Gaipten sesler duymak

ozkn

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
sesler duymak psikoloji gaipten sesler duymak nedir garip sesler duymak gayipten sesler gaibden ses duymak
onumde Psikoloji Psikiyatri (Ruh ve Sinir Hastalıkları)ve kisisel Gelisme hakkinda Dosyalari incelemeliyim..
es-Selamu Aleyküm Hocam,
Bu konuya hakimseniz bir sorum olacak. Yanıt verirseniz içimdeki merak büyük ölçüde gidecek. Geçen sene epey yıpranmıştım. Ailem istersen bir önlem amacıyla doktorla görüş, insan halidir ayıbı olmaz bu işin dediler. Ruh sağlığına muayene amaçlı gittim. Doktor bana şunu sordu: bazı sesler duyuyor musun?
-Ben de evet dedim. Ama içeriğini anlatmadım.

Hocam biri resmen benimle konuşuyor, sorular soruyor, cevap veriyorum. Bildiğiniz diyalog kuruyor ya. Hani akıl ürünü olsa kendi içimden geçen bir şeye, ne cevap vereceğimi ben bile nerden bileyim ... İstesem aklıma hayalime gelmez yani.Duyduğumu iddia ettiğim bu seslerde edepsiz bir şey yok, ayrıca çarpılma gibi zarar gördüğüm bir durum yok. Ayrıca, vesvese gibi git şunu yap bunu yap şeklinde değil, öyle olsa anlarım, defol başımdan sen iblissin derim.

Erdim mi desem amelim ortada, haksız bir iddia olur bu.
Nedir sizce?

hasobam07

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Aleykum selam kardeşim ben yetkili biri degilim ama sana tavsiyem takma derim. Benim düşüncem şu; ALLAH hiç bir kulunu bırakmaz o yuzden o seslere cevap verme, bir süre sonra unutursun gider. Bende çok fena vesvese vardı ben takmadım ALLAH beni bırakmaz dedim artık çok şükür iyiyim.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve Aleykümselam İnsanın ekonomik problemleri eksiklik, yokluk, yanlızlık,korku ,stress,deprasyon,endişelerden oluşan, etkilenen düşünce ve davranışlar,
ruhsal iç dünyanızı da yansıtır.

psikologa gittiğinizde ilk sorduğu soru; bazı sesler duyuyor musun? manasi;
bazı sesler duymak;şizofreni veya ruh hastalığına başlangıcın ilk adımıdır....ama her ses duyan şizofreni veya ruh hastası değildir..

bunlardan ilki gece, evde yalnızken falan gaipten sesler duyduğunu söyleyen ama aslında gerçekte var olan tıkırtılar, rüzgar sesleri, uğultular, kapı gıcırtıları duymakta ve bu sesler muhtemelen komşu dairelerden falan gelmektedir.

ikincisi;Kendi kendine konuşan insanlar vardir..aslında her insan kendi içinde konuşur hatta kendiyle diyaloga girer.
bazen stres çok arttığında o iç ses dışarı taşar sanki enerjisini boşaltırsa rahatlayacakmış gibi kendi kendisi ile konuşur durur!!Vicdani bir hesaplaşmada olabilir..
gelecek yılla ilgili planlar yapar. Geçmiş yıl(lar)da yapmak isteyip de yapamadiklarini kendisi ile muhabet yapar kendini bir boşaltma yoluna gider..
insanın bazen kendine kendine konuşması yorum yapması sesli konuşması normal..buna sesli düşünme diyoruz
kendi kendine konuşmak insanın ara ara yapması gereken durumdur. şöyleki zihninden geçen bir düşünceyi kendi kendine yorumlamak ya da cevaplamak şeklinde değil de
daha çok iç sesle konuşmalı insan.

diğer bir nokta da gerçekte var olmayan ama nasıl oluyorsa kişinin kafasının içinde duyduğu, etraftaki diğer insanlar tarafından duyulmayan, hayal ürünü seslerdir.
Ruh hastalıklarında sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Beş duyunun görme, işitme, dokunma, koklama ve tat duyusu. Halüsinasyonlarda kişi, bir hastalığının olduğunu bilmeden,
gördükleri, işittikleri ve hissettiklerine bütünüyle inanır.
Hastanın düşünce ve fikirlerinin dışarıya aktarıldığını sanması, düşüncelerinin bir başkası tarafından biliniyormuş hissine kapılması,gibi çeşitli ruhsal halüsinasyonlar da vardır.

