Kırıkkale Bahşili İlçesi - Tarihçe

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Bahşili İlçesi - Nüfus Durumu

ilçemiz Merkez nüfusu 5.790 Karaahmetli kasabası nüfusu 1.353 Köylerimizin nüfusu ise 1.377 olup, toplam nüfus 8.515 ‘dir Bu nüfusun %49 nu erkek nüfus %51'ni ise kadın nüfus teşkil etmektedir. Nüfusun %65'i kentsel kesimde %35'i Kasaba ve köylerde yaşamaktadır.

İlçe Nüfus Müdürlüğünde 19 adet aile kütüğü mevcut olup, 14.644 kadın 13.722 erkek olmak üzere toplam 28.366 kişi kaydı mevcuttur. İlçe sınırları içerisinde issizlik ve tarıma elverişsiz olan kesimlerde nüfus göçü göze çarpmaktadır. Bu göçün yönü Ankara ve Büyük şehirlerdir.

Nüfusun %47 lik dilimin 0-19 yas grubu %47 lik diliminin 20-64 yas grubu %6 lik dilimi ise 65 yas ve üzerindekiler teşkil etmektedir. İlçe Merkezi ve bağlı Köylerimizin nüfus dağılımı 2000 yılı Nüfus sayımı kesin sonuçlarına göre aşağıya çıkarılmıştır.

2000 YILI KESIN SONUÇLARINA GÖRE :

Merkez: 5790

Karaahmetli: 1353

Çamlıca Köyü :311

Küeboğazı Köyü: 476

Sarıkaya Köyü: 459

K.Sarıkaya Köyü: 126

TOPLAM: 8.515

İlçe merkezi nüfusu 5.790,Kasaba ve Köyler toplamı 2.725 Genel toplam ise 8.515 olup, 1990 yılında yapılan genel nüfus sayımı kesin sonuçlarıyla karşılaştırıldığında nüfus da önemli ölçüde azalma görülmektedir.

İlçe Nüfus Müdürlüğü is ve işlemlerini 1 Müdür, 2 Veri Hazırlama ve Kontrol İsletmeni olarak görev yapmaktadır.

Bahşili İlçesi - Tarihçe

A) TARIHI YAPISI

Bahsili ilçesinin tarihi geçmisi hakkinda elimizde yeterli kaynak bulunmamaktadir. Temennimiz ciddi bir bilimsel arastirma ile yörenin zengin tarihinin gün isigina çikarilmasidir. Mevcut kaynaklardan edindigimiz bilgilere göre ,Bahsili'ninde içinde bulundugu Kirikkale yöresi Anadolu'da Türklesme –Islamlasma sürecinde ilk açilan yerlesim bölgelerindendir. Öncesinde yüzlerce yil çesitli medeniyetlere ev sahipligi yapmistir.

Bugünkü Bahsili'ye temel teskil eden yerlesim birimi eski adiyla Bahsili Köyü yeni adiyla Bahçeli mahallesidir. Bahsili Köy olarak ilk önce Bala ilçe'sinin bir nahiye'sine daha sonra sira ile Kalecik ve Keskin Ilçesine ve son olarak da Kirikkale ilçesine,1989 tarihinde Kirikkale'nin Il olmasi nedeniyle Kirikkale'ye baglanmistir. 1984 tarihinde Belediye statüsünü kazanmasinin ardindan 1990 yilinda çikarilan bir Kanunla da ilçe olmustur.

Bahsili ismi ile ilgili çesitli varsayimlar ileri sürülmekte ise de bunlarin arasinda en fazla kabul göreni Sultan Murat'in emrindeki bir grup askere “Orta Anadolu da kendinize bir yurt edinin”diyerek bagista bulundugu ve daha sonra bu topraklarin Bahsili olarak anilmaya baslandigi seklindeki rivayettir.

B) COGRAFI YAPISI

Bahsili Ilçesi Kirikkale sehir merkezine 5 ,Ankara'ya 80 ,Ankara-Kayseri yoluna ise 3 km mesafede,Türkiye'nin en uzun nehri olan Kizilirmak'a 11 km . kiyisi bulunan 243 km2 yüzölçümüne sahip 700 rakimli bir yerlesim birimidir.

