Tatil zehir olmadan diş kontrolü yaptırın

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
25 Temmuz 2011
Mesajlar
7,320
Tepkime puanı
117
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatile çıkacakları uyaran uzmanlar, tatilde sürpriz diş ağrılarıyla karşılaşılmaması için mutlaka diş kontrolünün yaptırılması çağrısında bulunuyor.


Selçuk Üniversitesi (SÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Durmuş, kişisel ağız bakımı ve diş hekimi kontrolünün yaz aylarında önemli olduğunu söyledi.

Yaz aylarında karşılaşılan dişlerdeki enfeksiyonların, sıcaklığın etkisi ve vücut direncinin az olması nedeniyle daha ağrılı olduğuna dikkati çeken Durmuş, ''Tabii bunların tedavileri de basitten zora doğru ilerlemekte. Özellikle soğuk sıvı tüketimi her dönem için zararlı'' dedi.

Durmuş, yaz tatilinden dönen vatandaşlardan sıkça ''Tatile gittim ikinci gün ağzım şişti, bir yazlığa gittim üç gün boyunca diş hekimi aradım'' gibi şikayetlerin geldiğini belirtti.

Tatile çıkmadan önce mutlaka diş kontrolünün yaptırılması gerektiğini vurgulayan Durmuş, ''Dişlerde fark edilemeyen ara üst çürükleri olabilir. Tatile gitmeden önce tedavi yaptırırlarsa bu gibi sürprizlerden uzaklaşmış olurlar ve tatillerini rahat geçirirler. Vatandaşlar tatile giderken sağlığından ve eğlencesinden olmasın'' ifadelerini kullandı.

Asitli içecekler zararlı

Asitli ve şekerli içeceklerin dişler için zararlı olduğunu vurgulayan Durmuş, yaz aylarında dondurmayla birlikte şeker tüketiminin de arttığını ifade etti.

Soğuk ve sıcak tüketiminin bir arada yapılması, dişlere zarar veren asitli ve şekerli içeceklerin çokça tüketilmesinin bir takım rahatsızlıkları aktif hale getirdiğini aktaran Durmuş, şunları kaydetti:

''Bu da 'uyuyor' dediğimiz bir takım enfeksiyonları, çürükleri aktif hale getiriyor. Bir çürüğün dişe girebilmesi için bir giriş yolu bulması gerekir. Bu giriş yolunu da asitli içecekler ve yiyecek artıkları, diş yüzeylerinde bizim plak dediğimiz yapışıklıklar oluşturmakta. Bu yapışıklıklar zaman içinde mine yüzeyinin pürüzsüzlüğünü ortadan kaldırarak, bakterilere giriş kapısı oluşturuyor. Aynı şekilde aldığımız soğuk sıvılar bu işlemi daha da hızlandırıyor. Soğuk su, diş yüzeyinde direkt mikro çatlaklar oluşturuyor. Bakteriler ve asitli içecekler bu çatlaklardan girerek çürümeyi daha da hızlandırıyor. Yaz ayları sonrasında çürük ve diş eti hastalıkları konusunda hasta sayımız artmakta ve bu her yıl tekrarlanmakta.''

Aşırı sıvı tüketimi de dişlere zarar veriyor

Durmuş, sıcaklıklara bağlı olarak bol sıvı tüketilmesinin, özellikle asitli içecekler ile şekerli sıvı tüketiminin artmasıyla, diş çürümelerini önleyici, aynı zamanda sindirime yardımcı olan ve ağız içerisinde belli bir süre kalması gereken ''tükürük'' salgısını azalttığını söyledi.

Yaz aylarında sıcaklık, su kaybı ve direnç düşüklüğü nedeniyle sürekli içilen suyun ''tükürüğü'' ağız ortamından yutma yoluyla uzaklaştırdığını vurgulayan Durmuş, ''Bol sıvı tüketerek tükürüğü ağızdan uzaklaştırdığımız zaman dişteki oluşan çürükleri hızlandırıyoruz'' dedi.

Durmuş, yaz aylarında bol sıvı içmenin yanında, ağız bölgesini rahatlatacak sakız gibi tükürük salgısını artıracak maddelerin kullanılması gerektiğini sözlerine ekledi.


Kaynak: AA
 
Üst Alt