Normal kişilerde aşırı fiziksel ve ruhsal yorgunluk, ihtiyarlık zamanında uykuya dalarken ve uyanırken görülen geometrik şekiller, gri veya renkli nesneler görülmesi normal olarak kabul edilir.

Ruh hastalıklarından şizofreni, psikozlar, psikonevrozlar, kısa sürede gelişen iç sıkıntısı hallerinde halüsinasyonlar sık görülür.
genellikle hani çizgi filmlerde kahramanın kafasında ampul yanar ve napacağını söyleyen bir ses duyar ya işte onun gibi bir şeydir.
Sesi önemsemeyin ama sizdeki bu sesin etkisini önemseyin ..mesela size ne diyor..ne yapmanizi istiyor konusu önemlidir...

Bir de Menkıbelerde gaipten bir ses geldi gibi rivayetler var, vahiy kesildiğine göre bu tür sözleri nasıl anlamalıdır?
Nasıl ki şeytan kendi dostlarına her tür kötülüğü ilham ediyorsa melekler de Allah’ın sevdiği kullara bazen doğruyu ve güzeli ilham edebilirler.
Bununla birlikte gaipten ses gelmesi çoğu zaman sâlikin kendi şuurunda ve kendi benliğinden bir ses duymasıdır.
Zira belli oranda tasavvufi terbiye gören insanın kalbi rakikleşir ve ruhundan gelen güzel tavsiyeler, ilhamlar artabilir..
bunlardan hangisi Sizde buda AllaHU Alem-dir...

Selim akıl Hu ile gel Dile..
vicdan titresin gelsin Fiile..

Gözardı edilen bir hastalık: Değişken ruh hali

Moderatör tarafında düzenlendi:

ozkn

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Çok teşekkür ederim

bunlardan ilki gece, evde yalnızken falan gaipten sesler duyduğunu söyleyen ama aslında gerçekte var olan tıkırtılar, rüzgar sesleri, uğultular, kapı gıcırtıları duymakta ve bu sesler muhtemelen komşu dairelerden falan gelmektedir.

Beş duyunun görme, işitme, dokunma, koklama ve tat duyusu. Halüsinasyonlarda kişi, bir hastalığının olduğunu bilmeden,
gördükleri, işittikleri ve hissettiklerine bütünüyle inanır.
Hastanın düşünce ve fikirlerinin dışarıya aktarıldığını sanması, düşüncelerinin bir başkası tarafından biliniyormuş hissine kapılması,gibi çeşitli ruhsal halüsinasyonlar da vardır.

Bununla birlikte gaipten ses gelmesi çoğu zaman sâlikin kendi şuurunda ve kendi benliğinden bir ses duymasıdır.
Zira belli oranda tasavvufi terbiye gören insanın kalbi rakikleşir ve ruhundan gelen güzel tavsiyeler, ilhamlar artabilir..
bunlardan hangisi Sizde buda AllaHU Alem-dir...

Hocam cevabınız için teşekkürler,Allah razı olsun.
Değindiğiniz konulardan üçü dikkatimi çekti. Değerlendirmeler çok isabetliydi memnun oldum.

İlk paragraftaki gibi madde sesler veya yansımalar durumumla ilgili değildi fakat güzel bir varsayımdı.

İkinci paragrafta belirttiğiniz gibi bendeki düşünce dışarı çıkmıyordu, daha çok karşımdaki inanın zihni sanki bana naklen geçiyordu. Tam tersi bir durum yani.

Üçüncü paragrafta tavsiyeden ziyade beni sorgular gibi bir durum vardı. İlmi bilgilerle karşı koyunca kesiliyordu. Vicdani bir hesaplaşmadır belki diye bir soru akla gelebilir ama biraz farklıydı.