Ilçe kuzeyde Yahsihan,Güneyde Karakeçili ,Doguda Kirikkale ve Keskin ,Batida ise Ankara'nin Elmadag Ilçeleri ile çevrilidir. Ilçeye bagli Karaahmetli Beldesinde bulunan Kizilirmak nehri üzerinde kurulu Kapulukaya Baraj gölünden içme ve kullanma amaçli yararlanilmasi düsünülmektedir.

Bahsili ilçesi engebeli bir arazi üzerinde kurulmustur. Ilçenin batisinda yer alan Küre daginin yüksekligi 1552 metre olup, ( 1774 m . Rakimli) Denek dagindan sonra yörenin en yüksek dagidir

C) NÜFUS DURUMU

lçemiz Merkez nüfusu 5.790 Karaahmetli kasabasi nüfusu 1.353 Köylerimizin nüfusu ise 1.377 olup, toplam nüfus 8.515 ‘dir Bu nüfusun %49 nu erkek nüfus %51'ni ise kadin nüfus teskil etmektedir. Nüfusun %65'i kentsel kesimde %35'i Kasaba ve köylerde yasamaktadir.

Ilçe Nüfus Müdürlügünde 19 adet aile kütügü mevcut olup, 14.644 kadin 13.722 erkek olmak üzere toplam 28.366 kisi kaydi mevcuttur. Ilçe sinirlari içerisinde issizlik ve tarima elverissiz olan kesimlerde nüfus göçü göze çarpmaktadir. Bu göçün yönü Ankara ve Büyük sehirlerdir.

Nüfusun %47 lik dilimin 0-19 yas grubu %47 lik diliminin 20-64 yas grubu %6 lik dilimi ise 65 yas ve üzerindekiler teskil etmektedir. Ilçe Merkezi ve bagli Köylerimizin nüfus dagilimi 2000 yili Nüfus sayimi kesin sonuçlarina göre asagiya çikarilmistir

İdari Yapı

09.05.1990 tarih ve 20523 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Kanunla Kırıkkale İline bağlı (Bahşili) adıyla yeni bir ilçe kurulmuştur. Bunu takiben hızla Resmi Kurum ve kuruluşların İlçe düzeyinde teşkilatlanması için gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Su anda İlçemizde Jandarma Komutanlığı, Özel İdare Müdürlüğü, Nüfus Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Tarım Müdürlüğü, Mal Müdürlüğü, Tapu Sicil Müdürlüğü, Merkez ve Karaahmetli Sağlık Ocaklarının bağlı bulunduğu Sağlık Grup Başkanlığı, Müftülük, Kadastro Memurluğu, Bedaş İsletme Şefliği, TELEKOM Bakim servisi ve P.T.T Bürosu faaliyet göstermektedir. İlçe teşkilatının büyük bir kısmı tamamlanmış olup, Adliye ve Emniyet birimlerinin açılması için altyapı çalışmaları devam etmektedir. Bahşili İlçesi Coğrafi konumu itibariyle Kırıkkale Il'inin bir uzantısı görünümündedir. Kızılırmak nehrine 11 km lik bir kıyı şeridi bulunmaktadır. 2000'li yıllarının başından itibaren bugünkü gelişme eğiliminin artarak devam edeceği ve ilçenin Kırıkkale İl’iyle birleşeceği tahmin edilmektedir. İlçeye bağlı iki Belediye (Merkez ve Karaahmetli Belediyesi) ile 8 Mahalle ve 4 Köy Muhtarlığı bulunmaktadır.

Köyler genellikle Küre daği etekleri ve dere yataklarına kurulmuştur. Bu durum köylülerin zaman zaman sel felaketi ile karsı karsıya kalmalarına yol açmaktadır. Büyüksarıkaya köyünde sel baskınlarına karşın Bayındırlık ve Iskan Bakanlığın Afet İsleri Genel Müdürlüğünün 14.01.1986 günlü raporunda belirtilen su baskınına maruz saha için Bakanlar Kurulunun 11.02.1991 tarih ve 91/1505 sayılı AFETE MARUZ BÖLGE kararı alınmıştır. 07.10.1974, Afet İsleri Genel Müdürlüğü tarafından 40 adet ev inşa edilmiş ve köy büyük ölçüde bu evlerin bulunduğu yeni yerleşim yerine taşınmıştır. Öte yandan Büyük ve küçüksarıkaya köyleri basta olmak üzere köylerden Kırıkkale ve Ankara'ya sürekli bir göç yaşanmaktadır. Bu durum kırsal nüfusun hızla azalmasına yol açmıştır.

