Namaz kılan hayatta ki tüm arzularına erişir.

Rhodium

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
6 Eylül 2023
Mesajlar
30
Tepkime puanı
10
İnsan için en iyi gelen şey nedir diye düşündüğümde bulduğum cevap namaz kılmak oluyor. İslam gerçekten basit bir dindir. Bu basitlik adilik anlamında değil yalınlık anlamındadır. Anlaşılması, uygulaması, hayata İslami esasları katmak kolaydır.

Günümüzde bizler minimalizm, yoga, diy gibi bir çok arayış içindeyiz. Kendimize ve ailemize iyi gelecek sağlık gibi şeyleri arıyorız. Oysaki gizli anahtar yanı başımızda. O namazdır.

Namaz kıldığımız da daha çekici bir erkek oluruz. Çünkü çekicilik bakımlı olmaktır. Namaz kılan insanlar kıyafetlerine özen gösterirler. Ter kokmazlar. Ayak kokmazlar.

Namaz kılan ebeveynlerin çocukları çok mutludur. Çünkü anne ve baba sürekli hatalarını çek eden beş vaktin içinde olurlar. Her namaz bir sinirlenme hissini huzura bırakır.

Namaz kılan her işinde başarılı olur. Tüccarsa zengin, öğrenci ise alim olur. Namaz kıldığımız da hayatı daha planlı ve dolu dolu yaşarız. Çünkü sürekli saatin kaç olduğunu biliriz. Hangi arada ne iş yapmamız gerektiğini sürekli düşünerek davranırız. Hayatı planlamak ve öncelikleri görmek başarının anahtarıdır. Namaz vaktinizi almaz size vakit kazandırır.

Namaz bir psikoterapidir. Namaz kılmayanlar kılanlara "Allaha olan borçlarını ödüyorlar" diye bakarlar. Aslında hiçde borç ödüyormuşuz gibi hissetmeyiz.

Maslowun ihtiyaçlar piramidinde insan fizyolojik, güvenlik, sevgi gibi ihtiyaçlarını karşılar bu pramidin en üstünde kendini gerçekleştirme vardır. Örneğin çok aç olan biri üst basamakta güvenlik ihtiyacına varamaz.

Namaz kılmak bir borç ödemek gibi bir şey değildir. Namaz, insanın anne koynunda ki bir çocuk gibidir. Onu yaratanın huzurunda olmak, saygı ve sığınma yaşamaktır. Namaz pramidin en üstünde ki kendini gerçekleştirme eylemi dir. Namaz kılan insanın ruhu sağlığı şifalıdır.

Mesela neden abdest almadan namaz kılınmaz? Çünkü manen ve bedenen kirli hissederek Namaza dursaydık kendimizi buna layık hissetmeyecektik.

İnsan hiç kimseye söylemediği, dertlerini arzularını, yakınmalarını Namaz sonrası Allaha dua ederek gerçekleştirir.

İşte gençler, arkadaşlar, Sizde hayatınızı değiştirmek çekici, güçlü, sağlıklı ve başarılı bir insan olmak istiyorsanız namaz kılın. Üstelik namaz kılmak gerçekten çok sade ve kolaydır.
 
Üst Alt