İkinci duruma ait bir hadiseyi anlatmak istiyorum. Okurken başıma geldi. ayağımı topa vurayım derken ayakkabım biraz bol olduğu için döndü bileğim burkuldu bu şekil topu ıskalayıp sırt üstü yere düşmüştüm. O yüzden evden birkaç gün çıkamadım. Final haftasıydı ve bileğim çok şiştiği ve ağrıdığı için okula gidemedim. Bir ara uyandığımda hocamdan bana resmen nida geldi: Kimliğini, kalemini al hemen okula gel diye. Hocamın bana seslendiğine inanıp okula gittim ve sınıfa doğru giderken hocayla karşılaştım, gülümsedi... Sınav girmem gereken bir sınavdı hem de bahsettiğim hocanın sınavı. Ben o gün, o saatte, o hocanın dersinden sınavım olduğunu bilmiyordum. Sınavı o gün olmayabilirdi veya erken saatlerde olabilirdi ancak saat 1 gibi okula vardım ve bahsettiğim hocanın dersinin sınavına girdim çıktım. Şuan bile hala şaşkınım!!!

Hayırlı günler....

lilium

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Benimde bir sorum olacak.
Eskiden beri sabah kalktıgım da bazen kendi adımı duyuyorum. Ama etrafa baktıgım da kimse yok. Ben yanlıs anlamisimdir. Demisimdir hep ama sonuncusu biraz tuhafti. Sabah yolda okula giderken uzaktan bir ses adimi soyledi ama bitisik bir sekilde degil hece hece soyledi. Surekli adimi tekrar ediyordu. Yurumeye devam ettim ve arkama baktim uzaklarda sadece sandalyede oturmus bir adam gordum. Baska kimse yoktu. Ayni ses tonuyla ayni surede surekli tekrar ediyordu. Bende bir arkadasimi hayak kirikligina ugratavaktim ama yapmadim. Bide sari renkli isiltilar goruyorum cogunlukla bir duvarda goz yanilsamasi olabilir ama cok parlak ve cok guzel. Sizce bu ne olabilir.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamün Aleyküm İnsanın Maddi, Manevi problemleri eksiklik, yokluk,yanlızlık,sevgisizlik,korku ,stress,deprasyon,endişeler ,
çelişki,Kendini bulma arayışı ile etkilenen düşünce ve davranışlar, ruhsal iç ve dış dünyanızı da etkiler...

psikologa gittiğinizde ilk sorduğu soru; bazı sesler duyuyor musunuz ?
bazı sesler duymak;birinin kısık sesle ismini söylediğini duymak!! Ses insan sesine benziyor ama daha farklı bazen bayan sesi olarak bazen erkek sesi olarak geliyor.
Ama tek söylediği isminiz. rüzgarla birlikte sanki kulağının ardından biri, bayan sesi gibi yumuşak ve derinden adını söylüyor.
Ses yakından geliyor ama sanki uzaktan gibi. Bakıyorsunuz kim seslendi diye kimse yok.

Doktora evet aynen öyle derseniz
-Hmm şizofreni veya ruh hastalığına başlangıcındasiniz derler!!!

ama ben buna katilmiyorum!! her ses duyan şizofreni veya ruh hastası değildir..Her insanin hayatinda bir kırılma noktası vardir!!Kırılma noktası yeni bir hayatın başlangıcıdır...
Hani bir tünelin içine girdiğinizde ruhunuz daralır ya;Bir an önce çıkmak istersiniz, Çoğu kez tünelin ne kadar uzun olduğunu bilemeyiz,Hatta ya çıkış yoksa, ya hep karanlıkta kalırsak diye düşünür panik oluruz.. Oysa ki her tünelin mutlaka bir çıkışı vardır. Sıkıntılı geçen bir zaman dilimi olabilir ama çıkış mutlaka vardır.

o karanlık tünelin içine girmek,Tünelin ucundaki ışığa doğru ilerlemek İşte o aydınlığa çıkış anı bizim için kırılma noktası oluyor.
Tünele giriş nedenlerimizin sebebi hikmetti;olgunlaşma fazlına, geçmek için O karanlık tünelin içinden geçmemiz gerekiyordu...

kırılma noktasında insan fiziksel, ruhsal olarak daha farkli,daha hassas ve duyarli bir süreç geçirir...
Hepimiz enerji Hayat denen bu okyanusun içindeyiz..ve her insan bir radar gibidir!
kimisi daha duyarlı,hassas ve bu negatif ve pozitif enerjiyi hissedip miknatis gibi cekebiliyor ve olaylari daha ince ve görünmezi hissedip idrak edebiliyorlar..