Eğitim Öğretim Durumu

Bahsili Ilçe Milli Egitim Egitim Müdürlügü 17.09.1991 tarihinde kurulmustur. 1 Müdür, 1 Sube Müdürü, 2 Memur ve 1 Hizmetli olmak üzere 5 personel ile çalismalarini sürdüren Milli Egitim Müdürlügümüze bagli olarak 7 Ilkögretim Okulu 1'i özel, 1 Çok Programli Lise, Halk Egitim Merkezi 2003-2004 Egitim Ögretim yilinda Çok Programli Lisesinde 16 Ögretmen, Barboros Ilkögretim okulunda 20 ögretmen, Atatürk Ilkögretim Okulunda 11 Ögretmen, Karaahmetli Ilkögretim Okulunda 11 ögretmen, Çamlica Köyü Ilkögretim Okulunda 2 ögretmen, Kürebogazi Köyü Ilkögretim Okulunda 2 ögretmen, Özel Gazi Anadolu Ilkögretim Okulunda 13 ögretmen, Halk Egitim Merkezi Müdürlügünde 1 Müdürü, 1 Müdür Yardimcisi, 1 rehber ögretmen 1 kadrolu ögretici 16 ücretli usta ögretici ile toplam 256 kursiyere kurs verilmektedir.

Ilçemiz Ilkögretim ve ortaögretim okullarinda 40 brans ögretmen, 28 sinif ögretmeni ile 4 Müstakil, 3 Birlestirilmis ,1 adet (1,2, ve 3)' ücü sinifli birlestirilmis Ilkögretim okullarinda Egitim ve Ögretim Hizmeti verilmistir. Tasimali egitim uygulamasi nedeniyle Camlica köyü Ilkögretim Okulu ile Gazi Ilkögretim Okulu'nun II. Kademe ögrencileri Barbaros Ilkögretim Okuluna, Sarikaya köyü (4,5,6,7, ve 8 nci sinif, Küçük Sarikaya Köyü I. ve II. kademe ögrencileri Karaahmetli Ilkögretim okuluna tasinmistir. Kürebogazi Köyü Ilkögretim Okulunun II. Kademe ögrencileri ise Kirikkale Merkeze bagli Hacilar Beldesi Ilkögretim okulunda egitim ve ögretimlerine devam edilmektir.

Egitim ve Ögretim veren tek ortaögretim kurumu Haci Hidayet Dogruer Çok Programli Lisesidir. Ilçe genelinde ögretmen sayisi ihtiyaca cevap verebilecek düzeyde olmakla birlikte egitim kadrosunun Ingilizce,Müzik ve Beden Egitimi ögretmenleri ile takviye edilmesine gereksinim vardir. Ilçemizde 992 ögrenciye 77 ögretmenle egitim ve ögretime devam edilmektedir.

Ilçemiz Merkez ve Köylerinde 2003-2004 Egitim ve Ögretim yilinda 1739 sayili Temel Egitim Kanunun 22 maddesi ve 222 Sayili Ilkögretim Kanunun 56 maddesine göre ilkögretim çagina gelmis okula kayitlarini yaptirmayan çocuk bulunmamakla birlikte Ilkögretim ögretim çagina gelmis bedensel ve zihinsel 7 çocuk bulunmaktadir.Bunlardan 4 tanesi yas tahsisi için rapor almis 3 çocuk ailesine gerekli tebligat yapilarak idari islemler devam etmektedir.

Ayrica ;Ulusal Egitime Katki proje kapsaminda Halk Egitim Merkezi Müdürlügünce 1 nci kademe okuma-yazma kursu açilmistir. 2003-2004 egitim ögretim yilinda Okuma yazma bilmeyen vatandaslarin tespiti amaci Ilçe genelinde kurulan Komisyon tarafindan tarama devam etmektedir.

