Şaban ayında hangi ibadetler yapılır

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
6,949
Tepkime puanı
401
Her akıllı müslümanın yapması gereken Şaban ayında hangi ibadetler yapılır konusunu öğrenmek ve amel etmektir. Şaban'ı Şerif Ayını gafletle geçirmeyip, geçmiş günlerdeki günahlara tövbe etmek, temizlenerek Ramazan'ı karşılamaya hazırlanmak lazım.
Böylece kul, Şaban ayında Allahü Teâlâ'ya çokça yalvarmalı ve bu ayın sahibi olan Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)i aracı yapmalıdır ta ki bu sayede kalbinin bozukluğu düzelsin ve içinin hastalığı tedavi olabilsin.

Tövbeyi ileri bir zamana ertelemek kesinlikle yanlıştır! Günler üçtür: Düne ecel (bitmiş süre), bugüne amel (çalışmaya elverişli dönem), Yarına ise Emel (beklenti) denilebilir. Yarına kavuşup kavuşamayacağını bilemezsin. Öyleyse Dün ibret, bugün ganimet, yarın ise meçhul ve tehlikededir.

Şaban ayında hangi ibadetler yapılır? ?‍♂️Lütfen bu konuyu okuyun!
Aylar da Üçtür: Recep geçip gitmiştir daha dönmeyecektir. Ramazan beklenmekte ama kavuşulması kesin değildir. Şaban ise bu iki büyük ay arasında taat ve ibadeti ganimet bilinmesi gereken bir aydır.
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Abdullah İbni Ömer (Radıyallahu anhüma) ya vaaz ederken şöyle buyurmuştur: "Beş şeyden önce beş şeyi ganimet bil! Yaşlanmadan gençliğini, hastalanmadan sağlığını, fakirliğinden önce zenginliğini, meşguliyetinden önce boş vaktini, ölümünden önce hayatını değerlendir."
 
Üst Alt