İnsanın mahiyeti, madde ile mânânın birleştiği yer, akıl ve ruh, Allah'ın tecelli ettiği kalp, sürekli dönen ve tarayan bir radar gibidir...
Hepimiz aynı okyanusun içinde olduğumuz için bu yüzden, bu gezegende varolan herşeyin; insanların, hayvanların, bitkilerin,
minerallerin vs.nin titreşimlerini algılamak kişinin akli, irade,kalbi ,idrak,nasip, kismet meselesidir...

Bu tip insanlar farkli olduklari için toplumda freak yani garip, tuhaf,acaip, anlaşılmaz ,mecnun, deli, veli gibi isim takilir..
aslinda onlarda biraz maddi, manevi,duyarlilik, hassasiyet ve akıl ,idrak his fazlalığı olduğu ..
bu enerji akımını daha fazla hissedebildikleri için farkli görüp,ruhsal olarak da daha fazla hissedip daha fazlasini idrak edebiliyorlar..
enerji akımına insanin Ruhu Ruhaniyetti de diyebiliriz...

Bu insanlar, Ruhsal Gelişim, Meditasyon, Şifa, Korku, Kaygı,iman, sevgi, Aşk, Depresyonu;
daha derinden yaşadiklari ve hissedikleri için bunlari,malesef Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine gönderiyorlar..
Bu ölçülerine bakarsanız ben de bir Allah'ın delisiyim...Deli olmazsam bunlari yazamazdim!!

Dostlar bana derler deli.Ben Allah'ın delisiyim.Bu ruhum aşka düşeli,Ne gerçek,Ne sahte anliyamaz oldum..
Yıllar önceydi, Kendimi uzun süredir kötü hissediyordum,hep daraliyor ,hep bir şeyler arıyordum Sürekli okuyor, araştırıyordum..
ama bir şeylerin eksik olduğunu hissediyordum. Ama neyin eksik olduğunu bulamıyordum. Kendimi kısır döngü içinde hissediyordum...
kendimi aradikca sanki arada bir birileri bana beni, kısık sesle ismimi söylediğini duyuyordum..
Allahim !!Bana kim sesleniyordu ?

O günlerde benim kırılma noktam olmuştu. Farklı bir yaşama geçmiştim.

Eveet bu Konu bu benim uzmanlik alanim amaa bazı şeylerin adını koymakla ya da tahmin,ihtimal etmekle de o şeyi çözüyor olmuyoruz..
''sende şizofreni var'' gibi laflar..herkes benzer şeyi söylüyor birbirine bakıp..doktora git !!!doktor ne yapacak ??
sorun ruhidir bedeni değil ki..doktor yüzüne bile bakmadan dayar ilacı..
niye ?çünkü işin aslını o da bilmez..Bu sesleri duymamizin sebebi hikmettini ancak Allah cc. bilir biz bilemeyiz!!!
işin asıl nedeniyse gizlidir bilen yok !!!!
doktorun yazdığı ilaçlar ağrı kesicilere benzer kısa süreli rahatlama sağlayabilirler ama kesin tedavi değil..başı ağrıyan birine sürekli ağrı kesici vermek gibidir bu durum.

göze görünmeyen varlıklar vardır ki gerçektir..insan tek realite değildir bu alemde emin olabilirsiniz...

bilmediğiniz seylerin ardına düşmeyin,takılmayın!!kendi aleminizde TAKILIN!!
Gelin kendi hakikatımızı ,kendi alemimizi bilenlerden. Kendi hakikatımızı sevenlerden olalım yeter!!

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve Aleykümselam Bu konuyu daha iyi anlayabilmek için; Başımdan geçen bir olayı anlatacağım ;
uyuşturucu ,madde bağımlısı olan bir arkadaş Bebeği elinden alininca tanıştık kaybolmuş Müslüman genç bir kadin idi..
Bebeğini istiyordu ki bu imkansiz!!uyuşturucu ,madde bağımlısı olan bir insan uyuşturucudan ,maddeden temizlenmedikçe Bebeğine yakin bile olamaz!!neyse çok yalvardı
yakardı sadece bir kez gözlem altında Bebeğini görmek istiyordu..
neyse ben de bir Anneyim !!acıdım..acıma acınacak hale düşersin bu olsa gerek idi...yok yook !!ben bu söze inanmiyorum!!
acımakla değil, yardım etmemekle onun haline düşebilirim onun o zavallı, o çaresiz halini görüp yüz çevirebiliyorsan, kalbin sızlamıyorsa ne önemi vardi kalbimin
diyordu en büyük hakimim olan vicdanim!!