Halk Egitim Merkezi kendisine taninan olanaklar çerçevesinde özellikle örgün egitim çagi disinda kalan yetiskinlere ev hanimlarina aile ekonomilerine katkida bulunmalarina katki saglayacak kurslar açmakla ve çesitli beceriler yaninda anne çocuk sagligi ve aile planlamasi konularinda Saglik Grup Baskanligi saglik personeli tarafindan egitim verilmektedir. Barbaros Ilkögretim okulunun bahçesindeki eski okul binasinda faaliyet gösteren Halk Egitimi Merkezi 2003-2004 Ögretim yilinda merkez,kasaba ve Köyler de degisik branslarda (Giyim,Makine nakislari,Bilgisayar, El sanatlari, Okuma-yazma ) kursu açilmistir. 7 Usta Ögretici ve 1 adet kadrolu usta ögretici, 1 adet Rehber ögretmenle Örgün egitime toplam kursiyer sayisi ise 191 dir.

Sağlık Durumu

İlçe Sağlık Ocağında 15 MAYIS 2004 tarihi itibari ile 1 doktor, 2 hemşire, 4 Sağlık Memuru (2 si Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesinde geçici görevli), 1 Memur, 3 hizmetli 2 şoför ve 2 ambulansla Halkımıza en iyi şekilde hizmet verilmektedir. Her ay ortalama 70 çocuk aşılanmaktadır. Sağlık Grup Başkanlığına 01.01.2004 tarihinden 20 MAYIS 2004 tarihleri arasında 4060 kişi başvurmuş olup, muayene ve tedavileri yapılmıştır.

Karaahmetli Sağlık Ocağında 15 MAYIS 2004 tarihi itibari ile Kırıkkale ilinden Görevlendirme ile 1 Doktor, 1 Memur 1 Şoför, 1 Hizmetli olmak üzere toplam 5 personelle hizmet verilmekte olup, buna bağlı olarak Sarıkaya köyü sağlık evinde personel olmadığından Sarıkaya köyüne sağlık hizmeti Karaahmetli sağlık ocağınca verilmektedir. 2004 yılı içerisinde Karaahmetli Sağlık ocağına toplam 983 vatandaş bas vurmuş gerekli muayene ve tedavileri yapılmıştır.

İlçe yerleşim alanının Kızılırmak vadisinde olması nedeniyle Sağlık Grup Başkanlığı elamanlarınca sıtma taramaları ve sivrisinekle mücadele yapılmaktadır.

Turizm Durumu

Kirikkale ve Ilçemizin müsterek kullanim alani olan Celal Bayar Parki sicaklarin artmasiyla birlikte dolup tasmaya basladi. Ailelerin stres atmak hosça vakit geçirmek ve dinlenmek için tercih ettikleri en yakin ve en güvenli mekan. Ankara –Kayseri karayolunun Kirikkale çikisina müteakip bati istikametinde 500 metre mesafede bulunan park alani 528.000 metrekarelik yüzölçümü ile genis bir yer tutmaktadir. Kizilirmak'in kollara ayrilarak serinlik ve güzellik kattigi park alaninda,50 çesit gölgelikli çok sayida agaç türü , çiçek ve çimenlikler etrafi yesile büründürmüstür. Park alani yil boyu hizmete açik olmasina ragmen bilhassa yaz sezonunda yogun sekilde ragbet görmektedir. Içersinde birçok hizmet alani bulunmaktadir. Bunlardan ; Osmanli Kir Lokantasi : 650 kisi kapasiteli olup irmak göletine çelik konsol üzerine insa edilmis üç katli tamamen ahsap bir yapidir. Leziz yemeklerle her zaman müsterilerinin hizmetindedir. Dügün Salonu ve Gelinevi : Kirikkale Belediyesince düzenlenmis açik hava dügün salonu 650 kisi kapasitelidir. Dügün salonunu kiralayan yeni çiftlere istemesi halinde Gelinevi ücretsiz hizmet vermektedir. Konukevi : Misafir agirlama için iki katli tamamen ahsap ve özel dekorasyonludur. Mini Hayvanat Bahçesi : Çok sayi ve türlerdeki hayvanlar bilhassa çocuklarin ilgi odagidir. Göletler : Suni olarak birbirine irtibatli olarak yapilan bes gölette sandal gezintisi düzenlenebilmektedir. Su fiskiyeleriyle yapilan isiklandirmalar güzel bir görünüm katmaktadir. Ayrica çocuk oyun parklari,umumi tuvaletler,mescit,aileler için kapali kamelyalar,mangal ocaklari,1000 araç kapasiteli otopark ile çok sayida çesme mevcuttur. Parkin saglik hizmetleri Kirikkale Belediyesince temin edilen gezici ambulansla temin edilmektedir.Ayrica Bahsili Ilçe Jandarma Komutanligi nezaretinde 24 saat süre ile emniyet ve güvenlik ekipleri hizmet vermektedir.Sehrin bunaltici yogunlugundan uzaklasarak insanimiza rahat bir nefes aldiran Celal Bayar Parki her gün artarak dolup tasmaya devam edeceginden yakin gelecekte park alani ihtiyaci karsilamayabilir. Bu itibarla bölgede daha önce planlanan “Yesil Vadi Projesi”ne hayatiyet kazandirmak zaruret haline gelmistir.

