Namaz kılmadan tespih çekmek

Kelebk

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Her kim namazın peşinden,33 defa SÜBHANALLAH,33 defa ELHAMDÜLİLLAH,33 defa ALLAHÜEKBER der,yüzüncüyü de LA İLAHE İLLALLAHÜ VAHDEHU LA ŞERİKE LEHU LEHÜ-L MÜLKÜ VE LEHÜ-L HAMDÜ VE HÜVE ALA KÜLLİ ŞEY’İN KADİR,diyerek tamamlarsa,denizlerin köpüğü kadar günahı olsa, mağfiret olunur. Diyor namaz kılmadan okusam kabul olurmu yine?

elifece

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleykum kardesim

Kabul kismini Cenab-i Hak bilir. Onun isine biz ne haddimize buraya cevap yazmak , ancak soruna cevap veren olmadigi icin yazmak istedim. Ama bunun okunmasinin sevabinin cok kiymetli olacagi her kitapta ve bazi sitelerde yaziyor kardesim, arastirip ogrenmekte biz cahil kullarin isi olsun artik. Kabulu ANCAK ALLAH BILIR..
selam ve duayla kal insAllah

ferit

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Hadis-, Şerifte; Namazın peşinden diyor, yani namazdan sonra. Namazı kılıp bitirdikten sonra. Yapılacak işi söylüyor, işi yaptıktan sonra da kazanılacak mükafatı bildirmiş. Sende diyorsun ki; Ben işi yapmadan hediyeyi alabilir miyim. hmmnn Öyle bir durum varsa bizede haber verin ki bilelim. Bizde namazı kılmadan tespihi çekelim, sonunda bütün günahlarımız silinsin gitsin.cddvb..

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Illaki bu dualar namazin pesinden okunacak diye bir farz yoktur. Namazinizi ikame edersiniz, bununla zaten mükellefsiniz. Yani Cennet'i kazanmaniza vesile olacak bu türlü amellerdir. Namazinizi eda edersiniz, olur ya bu dualari namazdan sonra okumazsiniz, problem yoktur. Namaziniza bir halel getirmez. Namazinizi ikame edersiniz, bu dualari namaz sonrasi degil de, günün farkli dilimlerinde ikame edersiniz, bunda da bir problem yoktur. Yani, gectiginiz bu duadan ziyade "namaz"a odaklanmalisiniz! Son zamanlarda müslümanlar, asil mükellef olduklari hususlardan öte bir takim seylere meylediyorlar ve mükellef olduklarini da es geciyorlar. Bu hal, tehlikelidir, dikkat edilmelidir. Namazini kil, kullugunu ikame et dua'dan da geri kalma. Allah yardimcin olsun.

Sword

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Sübhanallah, el hamdülillah ve Allahu ekber namazdan önce cekileceği gibi namazdan sonra da çekilebilir. Hangisi daha sevap onu anca Rabbim bilir ama bunlar ayrıca Rabbi anmak için birer zikir ve zikir çekmek için illa namazdan sonra olacak diye birşey yok ve herkes bilir ki kalpler yalnızca Allahı zikrederek huzur bulur.

Fakr

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Söz konusu zikirler genel zikirdir. Ruh gücünü artırmaya yöneliktir. Namazdan önce veya sonra çekilebilir. Ancak zikir bir hatırlamadır.

Zikir ile ilgili aşağıdaki hususların bilinmesi gerektiği kanısındayım ayrıca.

1-Zikirde samimi olarak Allaha(İhlas Suresinin anlamı ve Besmelenin başındaki B sırrı bilinerek) yönelme olmalı.
2-Zikir yapılan kelimelerin anlamı bilinmeli ki hatırlama olsun.
3-Beyinde sürekli kelime tekrarı beyin kapasitesini artırır ve bu da algıların genişlemesine vb. hususları sağlar inşallah.
4-Namazda zikir esasına dayanır. Namazda hatırladığın hakikatleri (ayetleri) hayatına ikame edersen(uygularsan) ve süreklilik arz ederse bu durum namaz kılmaktan, salatı ikame etme noktasına gidilebilir inşallah.

mustafa34

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Namazdan önce çekilecek birçok zikir mevcuttur

Ashab

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Hadis-, Şerifte; Namazın peşinden diyor, yani namazdan sonra. Namazı kılıp bitirdikten sonra. Yapılacak işi söylüyor, işi yaptıktan sonra da kazanılacak mükafatı bildirmiş. Sende diyorsun ki; Ben işi yapmadan hediyeyi alabilir miyim. hmmnn Öyle bir durum varsa bizede haber verin ki bilelim. Bizde namazı kılmadan tespihi çekelim, sonunda bütün günahlarımız silinsin gitsin.cddvb..
Selamün aleyküm Ferit bey bilmeden lütfen yanlış cevap vermeyin’ Allah Resulü demedi mi sav sahabesine namaz olmadan da bunun söylenebilir” istersen yüz defa istersen bir defa kim günde Estağfirullahi ve etubu ileyh SuphanAllahi vebihemdihi derse Cennete bir hurma ağacı diker dilinizi istiğfarla ıslak tutun kişi “ ne kadar ıstiğfar ederse O kadar Allah’la bağı o kadar kuvvetlenir lütfen Allahın dinini delil Özer’e konuşalım Allahın rahmeti sınırsızdır amma sebepler yerine gelirse o istiğfardan önce takibi bir iman ve teslimiyet gerekli ki” Allah Resulü sav ben günde Allah’a yüz defa SuphanAllahi ve yüz defa da Estağfirullah derim siz de söyleyin der di!

ferit

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm Ferit bey bilmeden lütfen yanlış cevap vermeyin’ Allah Resulü demedi mi sav sahabesine namaz olmadan da bunun söylenebilir” istersen yüz defa istersen bir defa kim günde Estağfirullahi ve etubu ileyh SuphanAllahi vebihemdihi derse Cennete bir hurma ağacı diker dilinizi istiğfarla ıslak tutun kişi “ ne kadar ıstiğfar ederse O kadar Allah’la bağı o kadar kuvvetlenir lütfen Allahın dinini delil Özer’e konuşalım Allahın rahmeti sınırsızdır amma sebepler yerine gelirse o istiğfardan önce takibi bir iman ve teslimiyet gerekli ki” Allah Resulü sav ben günde Allah’a yüz defa SuphanAllahi ve yüz defa da Estağfirullah derim siz de söyleyin der di!
Aleyküm selam, ben bilmeden cevap vermedim ki ama sen ne demek istediğimi anlamadan yorum yapmış olabilirsin. Benim verdiğim cevap namaz kılmayan için. Yani soru soran kişi namaz kılmadan tesbih yapmaktan bahsediyor. Namaz kılmayan kişi isyandadır. Namaz kılmıyor, tesbih çeksem yeterli mi diye anlayarak soruya cevap verdim ben. Çünkü namaz kılmadan önce tesbih çekilir mi demiyor ki. Namaz kılmadan tesbih çekmekten bahsediyor. Benim anladığım soruyu soran namaz kılmıyor, tesbih çekmekle kurtarırmıyım diyor. Buna göre cevap yazdım ben. Ancak soruyu soran zaten namaz kılıyorsa tabii ki zikri tesbihatlar namaz sonrasıyla sınırlı değildir, herzaman yapılabilir.

Üst Alt