neyse Bebeğini görmesi icin kısa bir görüşme hazırladım tabiki gözlem altında olacakti.. ne oldu ise nasıl yapti ise Yeni doğan bebeğini kaçırdı..
tabii sorumlu, sorunlu olan bendim!! 24 saat içinde bulunmasa bebek ölebilirdi...ve ben vicdan mahkesinde ömür boyu katil damgasını yiyecektim..

yanima bir Güvenlik Görevlisi alarak aramaya başladık.. 'Meyhane, kerhane, bar ,çöplük ,sokak sokak Bebeği ariyoruz!!yok yok!!
Rabbime yalvarıyorum ne olursun yardim et yoksa ben biterim..derken Hamd olsun anneyi bir çöpte bulduk!!uyuşturucunun da etkisi ile sadece gülüyordu
_bebek nerde dedim..?
_ne bebeği dedi ..?
bebeği hatirlamiyordu...Madde bağımlılığı kişinin sinir sistemine etki ederek akli, fiziki ,ruhani ve kimyasal ve psikolojik dengesini bozar biliyorum ama O bebeği bulmali idim..
bu soğukta bebek fazla dayanamaz!!Anneye yalvarıyorum bebek nerde lütfen hatirla yok hatirliyamiyor!!
burasi istanbul değil ki bebekler cami kapısına bırakılmaz..çöp kutularinda ,tuvaletlerde bulunur...

neyse kadini kolundan tuttum ve Bebeğini aramaya Başladık...onun gittiği meyhaneye girdik Tv deki spiker beni gözetliyor ,benim Hakkımda konuşuyorlar haydi kaçalim diyordu..halüsinasyon görüyordu...
Bebeği ariyoruz, uyuşturucunun zamani geçtikce vicdanini, kalbini, ruhunu duymaya Gaipten sesler duymaya başlıyordu..
__Suus tamam biliyorum ! ben ne bicim insanim ,evet ben bir hayvanim..kendi Bebeğimi kaybettim..Allah diyordu Allahhh...
uyuşturucunun zamani daha da geçtikce halüsinasyonlar artiyordu..
ağır halüsinasyonlar yaşıyordu bir ara kendini peygamber saniyor insanlari hayvan ya da melek ,yada cinselik şeklinde görüyordu...aklınin kimyasi bozulmuştu..
etrafinda yılan akrep görüyordu..Allahu Alem bunun hikmettini ben bilemiyorum..

neyse Hamd olsun Bebeği sonunda bulduk!!ve Anne tedavi görmeyi kabul etti!!Madde bağımlısı gençlerin tedavi edildiği rehabilitasyon merkezine yatirildi..
Hastahanede maddeye dayalı, maddeyi bıraktıktan sonra bu ağır halüsinasyonlar daha da çoğalmıştı...ama evladi için hiç pes etmedi..
sanki Cennete varmak için Cehennemlerden geçiyordu.. Onu izlemek bile korkunçtu..Onun için sadece Dua edebiliyordum..

Madde kullanımı ve bağımlılığı bir sağlık sorunudur. Ve bunun tedavisi mümkündür. Tedavinin başarıya ulaşması kişinin iradesine ve bırakma isteğine bağlıdır.
Bunun için muhakkak tıbbi yardım ve uzman desteği gerekmektedir.
Hem de bir an önce,Tedaviyi tamamlamak tedavi başarısında önemlidir. Tedavi sonrası süreç oldukça hassas ve uzundur ama Allah'ın izni ile bunun tedavisi mümkündür...
Madde Bağımlısı Bu Kardeşimiz tedavi oldu, Tövbe etti hamd olsun..Allah bu durumda olanlara yardım etsin.amin..

duaa..