TURIZM CENNETI KARAAHMETLI :
Son yillarda Içanadolu'nun turizm merkezi haline gelen Kizilirmak üzerindeki Kapulukaya Baraj Gölü gerek bu bölgenin gerekse bölge disindan gelen yerli ve yabancilarin tatil ihtiyacini gidermeye hazir hale getirilmistir. Kapulukaya Baraji l988 yilinda elektrik , sulama ve içme suyu amaçli insa edilmis olup baraj havzasi altinda kalan Karaahmetli Köyü 2- 3 km batiya tasinmistir. Yeni olusum Karaahmetli'nin cazibesini artirarak yöreye tatil merkezi konumu kazandirmistir. Baraj gölü kenarina mesire alanlari yapilmasi , sahil olusturulmasi ve turizm ihtiyacina cevap verecek konuma getirilmesi Karaahmetli Belediyesince süratle yerine getirilmekte olup çalismalar araliksiz devam ettirilmektedir. 700 metre sahili ile yüzmeye ragbet her geçen gün artmaktadir. Belediyece voleybol,basketbol ve futbol sahalari düzenlenmis restoran ve çay bahçeleriyle cazibe merkezi haline gelmistir. Turizm Cenneti olan baraj alani Kirikkale-Bahsili güzergahi boyunca güney istikametinde asfalt yollu ve Kirikkale'ye 21 km uzaklikta olup belediye toplu tasima araçlari her saat Kirikkale -Karaahmetli-Baraj Sahili arasinda yolcu tasimaciligi yapmaktadir.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Bahşili İlçesi - Ulaşım

