olmuştur. Hakkari, Med, Pers, Selevkos, Abbasi, Selçuklu, Moğol, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Osmanlı hakimiyetini görmüştür.

HAKKARİ’NİN MEDRESELERİ

Meydan Medresesi

Hakkari merkez Biçer Mahallesi’nde bulunmaktadır. Medrese, giriş kapısı üzerindeki kitabesinde , M.S.1700-1701 tarihinde yaptırıldığı anlaşılmaktadır.Meydan Medresesi, anıtsal yapısı düzgün kesme taş işçiliği içteki revaklı avlusu kapısındaki süslemeleriyle Hakkari’nin en önemli anıtsal yapısıdır.

HAKKARİ’NİN KÖPRÜLERİ
Taş Köprü

Şemdinli ilçe merkezine 15 km., Nehri’ye 1,5-2 km. mesafede Şemdinli deresi üzerinde kurulmuştur.

HAKKARİ’NİN KİLİSELERİ
Halil Kilisesi

Hakkari’ye 10. km mesafede yol kenarındaki Halil mevkiinde bulunmaktadır.

HAKKARİ’NİN KUŞ GÖZLEM ALANLARI

Dicle Havzası

Yüksekova

İl: Hakkari

İlçeler: Yüksekova

Yüzölçümü: 24900

Rakım: 1925 m

Koruma: Hayır

Başlıca Özellikleri: tatlısu bataklığı, plato

Kuş Türleri: Çayır delicesi (15 çift) popülasyonuyla önemli kuş alanları statüsü kazanır.

HAKKARİ’DEKİ KAYA RESİMLERİ
Araştırmacı Muvaffak Uyanık, Hakkari bölgesinin batısında yer alan “Geveruk” ve “Tirşin” yaylalarında, kayalar üzerine kazınarak çizilmiş binlerce kaya resmi bulmuştur.

HAKKARİ’NİN YÖRESEL YEMEKLERİ, HAKKARİ’YE GİDİNCE NELER YENİR?
Yöreye özgü yemek çeşidi olarak pirinç, darı veya bulgur karışımı bir nevi katı ayran çorbası olan gulul, bir çeşit işkembe ve bağırsak dolması olan kepaye sayılabilir.

HAKKARİ’YE NE İLE NASIL GİDİLİR?
Karayolu: Van-Hakkari arası 2-3 saatlik bir otobüs yolculuğu ile aşılabilmektedir. Bu güzergâh üzerinden karayolu ile büyük kentlerimize otobüs seferleri vardır.

Otogar Tel : (+90-348) 351 24 76

Havayolu: Hakkari’nin havayolu ile ulaşımı Van ilinden sağlanmaktadır. Aynı zamanda Van-Hakkari arasındaki mesafe düzgün asfalt yol ile sağlanmakta 2-3 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Hakkari’ye ulaşılmaktadır.

HAKKARİ’YE GİDİNCE NELER ALINIR?
Yöre kültürünün adeta simgesi olan kök boya ve yünden imal edilen Hakkari kilimleri, yünden örülen çorap satın alınabilir.

HAKKARİ’YE GİDİNCE NELER YAPILIR? YAPMADAN DÖNMEYİN!

Meydan Medresesini gezmeden,

Kaya resimlerini görmeden,

Yöreye özgü yemekleri yemeden,

…Dönmeyin…​
 
Üst Alt