çeşm-i giryan

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamın aleykum
Hocam mesajınız için çok teşekkürler nasıl anlatsam bilemiyorum. Sesler ve görsel olarak birşeyler duyup görüyorsunuz. Birde Bunlara elinizde olmadan inananıyorsunuz cok çabalıyorum o sesleri dinlememek için ama benim duyduğum sesler genelde beni dinimize yöneltiyor o yüzden teredütte kalıyordum. acaba gerçekmi halüsinasyonmudur diye. Çok şükür şuan çok iyiyim 2 3 günlük bir sıkıntım oldu doktorumdanda randevu aldım gidicem insallah. bu arada içimden sureklı namaz kılmak gelıyor kılmaya fırsatım olmuyor işimin yoğunluğundan ama sürekli dua ediyorum. Alllahımızın adını her cümlenin başına koymaya çalışıyorum. çevremdeki insanlar bana birden ne olduğunu merek ediyolar tekrardan kafayı yiyecemden korkuyolar.. :D ama bu sefer olmucak o :)

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve Aleykümselam Allah cc. yar ve yardimciniz olsun..
"benim duyduğum sesler genelde beni dinimize yöneltiyor"
O duyduğunuz sesler sizin kendi vicdaninizin, ruhunuzun sesi..Siz özünde gerçekten iyi bir insansıniz...

İçimizde konuşan ses kim?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hocam ben özünde gerçekten iyi bir insanım, bunun da fardındayım ama yaşadığım çevremdeki insanlara benzemeye çalıştım, hep onlardan aşşağı kalmayım o bunu yapıyorsa ben daha fazlasını yaparım. Yani dediğiniz gibi nefis işte bu olsa gerek. Arkadaş ortamına ayak uydurucam diye yapmadığım şey kalmadı. Beni en çok korkutanda kul hakkı. Kendime çok kızıyorum o dönemlerde her sabah uyandığımda ve gece yatarken vicdan azabı çekiyordum. Ama halada yanlışar yapıyordum nasıl bir mantıksa benimki . Ama artık yaşadığım günlerden dolayı sadece ibadet edememek, şartlarını yerine getirememek gibi pişmanlıklar oluyor çok sukur dilime azda olsa terbiye verebildim birde gönlüme terbiye verebilsem çok güzel olacak.

Hamd olsun !sen dilini terbiye ettikten sonra yürekte zaman ile terbiye olur..İnsanın içinden dünya sevgisi çıkmazsa, gönlüne ilâhî aşk girmez.
İçimizdeki nefsin istekleri, işlediğimiz kötülüklerin sebebidir.
Ben nefsimi oruc ile dizginlemeyi az da olsa Başardım..
gerçekten hakkıyla tutulan orucun da nefsin üzerinde olumlu etkisi büyük... çünkü oruç, nefsin arkadaşı şeytanın giriş yollarını daraltır.selametle..

duaa..

çeşm-i giryan

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamın Aleyküm
Bugun Doktora gittim Allah razı olsun çok ilgilendi şizofreni olabilir dedi. EEG , MR çekimi yaptırıcam. İnsallah şizofreni değilimdir.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve Aleyküm selam Doktor şizofreni olabilir dedi yani bu sadece bir tahmin!!tamam EEG , MR çekimi yapsınlar da sonrasi Allah kerim
ama ben sizin şahsen şizofreni olduğunuzu inanmiyorum her insanin hayattinda 19 ile 20 yaş, 29 ile 30 yaş ,39 ile 40 yaş ,49 ile 50 yaş arasinda
nedeni bilinmiyen ruhsal ,bir kırılma ve değişim süreci yaşar...

Allah cc. en iyisini bilir ama bana kalirsa;Siz Nefsin ile kalbin,vicdanin ile Ruhun arasında sıkışmış huzurlu olamiyor psikolojin bozulmuş kendini cok yorgun hissediyor,
gaipten duyduğun o sesler vicdanının ,ruhunun sesidir..
Kafaniz karışmış,kendini şaşkın hissediyor aklım düşüncelerim bulanık,Konsantre olamiyor en küçük şeye bile odaklanmakta zorlaniyor cok asabi ve sinirli olmuş olabilirsiniz..
psikiyatrik tedavide kullanılan ilaçlar, hastaları daha fazla uyutup biraz sakinleştirmek dışında fazla bir işe yaramıyorlar istiyen deniyebilir...