Bahşili İlçesi - Ulaşım

Ilçe dahilinde elektriksiz köy bulunmamaktadir. Ilçemiz ve Köylerimize elektrik normal dagilimi ve aninda müdahale yapilmaktadir. Ilçemizin su ihtiyaci 300 tonluk su deposundan karsilanmaktadir. Ilçenin Il merkezine uzakligi 5 km. dir. Ancak; Bahsili Kirikkale 3 ncü kilometrede ana yola baglantili Kirikkale- Kirsehir yolunun duple yol kapsaminda oldugu ve trafigin yogun olmasi nedeniyle Kirikkale istikametine gidecek araçlarin ana yola girislerinde zaman zaman maddi, yaralamali ve can kayipli kazalar meydana gelmektedir. Bahsili-Kirikkale-Kirsehir yol kavsaginda saglikli ulasimin saglanabilmesi için gerekli çalismalarin yapilmasi gerekmektedir. Belediye minibüsleri ve özel minibüsler tarafindan kisa araliklarla ve düzenli olarak Il merkezi ile Ilçe arasinda yolcu tasimaciligi yapilmaktadir. Ancak köylerle olan ulasim yollarin bozuk ve yetersiz oldugundan malzemeli bakima ihtiyaç vardir. Ilçe deki PTT hizmet bürosu kiralik Türk Telekom ariza ve bakim servisi kedine ait binada hizmet vermektedir. Hali hazirda Bahsili merkez Karaahmetli Beldesi ,Çamlica ve Büyük sarikayalar köylerinde kurulu toplam 1662 hat kapasiteli santraller ile telefon haberlesmesi yapilmaktadir. 4 adedi Bahsili merkez ,2 adedi de Karaahmetli beldesinde olmak üzere 6 adet ankesörlü telefon bulunmaktadir. Ilçe merkezi ve köylerimizde su sebekelerinin eski ve yetersiz olmasi nedeniyle yaz aylarinda içme suyu sikintisi çekilmektedir. Ilçeye bagli köylerin tamami asfalttir. Ilçemiz Kaymakamligi Köylere Hizmet Götürme Birligi tarafindan finansmani Il Özel Idare Müdürlügü tarafindan karsilanarak Karaahmetli Kasabasi Kapulukaya baraj yolu 6000 metrelik bölümü asfaltlanmistir. Ilçede TV ve Radyo verici istasyonu yoktur. TV, Özel Televizyon kanallari Kirikkale Ilinden karsilanmakta olup, tüm kanallar sorunsuz izlenmektedir.

Ilçe dahilinde elektriksiz köy bulunmamaktadir. Ilçemiz ve Köylerimize elektrik normal dagilimi ve aninda müdahale yapilmaktadir. Ilçemizin su ihtiyaci 300 tonluk su deposundan karsilanmaktadir. Ilçenin Il merkezine uzakligi 5 km. dir. Ancak; Bahsili Kirikkale 3 ncü kilometrede ana yola baglantili Kirikkale- Kirsehir yolunun duple yol kapsaminda oldugu ve trafigin yogun olmasi nedeniyle Kirikkale istikametine gidecek araçlarin ana yola girislerinde zaman zaman maddi, yaralamali ve can kayipli kazalar meydana gelmektedir. Bahsili-Kirikkale-Kirsehir yol kavsaginda saglikli ulasimin saglanabilmesi için gerekli çalismalarin yapilmasi gerekmektedir. Belediye minibüsleri ve özel minibüsler tarafindan kisa araliklarla ve düzenli olarak Il merkezi ile Ilçe arasinda yolcu tasimaciligi yapilmaktadir. Ancak köylerle olan ulasim yollarin bozuk ve yetersiz oldugundan malzemeli bakima ihtiyaç vardir. Ilçe deki PTT hizmet bürosu kiralik Türk Telekom ariza ve bakim servisi kedine ait binada hizmet vermektedir. Hali hazirda Bahsili merkez Karaahmetli Beldesi ,Çamlica ve Büyük sarikayalar köylerinde kurulu toplam 1662 hat kapasiteli santraller ile telefon haberlesmesi yapilmaktadir. 4 adedi Bahsili merkez ,2 adedi de Karaahmetli beldesinde olmak üzere 6 adet ankesörlü telefon bulunmaktadir. Ilçe merkezi ve köylerimizde su sebekelerinin eski ve yetersiz olmasi nedeniyle yaz aylarinda içme suyu sikintisi çekilmektedir. Ilçeye bagli köylerin tamami asfalttir. Ilçemiz Kaymakamligi Köylere Hizmet Götürme Birligi tarafindan finansmani Il Özel Idare Müdürlügü tarafindan karsilanarak Karaahmetli Kasabasi Kapulukaya baraj yolu 6000 metrelik bölümü asfaltlanmistir. Ilçede TV ve Radyo verici istasyonu yoktur. TV, Özel Televizyon kanallari Kirikkale Ilinden karsilanmakta olup, tüm kanallar sorunsuz izlenmektedir.

Bahşili İlçesi - Gidilecek Yerler

1. Kıyı Şeridi Kamelyalar
2. Topal Dede Türbesi
3. Go-Kart Yarış Pisti
4. Kızılırmak Kenarı Mesire Alanları
5. Şelale

Bahşili İlçesi - Önemli Telefonlar
screenshot4zy.jpg

Üst Alt