çeşm-i giryan

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamın Aleykum
Güzel haber, şizofreni belirtileri var ama değilmişim. Duygu durum bozukluğu varmış, bipolar affektif bozukluk. Buna da şukur ama tam teşhis koyamıyor doktor hanım, daha oncekı madde kullanımına bağlıda olabılırmış.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve Aleykümselam Sizin adiniza çok sevindim ben sizin şahsen şizofreni olduğunuzu daha ilk An dan beri inanmiyordum..
Duygu durum Bozukluğunu ben hastalik olarak da görmüyorum her insan farkli kimisi daha fazla kimisi daha az duygusal ve olaylara karşi hassasdir..

Sağlıklı insanlar günlük hayatlarında yaşadıkları olaylar karşısında tepkisel olarak duygu durum dalgalanmaları yaşarlar.
Eşiyle tartışan bir kişinin birkaç saatlik kederli olması veya çocuğunun başarısı nedeniyle annenin birkaç gün neşeli olması gibi tepkiler sağlıklı duygu duruma örnek olarak verilebilir, burada önemli olan duygu durumun denge içinde olmasıdır...

Ben de bazen deli gibi çocuk gibi Coşar,bazende ortada bir sebep yok iken hüzün deryasina dalarım..

İnsan hayatına baktığımızda düz bir çizgi değildir, olmamalıdır da. Nasıl mevsimler, aylar, günler farklı farklıdır aynen öyle insan da ,insan Ruhu da bazen neşeli ve mutlu,
bazen kederli ve elemli; kasvetli,hüzünlü ve bir boşlukta hisseder kendini....
kimi zaman özgüveni yüksek, kimi zaman acziyet ve yetersizlik içerisinde olabilmektedir.

Ruhun da Her zaman dört dörtlük olmasi mümkün değildir. İnsanın zaman zaman kendini dinlemesine, iç dünyasına dönmesine,nefs muhasebesi yapmasına ihtiyacı vardır...

Karanlıktan aydınlığa çıkmak için ,karmaşadan sadeliğe varmak ,ufkumuzu çeviren karanlığı yırtmak için ,iman kandilleri yakmak gerekli

Mutlu olmak için bir çok nedenimiz varken olumsuzluklar peşimizi bırakmıyorsa dönüp bir arkaya bakmak lazım sanırım.
Ben nerde yanlış yaptım,yapıyorum...
Unutmayin;Bazen de Hastalık bahanesi, vesilesi ile de biz de bizim etrafimizdaki aile ve sevdiklerimiz de bizim ile imtihan ediliyorlar..
kazanmak kuşağında kaybedenlerden olmayalım ​
Beyin; protein, yağ, su ve bazı kimyasal bileşimlerden oluşmuş bir organdır...ve bu verilen maddeler insan beynindeki dengeyi bozduklarini FARK ettim...
Selametle..

acilangul1

E

eseseses

Kayıtsız
Misafir
meraba arkadaşlar iki gündür içimden acayip kötü kötü kelimeler geçiyor. ilk olarak namazımı kılarken geldi o ses. selam verip üç defa sağıma soluma tükürdüm. içime şeytan mı girdi acaba yoksa nefsim mi bu şekilde konusuyor diyorum. kötü kötü kelimeler geçiyor içimden. çeviriyorum Rabbi'm sen günahlarımızı affeyle diyorum. ama habire aklıma geliyor kafayı yiceeemmmm :( anneme soyledım baska seyler dusunmeye çalış dıyor napcam bilmiyorum yardım edin lütfeeeennn :'(((

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Merhaba arkadaşim bu sadece bir vesvesedir..
içinden acayip kötü kötü kelimeler geçiyor olmasi şeytanın bir oyunudur.
insanları dinden uzaklaştırmak için insanın kafasına bu vesveseyi veriyor..insan bunu aklından geçirirken rahatsız oluyorsa Allah cc. bu düşünceyi bu insana mal etmez.
Allah nazarında bir kusur ve bir küfür gibi karşılanmaz.
bu dini açıklaması.

birde psikoloji açısından bakarsak;
insanın aklı bir liman gibidir. bilirsin limana her gemi yanaşır. ama her geminin malları ülke içine alınmaz. seçilir.
akıla da her türlü düşünce gelir. ama o düşünceyi benimseyip benimsememek onun önemini artırır..
aklına takılınca bu küfürlü düşünceler. sanki o suçu işlemiş gibi korkarsın.insan kendi isteğiyle yaptığı şeyin cezasını çeker.
kendi isteği dışında olan şeylerden mesul değildir.

kendine şunu sor sen o düşünceleri kabul ediyor musun etmiyor musun...?
ediyorsan senin malındır. etmiyorsan sana ait değildir.sana ait olmayan bişeyden sorumlu değilsin.
rahatsız olman kabul etmediğinin gerçek bir delilidir.

obsesyonlu bir düşünce bu ve korkulacak bir şeyi yok korkma bu düşüncen yüzünden cehenneme gitmezsin...
içinden acayip kötü kötü gelen kelimeleri, Onları susturacak en tesirli çare, kalbi ve ruhu ulvî şeylerle meşgul etmektir...

takıldığın çevre,site, forum ve ve arkadaşlarına dikkat et daha düzgün ortamlar ve dürüst,islami forumlara gir..
Kafa Karıştıran Soru ve ateist forumlara girme..neden biliyormusunuz mesleğimden bunu öğrendim;

(If something it does not make a sense )
Bir şeyi,aklın kabul etmiyorsa,edemiyorsa açıklaması mantıklı değil ,idrak edemiyorsan!!
insan beyni o noktaya takılıyor ne ileri ne geri gidebiliyor sadece O noktada kalip ya depresyona giriyor,ya da kötü kötü kelimeler,fikirler,küfürler,saldırganlıklar geçiyor...

M

mygs

Kayıtsız
Misafir
gaipten sesler duydum

Gaipten sesler duymak.
Selamun aleyküm. Benim sorum;bir gece pencereden arkadaşımın böğürtü seslerini duydum adeta fatih arkadaşımın sesine benziyordu, sonra şüphelendim odasına gittim, iyimisin fatih dedim oda şaşırdı yok birşeyim dedi. 5 dk geçti geçmedi bizim fatih yerde kıvranıyor kalbini tutuyor. Acaba bu bir uyarımıydı yoksa bir tesadüf mü. Peki fatih'in benden çıkmadı dediği o sesi ben nasıl duydum? Bu konu 4 senedir ara sıra aklıma gelir ama buna kim açıklık getirebilir?

K

kızılay

Kayıtsız
Misafir
duyduğum çığlık sesi

bundan bir iki ay önce akşam saat 12 falan odamda uzanıyodum tv izliyodum birden bir genç kız çığlığı bağıra ama sanki feryad ediyo balkona çıktım baktım zifiri karanlık hiç birşey yok tekrar odaya gittim aralıklarla gene aynı ses aynı çığlık içimden dua okudum çünkü yankı gibi geliyodu kulağıma beynimi tırmalıyodu ses ve tekrar dudum bir 10 dk sonra tvnin sesini açtım daha bir yüksek sesle bağırmaya başadı abimin odasına gittim duyuyon mu kızın birisi çığlık atıyo dedim yo sana öle gelmiş dedi annemin yanına gittim balkona beraber çıktım annem bana kızdı yok öle bişey kendine gel kızım saçmalama dedi git yat dedi tam balkonun kapısını kapatacakken okız kahkaha attı anneme demek istemedim inanmayacağı için ve gittim yattım .. 1 kere daha başıma geldi ama farklı daha uzun yazmak istemiyorum abim evde yokken abimle konuştum ama ben mutfakta abimi odasında zannediyorum yatıyomusun dedim uykulu bi sesle evet dedi sonra odaya bi baktım ki odada kimse yok annem gene inanmadı tab benimde hikayem bu ..

qwe12

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Gaipten gelen sesler

Gece uyurken tam uykuya dalacagim sira omzumda bi el hissetim babamdir felan diye donmedim ama odamda kapi sesi yada hic bi ses yoktu dondugumdede kimseyi goremedim öyle aşırı imanli degilim bildigim bi kac sureyi okuduktan sonra uyuma calissamda korktugum icin o gece hic uyuyamadim buna benzer bir olayda dun gece geldi basima yine tam uykuya dalacagim sira yardim et diye ince bi kadin sesi duydum odamda tek basima yatamiyorum artik anlayan birisi yardim etsin eger bilimsel aciklamasi varsa anlatin yardiminiz icin simdiden tesekkurler

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Profilinde yaşın 96 yazıyor. . Bu yaşta normaldir. Takma kafana.

Üst Alt